Choć nie istnieje uniwersalna recepta na powodzenie, ludzi sukcesu łączą pewne cechy wspólne. Jeżeli je poznasz, zrozumiesz i zaadaptujesz, Ty również możesz stać się skutecznym przedsiębiorcą. Czego unikać, a jakie cechy warto w sobie rozwijać?

W poprzedniej części artykułu poznałeś już 5 pierwszych cech i kompetencji, które wyróżniają ludzi sukcesu. Należały do nich chęć nauki, gotowość do poświęceń, kreatywność, chęć rozwoju i umiejętność nawiązywania relacji – to jednak nie koniec! By móc nazwać się efektywnym biznesmenem i osiągnąć swoje cele, musisz dać z siebie jeszcze więcej.

Odpowiedzialność


Ambicja nie pozostawia przestrzeni dla wymówek, obwiniania okoliczności i zrzucania odpowiedzialności na innych. Jeżeli nie odnosisz sukcesu, bądź pokorny i zauważ, że wspólnym mianownikiem dla wszystkich Twoich doświadczeń jesteś Ty sam. To na tobie zaczyna się i kończy każda zmiana.

By osiągnąć wymarzony sukces, weź pełną odpowiedzialność za to, w jakim miejscu aktualnie się znajdujesz, bądź kreatywny i zorientowany na rozwiązywanie problemów. Podejmując decyzje czy przechodząc do działania pamiętaj, że to, gdzie dotrzesz, zależy tylko od Ciebie.

Zdrowa perspektywa


Niezależenie, ile stresu czy zamieszania doświadczasz każdego dnia, okiełznaj ambicję i zachowaj równowagę. Naucz się relaksować – to pomoże Ci patrzeć na problemy z odpowiedniego dystansu. Kiedy bowiem zwalniasz, masz szansę skupić się na rozwiązaniu zamiast na problemach, a to z kolei pozwala Ci zadawać właściwe pytania i podejmować mądre decyzje.

Biznes jest niczym bieg przez płotki: musisz pozostawać w ciągłym ruchu, by dotrzeć do mety.

alterbusiness_ranking_864x130px

Zdolność do działania


Ludzie sukcesu wiedzą, że „teraz” to jedyny moment, nad którym mają kontrolę. Wykorzystują więc każdą sekundę, działając na rzecz realizacji własnych ambicji, i nie tracą ani chwili na zmartwienia, narzekanie i zastanawianie się, „co by było gdyby”.

Życie w danej chwili i bycie obecnym wiąże się z pewnego rodzaju proaktywnością. Nie odkładaj więc zadań na później, nie szukaj wymówek. Nie czekaj na odpowiedni moment – ten aktualny jest wystarczająco dobry, by zacząć działać.

Umiejętność szybkiej reakcji


Dzięki technologiom, którymi dysponujemy, mamy niemal cały świat na wyciągnięcie ręki. A może to właściwie świat wyciąga rękę do nas? By znaleźć się wśród elit biznesu, bądź pierwszym, który odpowie na pojawiające się możliwości – reaguj, zanim wyprzedzi Cię konkurencja. Nie zwlekaj, wykorzystuj nowe media i Internet, by zawsze na czas zgarnąć dostępne szanse.

Wytrwałość i konsekwencja


Pokochaj wyzwania i odnajdź przyjemność we wspinaniu się pod górkę. Słabi ludzie – ci, którzy nigdy nie odniosą sukcesu – wycofują się, gdy napotykają na swojej drodze komplikacje, ale ci ambitni postrzegają wyzwania jako możliwości. Wierzą, że każda trudność rozwija ich umiejętności, wiedzę i charakter.

Musisz zrozumieć, że gdyby sukces był łatwy, bez wysiłku osiągałby go każdy. Bądź więc zdeterminowany i gotowy na ciężką pracę i poświęcenia, a za cel postaw sobie wychodzenie obronną ręką z wszelkich komplikacji.

Większość skutecznych przedsiębiorców, ludzi sukcesu, zaczynała od zera i dzięki ambicji systematycznie pięła się w górę. Pamiętaj, że co prawda dzięki łutowi szczęścia może pojawisz się we właściwym miejscu i czasie, ale na szczyt zaprowadzą Cię wyłącznie Twoja praca i zaangażowanie.

stopka_pod_artykuł_karolina