Sprzedaż – to właśnie o nią w branży MLM i DS wszystko się rozbija! Niezależnie od tego, czy masz do zaoferowania produkt, usługę czy możliwość współpracy, zależy Ci na tym, aby je sprzedać. Jednocześnie ważne jest, aby zrobić to w sposób skuteczny i efektywny. Jak podnieść swoją skuteczność i finalizować jak największą ilość transakcji? Jak wygrać z konkurencją? O czym należy pamiętać w trakcie rozmowy z potencjalnym klientem lub partnerem? Przedstawiamy 5 złotych rad dla sprzedawców, dzięki którym masz szansę stać się sprzedawcą na medal!

Najwyższa pora, aby odczarować mit żmudnej praktyki sprzedażowej, który pokutuje w świadomości wielu Polaków. Ekspert w dziedzinie przywództwa, autor książki “Ukryty lider” – Scott Edinger zakłada, że opór przed sprzedażą wynika z „przestarzałej koncepcji, że chodzi w niej o przymuszanie innych do kupienia czegoś, czego nie chcą, nie potrzebują i na co nie mogą sobie pozwolić”. Dzisiejszy model sprzedażowy dalece odbiega jednak od tego założenia, które na przestrzeni ostatnich lat zdążyło się skutecznie zdezaktualizować. Wystarczy bliżej przyjrzeć się czynnościom wykonywanym niemal każdego dnia, aby zauważyć prostą prawidłowość:  elementy sprzedaży są obecne w naszym życiu niemalże codziennie. Edinger kontynuuje: „Sprzedaż polega na nakłonieniu kogoś do działania. Jeśli przyjrzeć się temu, co robimy w ciągu dnia, począwszy od wewnętrznych spotkań ze współpracownikami – po rozmowy z klientami, prawie wszystkie nasze interakcje wykorzystują jakąś formę sprzedaży”. Podpowiadamy, jak w prosty sposób opanować tę umiejętność do perfekcji.

 Rady sprzedażowe

1) Wciel się w rolę klienta


Odwracamy role: stań po drugiej stronie. Teraz to Ty jesteś Klientem. W jaki sposób chciałbyś, aby przebiegło Twoje pierwsze spotkanie i rozmowa ze sprzedawcą? Jakie kwestie byłyby dla Ciebie najważniejsze? Jakie pytania byś mu zadał? Na co zwróciłbyś szczególną uwagę? Jak zdefiniowałbyś dobrego sprzedawcę? Jakie zachowania i cechy Cię denerwują? Odpowiadając sobie na szereg tego typu pytań, zdecydowanie łatwiej będzie wyjść naprzeciw oczekiwaniom drugiej strony. Pomoże to także w zrozumieniu potrzeb i oczekiwań klienta lub potencjalnego partnera. Symulacja sytuacji odwróconej nie powinna być trudna do wyobrażenia, sam przecież na co dzień bywasz klientem. Czy to przypadkiem nie Ty kupowałeś dziś cappuccino na wynos popularnej kawowej sieciówce? Czy byłeś zadowolony z obsługi?

 2) Zrozum swoją dziedzinę


Warto zastanowić się nad tym, czy aby na pewno rozumiesz specyfikę branży, w której pracujesz (szczególnie, jeśli stawiasz w niej pierwsze kroki). W sprzedaży nie chodzi wcale o to, aby dużo mówić, ważne jest, aby robić to skutecznie. Edinger wypunktowuje kilka kluczowych wartości, którymi należy się kierować. Inspiracja, perswazja, przewodzenie, współdziałanie – to swoiste wytrychy, które otworzą przed Tobą niemalże każde drzwi! Podejmując nowe wyzwanie sprzedażowe, miej w głowie te cztery hasła.

3) Przetestuj swoje przygotowanie


Nawet jeśli jesteś urodzonym mówcą, a Twoje drugie imię to improwizacja – zaplanuj strukturę swojej prezentacji. Nim sprawdzisz jej skuteczność podczas biznesowych pertraktacji, poproś najpierw o konstruktywny feedback kogoś z branży, a następnie sprawdź reakcję osób spoza niej. Świeże spojrzenie z boku pomoże dostrzec błędy, na które Ty sam nie zwróciłbyś uwagi. Podczas profesjonalnej rozmowy pamiętaj o tym, aby prezentować postawę otwartą i elastyczną. Przedstaw spektrum możliwości. Kiedy widzisz, że pierwsze rozwiązanie nie spotyka się z aprobatą, zaproponuj alternatywne rozwiązanie. To satysfakcja klienta jest dla Ciebie priorytetem. Do każdego podchodź w sposób indywidualny i pod żadnym pozorem nie próbuj działać wbrew jego woli.

4) Nie rezygnuj łatwo, wyciągaj wnioski


W specyfikę zawodu sprzedawcy wpisana jest spora ilość niezrealizowanych transakcji i niepodpisanych umów. Nie należy jednak łatwo rezygnować. Jeśli w trakcie kontaktu wyczujesz po drugiej stronie umiarkowane zainteresowanie, a nawet nutę sceptycyzmu, nie poddawaj się od razu. Odczekaj kilka dni i podejmij kolejną próbę kontaktu. Zwykle na przemyślenie i zastanowienie się nad ofertą potrzeba odrobiny czasu. Niezależnie od tego, czy uda Ci się pomyślnie sfinalizować podjęty wątek czy też nie, pamiętaj o prośbie o konstruktywny feedback. Nie przejmuj go jednak bezrefleksyjnie, zastanów się natomiast, gdzie faktycznie po drodze popełniłeś błąd. Odszukaj jego źródło, aby sytuacja nie powtórzyła się w przyszłości. Każda podjęta próba, nowy kontakt czy rozmowa to cenna nauka!

5) Zachowaj młody umysł


Powtarzając za Henrym Fordem: “Każdy, kto przestaje się uczyć jest stary, bez względu na to, czy ma 20 czy 80 lat. Kto kontynuuje naukę pozostaje młody. Najwspanialszą rzeczą w życiu jest utrzymywanie swojego umysłu młodym”. Kiedy zaczniesz osiągać satysfakcjonujące Cię wyniki i czuć się w branży pewnie, nie osiadaj na laurach! Doszlifuj pewne elementy swojego wizerunku do perfekcji, zadbaj o coś, co wyróżni Cię na tle konkurencji. Może to być sposób prowadzenia rozmowy, oferta dodatkowych korzyści dla zainteresowanych lub nietypowy element identyfikacji wizualnej, który zapamiętają Twoi klienci. Pamiętaj o nieustannym podnoszeniu kwalifikacji. Bierz udział w szkoleniach, testuj nowe techniki sprzedażowe, zasięgaj porad ekspertów czytaj prasę branżową. A skoro o tej mowa, czy miałeś już w rękach najnowszy biznes naszego kwartalnika?

Kluczem do efektywnej sprzedaży jest poznanie motywacji klienta – to właśnie ona wyznaczy Ci kierunek działania. Nie zapominaj, jak ważne są umiejętności interpersonalne oraz empatia. We wszystkim, co robisz, pozostań autentyczny i nie osiadaj na laurach. Dodaj do tego stosowanie się do 5 złotych rad dla sprzedawców, a sukces masz gwarantowany!