Dobry rozmówca wspiera swoje interesy umiejętnościami komunikacyjnymi. Co jednak, gdy prowadzenie wartościowej konwersacji przychodzi Ci z trudem? Być może nawet nie zdajesz sobie sprawy z własnych nawyków, które irytują otoczenie i utrudniają osiągnięcie sukcesu.

Mówisz zbyt dużo


Mówiąc za dużo nie tylko zniechęcisz do siebie rozmówcę, ale również zmniejszysz swoje szanse na osiągnięcie sukcesu. Odpowiadaj zwięźle na zadawane pytania, unikaj zawiłych i przesadnie rozbudowanych dygresji. Praktyczna zasada, o której powinieneś pamiętać sugeruje, żeby przekazywać w trakcie rozmowy tylko 20% tego, co faktycznie ma się do powiedzenia.

Nadymasz się


Odrobina pokory jeszcze nikomu nie zaszkodziła. Pozwól, by Twoja praca mówiła sama za siebie lub by chwalili Cię inni, zamiast pysznić się niczym paw. Jeśli próbujesz zdominować konwersację swoim rozbuchanym ego, nie licz na przychylność ze strony rozmówcy. Skup się raczej na nim niż na sobie.

Słabo przekazujesz myśli


Jeżeli nie potrafisz przekonująco streścić swojej sprawy lub wykazujesz się brakiem wiedzy na temat branży, w której działasz, skutecznie podważasz własną pozycję. Marne zdolności komunikacyjne zniechęcą do Ciebie rozmówców, świadczą bowiem o braku jakiegokolwiek wysiłku. Żeby się sprzedać, musisz być zawsze przygotowany i zwyczajnie się starać.

wirtualna_asystentka_banner_864x130px

Używasz branżowego języka


Czy rozmawiasz z potencjalnym klientem, użytkownikiem czy inwestorem, żaden z nich nie chce zgubić się w toku konwersacji. Zrezygnuj z wymyślnych skrótów i specjalistycznego języka. Kluczem do bycia dobrze zrozumianym jest używanie jak najprostszego, uniwersalnego słownictwa, które nie będzie dzieliło rozmówców na tych bardziej i mniej zorientowanych.

Przerywasz innym


Przedsiębiorcy często myślą z zawrotną prędkością, dlatego niejednokrotnie przerywają swoim odbiorcom sądząc, że przewidzieli tok ich wypowiedzi lub chcąc szybko zmienić temat. To jednak jeden z najbardziej denerwujących nawyków! Wyjdź z własnej głowy – skup się na tym, co mają do powiedzenia inni i aktywnie słuchaj.

Sięgasz po telefon


W trakcie rozmowy wszystkie telefony powinny zniknąć z zasięgu wzroku. Żadnych smsów czy przeglądania Internetu, które sugerują brak szacunku i zainteresowania. Jeśli faktycznie nie jesteś zainteresowany – zmień temat.

Zadajesz złe pytania


Wiele osób zaczyna rozmowę od zadawania nieco aroganckich, zamkniętych pytań, które już na starcie zrażają przynajmniej część uczestników konwersacji. Kiedy na przykład pytasz: „Byłeś kiedyś w Azji?” i pada odpowiedź przecząca – dana osoba niemal namacalnie wyślizguje Ci się z rąk.

Dawniej rozmowę postrzegano jako sztukę. Dziś, w dobie Internetu i telefonów komórkowych, często zapominamy o podstawowych zasadach skutecznej konwersacji. Jednak nic straconego! Identyfikując szkodliwe nawyki stawiasz pierwszy krok do zostania prawdziwym mistrzem komunikacji.

stopka_pod_artykuł_karolina