Wszyscy chcemy odnieść sukces, jednakże wielu z nas napotyka spore przeszkody już na początku swojej drogi. Zakodowane w naszych głowach limity i wierzenia, przez lata wpajane nam przez system edukacji, religie, normy kulturowe czy choćby własnych rodziców ograniczają nasz rozwój i dążenia do niezależności finansowej.

By osiągnąć sukces w biznesie, najlepiej jest wzorować się na ikonach, które swoim przykładem potwierdzają tezę, że nie ma rzeczy niemożliwych. Skup się na takich nazwiskach jak Thomas Edison, Walt Disney, Steve Jobs, Richard Branson, Albert Einstein, Matka Teresa czy Nelson Mandela.

Analizując ich drogę do sukcesu możemy określić 7 uniwersalnych zasad, dzięki którym upragnione cele staną w zasięgu Twoich rąk.

 1. Rozwiąż tylko jeden problem, za to dobrze


Rozwiązanie jednego problemu jest lepsze niż nie rozwiązanie żadnego. W gruncie rzeczy, może to doprowadzić do rozstrzygnięcia reszty.

Czasami prowadzenie własnego biznesu staje się dla nas tak trudne, że jedyne, na czym potrafimy się skupić, to piętrzące się kłopoty. Jeśli znajdziesz się w takiej sytuacji, pamiętaj, by poruszać się po nitce do kłębka. Rozwiąż dobrze jeden problem, a następnie zajmij się kolejnym. Doświadczeni przedsiębiorcy wiedzą, jak ważne jest wyciąganie wniosków z rozwiązywania każdej pojawiającej się przeszkody.

Doskonałym przykładem jest Thomas Edison. Wiemy, że wynalazł żarówkę, jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę, że nie był on pierwszy. Jednak sukces Edisona polegał na połączeniu  projektu żarówki z jego unikalną, doskonaloną przez lata wiedzą, co pozwoliło mu stworzyć pierwszy praktyczny i całkowicie komercyjny system oświetleniowy w Stanach Zjednoczonych.

2. Sukces to coś więcej niż lista osiągnięć


Sukces polega na wyciąganiu wniosków z osiągnięć i porażek, dążąc do zamierzonego celu bez względu na okoliczności. Osiągnięcia można porównać do marchewki zawieszonej na kiju, którym są nasze porażki. Jeśli wiesz, dokąd zmierzasz, znasz również dokładną wartość zarówno marchewki, jak i kija i rozumiesz, że są one od siebie współzależne.

Walt Disney nie przestawał dążyć do osiągnięcia zamierzonego celu pomimo wszelkich przeciwności losu. Został zwolniony z firmy Pesmen-Rubin, a jego dwie pierwsze firmy, Iwerks-Disney Commercial Artists i Laugh-O-Gram Studio, zbankrutowały! Jednak ucząc się na własnych porażkach stworzył imperium, które zna cały świat – The Walt Disney Company.

3. Sukces jest niestabilny


A stabilność oznacza śmierć. Przedsiębiorczość to nieustające pływanie po niestabilnych wodach sukcesu. Kluczem do długoterminowego sukcesu jest więc dążenie naprzód ze świadomością, że świat zawsze pozostaje w ruchu.

Steve Jobs również był tego świadomy. Jego pierwsza firma, Apple, osiągnęła niewiarygodny sukces, pomimo, że on sam z powodu konfliktu z Johnem Sculleyem, odszedł z firmy. Założył kolejną firmę, NeXT i równolegle zbił fortunę na animacji komputerowej w firmie Pixar.

Przez cały ten czas Jobs pływał na głębokich wodach, odczuwając na własnej skórze, jak labilność świata wpływa na sukces.

alterbusiness_ranking_864x130px

 4. Słabe strony to błogosławieństwo w przebraniu


Słabość jest nasieniem, z którego na odpowiednim gruncie wyrośnie prawdziwa siła. I odwrotnie – niekontrolowane pozostanie słabością. W rzeczywistości największe atuty człowieka, takie jak odwaga i pokora, rozwijać się będą tylko na gruncie słabości.

Brytyjski miliarder Richard Branson doświadczył walki z własnymi słabościami. Gdy miał niewiele ponad 20 lat, zdiagnozowano u niego dysleksję. Ta poznawcza – nie intelektualna – przeszkoda doprowadziła go do docenienia wartości prostoty, na której zbudował wszystkie swoje biznesy. Dzięki temu zrozumiał też wartość delegowania zadań.

5. Wiedza jest tylko przybliżeniem rzeczywistości, nie rzeczywistością samą w sobie


Każdy, kto chce osiągnąć sukces, musi posiąść określoną wiedzę, jednakże ważne, by był w stanie ją wykorzystać. Jeśli trwamy z obecnym stanem wiedzy jako prawdą absolutną, staje się ona źródłem naszej porażki. W dzisiejszym, zmieniającym się świecie, wiedza staje się ulotna jak wiatr.

Najbardziej charakterystycznym odzwierciedleniem tej zasady jest Albert Einstein, który swoją Ogólną i Szczególną Teorią Względności złamał uniwersalne zasady fizyki. Dzięki posiadanej wiedzy Einstein zmienił losy świata!

6. Przyjmij światopogląd, który wzmacnia Twoją wizję


Wizja przyszłości definiuje Twoje cele. Jeśli Twój światopogląd jest fundamentalnie błędny, Twoja wizja nie zostanie nigdy zrealizowana. Przedsiębiorcy, którzy odnoszą sukcesy doskonale rozumieją biznes, gospodarkę i ogólne zasady życia, a wszystko to znajduje odzwierciedlenie w ich światopoglądzie.

Spójrzmy na przykład pracy charytatywnej Matki Teresy: motywowana powołaniem i żarliwą religijnością, spędziła całe swoje życie służąc najbiedniejszym z biednych. Jej wizje najwyższej cnoty byłby nieosiągalne bez jawnego światopoglądu wspierającego jej służbę. Matka Teresa wiedziała, że aby spełnić swoją wizję musi rozmawiać z politykami, dyplomatami i biznesmenami.

7. Empatia zwiększa Twoje szanse na sukces


Prawdziwa empatia wynika z pewności siebie. Jeśli wiemy, kim jesteśmy i czego chcemy, będziemy w stanie zrozumieć innych i odnosić się do nich bardziej efektywnie, bez względu na drobne różnice w osobistych upodobaniach i stylach. Dzięki temu będziemy mogli dobierać naszych partnerów, sojuszników i pracowników względem jasności celów.

Tą zasadą posłużył się Nelson Mandela, który po zakończeniu apartheidu i spędzeniu 27 lat w niewoli, dzięki silnej empatii był w stanie zawiązać koalicję polityczną składającą się z mieszanych rasowo polityków. Dzięki niemu w Republice Południowej Afryki zapanowała demokracja.

Bierz przykład z najlepszych na swojej drodze do sukcesu! Jesteś gotowy, by wykorzystać powyższe zasady w swoim własnym biznesie? A może chciałbyś podzielić się swoim przykładem?

stopka_Domi