Myśl jak ludzie bogaci… Z pewnością zetknąłeś się już tym hasłem. Ale właściwie co to znaczy? Na łamach Alterbusiness.info poznasz odpowiedź! Dzięki naszym ekspertom – Magdalenie Balcerzak, współtwórcy gry Eurocash, i dr. Andrzejowi Fesnakowi, licencjonowanemu doradcy finansowemu oraz twórcy Interkulturowego Coachingu Finansowego, poznasz arkana sztuki zarządzania finansami. Raz w tygodniu, specjalnie dla czytelników Alterbusiness.info, eksperci przekażą jedną praktyczną wskazówkę, którą od razu można wcielić w życie. Pokażą nam jak myślą ludzie bogaci i co zrobić, abyśmy również mogli znaleźć się na drodze prowadzącej do gromadzenia oraz  pomnażania majątku. Pierwszy dział, którym się zajmiemy, to „Moje finansowe przekonania i nawyki”. Omówimy te dobre oraz te złe oraz pokażemy, jakie pozytywne nawyki posiedli ci najbogatsi. Zapraszamy na pierwszą część „Edukacji finansowej”!

Jak wiele razy słyszałeś – wszystko jest w Twojej głowie. Raz przyjęte przekonania o samym sobie stają się poleceniami dla naszego systemu nerwowego i są na tyle potężne, by zwielokrotnić lub zniszczyć nasze obecne i przyszłe możliwości. Przekonania tworzą nawyki, również te dla nas niekorzystne. Jeśli chcesz przejąć kontrolę nad swoim życiem i finansami, najpierw musisz przejąć kontrolę nad swoimi przekonaniami i nawykami. Poniżej dr Andrzej Fesnak wyjaśni jak przejąć kontrolę dzięki planowaniu finansowemu.

Nawyk 1. Ludzie bogaci planują swoje finansowe życie

Planowanie finansowe to sztuka zarządzania finansami osobistymi. Sensem tego zarządzania jest umożliwienie osiągnięcia celów finansowych w sposób optymalny. Oznacza to zgodne z prawem wykorzystywanie różnych produktów finansowych i mechanizmów tak, aby umożliwić sobie osiągnięcie celów, płacąc za nie poniżej ich wartości. Umożliwia to wykorzystanie mechanizmów opartych o wartość pieniądza w czasie, a ściślej – w oparciu o procent składany. Podsumowując – planowanie w sposób optymalny oznacza osiągnięcie optymalnego zysku przy stosunkowo  niskim nakładzie środków i niskim ryzyku.

Mówiąc prostym językiem, można powiedzieć jedno: planowanie finansowe to takie zarządzanie i operowanie własnymi  finansami, aby osiągać zamierzone  życiowe cele. Im łatwiej, pewniej i bardziej skutecznie – tym lepiej. W świecie finansów wymyślono już prawie wszystko, od XIX wieku począwszy, niemniej jednak największym problemem w skutecznym zarządzaniu jest przekonanie o własnym geniuszu oparte na wiedzy obiegowej.

Ta wiedza obiegowa jest kształtowana najczęściej przez polityków populistów. Im mniej wiedzy o finansach u polityków, tym więcej krzyku w mediach w obronie biednych.Co to daje? Rozgoryczenie i zamęt. Nic więcej.

  • Który polityk mówił kiedykolwiek o konieczności planowania finansów osobistych?
  • Która z partii politycznych ma w programie edukację finansową społeczeństwa?
  • Które związki zawodowe chcą edukacji finansowej i nauki nowych kompetencji zawodowych?

Jest naprawdę źle, gdy ludzie opierają swoje decyzje finansowe na populizmie polityków. Takie postępowanie prowadzi do nadmiernych kosztów. Wiedza finansowa i decyzje powinny płynąć z analizy faktów, a nie z bezsensownego populizmu!

Zarówno własne przekonania, polityka jak i sensacyjne wiadomości powinny zostać skorelowane poprzez dokładną analizę sytuacji.

Oszczędzanie może oznaczać stratę. Na nieruchomościach można tracić, nie zyskać. Drogi kredyt może się okazać w sumie tańszym niż bezpieczny kredyt. Te fakty płyną z analizy i pozwalają podjąć właściwe wnioski odnośnie zarządzania finansami osobistymi. Bez tej wiedzy przeciętnie każdy traci co najmniej 100-krotność własnych miesięcznych przychodów. Innymi słowy: ponad 8 lat w życiu pracuje za darmo. Krytycy globalizmu nazywają to współczesnym niewolnictwem. Ale ponieważ dzieje się to powoli – niewielu to zauważa. Przecież nikogo nie obchodzi ile tracisz Drogi Czytelniku, prawda?

Oczywiście zarządzanie finansami nie jest konieczne. Moja podstawowa dewiza doradcy finansowego brzmi: każdy ma prawo tracić własne pieniądze w sposób, który uznać za właściwy i w tempie, które przyjmie za dogodne. Ale może też wiedzieć więcej i zarządzać lepiej.

Dr Andrzej Fesnak

Jak zacząć planować własne finanse? Zadanie nr  1

Na początek sprawdzimy, ile wydajesz i jak Twoje finanse wyglądają teraz. Przez miesiąc zbieraj skrupulatnie wszystkie rachunki i paragony. Na koniec miesiąca podziel je na kategorie i sprawdź, jakie kwoty wydajesz i na co. Możesz skorzystać z darmowych aplikacji np. w Google Play – Kontrola wydatków.

Kolejna wskazówka już za tydzień!

Magdalena Balcerzak

www.eurocash.edu.pl

[next_message styles=”3″ title=”Kim są nasi eksperci?”]

Magdalena Balcerzak – wiceprezes zarządu Euro Cash

Ukończyła studia na kierunkach filologia angielska oraz technologia informacyjna, absolwentka Pracowni Praktyk Trenerskich. Od zawsze wiedziała, że nie będzie pracować na etacie. Na co dzień prowadzi własną firmę, od 2006 roku współpracuje z jedną z wiodących firm marketingu wielopoziomowego, zarządzając grupą kilkuset dystrybutorów w całej Polsce. Od roku 2011 jest właścicielem firmy szkoleniowej, której misją jest inspirowanie młodych ludzi i przedsiębiorców do pomnażania swojego majątku, do zmian w życiu do spełniania swoich marzeń i do tego, aby mieli odwagę żyć takim życiem na jakie zasługują i o jakim marzą. Dzisiaj jest także wiceprezesem zarządu w jednej ze swoich spółek oraz współtwórcą pierwszej całkowicie polskiej gry planszowej, która przez zabawę uczy przedsiębiorczości oraz pozytywnych nawyków finansowych. Prywatnie uwielbia podróże, aktywny wypoczynek i koty. Codziennie udowadnia, że każda kobieta może prowadzić swoją firmę z wielkim sukcesem.

Dr Andrzej Fesnak

Master trener, Licencjonowany Doradca Finansowy EFC®, dziennikarz, licencjonowany pośrednik nieruchomości, spiker, motywator, twórca Interkulturowego Coachingu Finansowego. Felietonista piszący w Polsce i za granicą, autor książek, pracownik akademicki, autor wielu edukacyjnych projektów finansowych oraz programów szkoleniowych. Jako pierwszy w Polsce trener prowadził licencjonowany kurs Dale Carnegie Association „Lider wśród managerów”.  Od wielu lat zajmuje  się edukacją i finansami oraz ubezpieczeniami. Pracuje na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach (dawniej Akademia Ekonomiczna). Dziś jest Doradcą Finansowym EFC®, robi plany finansowe.  Ponadto jako adiunkt prowadzi zajęcia w Katedrze Finansów i Ubezpieczeń UE. Prowadzi seminaria magisterskie oraz dyplomowe, wypromował jako promotor ponad 50 magistrów i dyplomantów (2011), a kolejne dziesiątki są w trakcie. Doświadczenie zawodowe zdobywał nie tylko w Niemczech, ale także dzielił się umiejętnościami w Serbii, gdzie dla Towarzystwa Dunav Osiguranje w ramach restrukturyzacji prowadził projekt szkoleniowy i wypromował kilkudziesięciu trenerów ubezpieczeniowych.

[/next_message]