Popularność franczyzy jako modelu biznesowego rośnie z roku na rok. Nic dziwnego – w porównaniu do tradycyjnej działalności gospodarczej, franczyza wymaga relatywnie niskiego wkładu finansowego, generuje mniejsze ryzyko, a przy tym opiera się na gotowych i sprawdzonych rozwiązaniach. Rynek oferuje coraz więcej możliwości, jak jednak wybrać tą jedyną?

Franczyza – licencja na biznes


Franchising to rodzaj stałej, umownej współpracy między niezależnymi przedsiębiorcami: franczyzodawcą i franczyzobiorcą. W jej ramach franczyzodawca przekazuje franczyzobiorcy wiedzę na temat prowadzenia firmy, tzw. know-how, i użycza swojej marki. W zamian pobiera opłatę za licencję oraz comiesięczną opłatę franczyzową.

W ujęciu mniej encyklopedycznym, franczyza jest pewnego rodzaju systemem biznesowym. Dawca licencji, oprócz swojego szyldu, oferuje franczyzobiorcy również systematyczną opiekę – szkolenia, kampanie wspierające sprzedaż czy bardziej specyficzny know-how, jak ten z zakresu księgowości i rozliczeń. Za tę pomoc, licencjobiorca przez cały czas trwania kontraktu przekazuje franczyzodawcy pewien procent swoich obrotów lub stałą, umowną kwotę.

A mówiąc w żołnierskich słowach: jako franczyzobiorca prowadzisz biznes na bazie gotowego modelu, otrzymując wsparcie i markę od franczyzodawcy.

Jak wybrać franczyzę


Na polskim rynku możliwości franczyzowych jest wiele: od różnorodnych placówek handlowych po punkty usługowe. Kiosk, restauracja, sklep odzieżowy, może siłownia, a nawet hotel? W zależności od tego, jakim wkładem finansowym dysponujesz, możesz wybrać spośród setek pomysłów na biznes.

Co jednak, jeśli nie wiesz, jakiego rodzaju franczyza będzie dla Ciebie odpowiednia? Przygotowaliśmy 3 pytania, dzięki którym w łatwy sposób określisz kryteria wyboru i zawęzisz pole poszukiwań.

1. Jakie jest Twoje doświadczenie zawodowe?


Franczyza jest bardzo interesującym modelem biznesowym między innymi ze względu na osoby, które przyciąga – franczyzobiorcy pochodzą z różnych środowisk, mają różne wykształcenie i doświadczenia zawodowe. Nie istnieje jeden, uniwersalny typ człowieka, który ma szansę odnieść sukces w tego rodzaju interesie.

Dobry franczyzodawca będzie chciał poznać i zrozumieć Twoje poprzednie doświadczenia. Również Ty sam powinieneś kierować się tym kryterium przy wyborze biznesu – posiadana już wiedza i umiejętności w konkretnej dziedzinie wpłyną na powodzenie interesu. Masz wieloletnie doświadczenie jako trener fitness, a ruch i zdrowie są Twoją pasją? Z pewnością lepiej sprawdzisz się prowadząc siłownię niż salonik prasowy. Doskonale radzisz sobie z logistyką? Pomyśl nad punktem kurierskim.

2. Ile czasu możesz poświęcić biznesowi?


Każdy franczyzodawca będzie miał własne oczekiwania względem czasu, jaki biorca licencji powinien poświęcić na prowadzenie biznesu. Niektóre franczyzy pochłaniają bowiem więcej energii, niż inne – zależy to od profilu działalności czy kultury organizacyjnej.

Małym kioskiem lub wysepką w centrum handlowym łatwo zarządzać zdalnie, ale duży, samodzielny sklep będzie wymagać więcej czasu i uwagi. Zastanów się więc, czy jesteś gotów na całodniową pracę w swoim punkcie franczyzowym, czy wolisz prowadzić biznes minimalnym nakładem pracy.

3. Czemu interesujesz się franczyzą?


Powodów, dla których ludzi interesują się franczyzą, jest mnóstwo. Niektórzy zawsze chcieli być przedsiębiorcami, innym znudziła się praca na etacie lub chcą się przekwalifikować.

Gdy zidentyfikujesz przyczynę, dla której taki model biznesowy wydaje Ci się pociągający, łatwiej będzie Ci wybrać właściwy profil działalności. Weź pod uwagę również, że nie każdy nadaje się do prowadzenia franczyzy. Jeśli marzy Ci się zbudowanie firmy od podstaw, zarządzanie nią w każdym aspekcie i „po swojemu”, może zamiast franczyzy powinieneś zdecydować się na startup?

Czy franczyza to biznes dla Ciebie? Zanim podejmiesz decyzję, zastanów się uczciwie nad swoimi predyspozycjami i preferencjami. Prześwietl też dokładnie franczyzodawców, którzy Cię interesują i warunki współpracy: ile wynoszą początkowe, a ile stałe koszta prowadzenia franczyzy, jakie wsparcie zapewnia licencjodawca i jakie jest ryzyko inwestycyjne.

stopka_pod_artykuł_karolina