Co robią znani i bogaci w wolne dni? Jedni oddają się ekstrawaganckim rozrywkom, z których relacje oglądamy potem na portalach plotkarskich. Inni zaś ładują akumulatory, dbając o własny rozwój – i to właśnie z nich warto brać przykład! Zbliżający się długi weekend jest świetną okazją, by podpatrzeć czym zajmują się po pracy Richard Branson, Warren Buffett czy Steve Wozniak. Poznaj tricki ludzi sukcesu na owocnie spędzony czas wolny!

Na wolnych obrotach


Żyjemy w smutnych czasach – coraz więcej z nas nie potrafi się zrelaksować i odpocząć. Dotyczy to zwłaszcza osób, które pracują poza biurem i standardowymi godzinami od 8:00 do 16:00. Poświęcamy weekendy, wakacje czy choćby wieczory w tygodniu na wypełnianie zaległych obowiązków i realizowanie celów zawodowych. Tymczasem, jak dowodzą psychologowie, by działać efektywnie wszyscy potrzebujemy chwili wytchnienia!

Doskonale wiedzą o tym ludzie, którzy odnieśli wielki sukces. Wolne od pracy momenty poświęcają swoim pasjom i rozwojowi osobistemu – w ten sposób ładują baterie, by mieć energię do skutecznej pracy. Stosują też kilka sprawdzonych metod na organizację czasu, które warto od nich skopiować (w końcu duplikacja jest podstawą powodzenia w MLM)!

Pasje rekinów biznesu – Buffett, Branson i Wozniak


Wyrocznia z Omaha, jeden z najlepszych inwestorów na świecie – Warren Buffett – chętnie oddaje się swoim hobby. Gdy nie jest zajęty obracaniem milionami dolarów… brzdąka na ukulele! Dzięki temu relaksuje się i oczyszcza umysł. Poniedziałkowe wieczory poświęca natomiast brydżowi, niejednokrotnie wraz z innym bogaczem, Billem Gatesem. To w końcu gra wymagająca strategicznego myślenia – świetnie więc odpowiada temperamentowi Buffetta.

Z kolei Richard Branson, znany z bycia „seryjnym przedsiębiorcą”, preferuje aktywny wypoczynek. Jego pasją, obok medytacji, jest kitesurfing. Jak twierdzi milioner, sport pomaga mu zachować nie tylko zdrowie i sylwetkę, ale również efektywność. Podejrzewamy, że ważnym atutem wodnych przejażdżek mogą być też… nagie modelki – niejednokrotnie widziano je z Bransonem na desce. To się nazywa łączenie przyjemnego z pożytecznym!

Ciekawą pasję ma także twórca Apple, Steve Wozniak. Woz, podobnie jak wielu innych bogaczy, lubuje się w grze w polo. Wybiera jednak jej ekstrawagancką wersję – polo na Segwayu. Dwukołowy pojazd elektryczny ponoć sporo wniósł do jego życia! Przedsiębiorca wziął nawet udział w światowych mistrzostwach nietypowej odmiany szlachetnego sportu, które zresztą sam ufundował.

richard branson czas wolny alterbusiness

źródło: businessinsider.com

Wskazówki, jak wykorzystać czas wolny


Jeśli chcesz z jednej strony spędzić wolny czas efektywnie, a z drugiej wypocząć – oddaj się swojemu hobby. Nieważne, czy malujesz, czytasz czy uprawiasz ogród. Kierując energię ku czemuś, co sprawia nam przyjemność i nie jest bezpośrednio związane z pracą zawodową, dajemy naszemu umysłowi prawdziwe wytchnienie.

Co jeszcze w długie weekendy, przerwy świąteczne i wakacje robią ludzie sukcesu? Przede wszystkim nie pozwalają sobie na lenistwo! Choć wydaje się to sprzeczne z intuicją, dolce far niente jest wielkim wrogiem odpoczynku. By nie popaść w marazm, warto więc z wyprzedzeniem zaplanować sobie czas wolny.

1. Nie śpij zbyt długo

Świątek, piątek czy niedziela, rekiny biznesu zawsze wstają o tej samej porze. Udaje im się dzięki temu zachować rytm efektywności osobistej. Co ciekawe, im dłużej śpimy, tym dłużej potem nasz mózg wybudza się z sennego trybu – dlatego gdy wstaniesz o 11:00 nie zdziw się, że nic Ci się nie chce.

2. Uznaj poranki za czas dla siebie

Jeśli masz rodzinę, nawet w weekend może być Ci trudno znaleźć chwilę dla siebie. Dlatego wyznacz jasno czas, który poświęcisz na swoje pasje – najlepiej rano, po przebudzeniu i zjedzeniu śniadania. Angażując się już na początku dnia w coś, co sprawia Ci przyjemność i pobudza Twój umysł, skutecznie poprawisz sobie samopoczucie.

3. Rusz się

Długi weekend to doskonały moment na aktywny wypoczynek. Wybierz taką formę ruchu, jaka sprawia Ci frajdę. Miliarder Marc Cuban lubi w wolnym czasie chodzić na siłownię, a współzałożyciel Google Sergey Brin nurkuje i skacze ze spadochronem. To nie dla Ciebie? Wzorem Richarda Bransona poświęć chwilę na sesję jogi lub wybierz się na spacer na łonie natury.

4. Spędź czas z rodziną

W codziennym pędzie czasem ciężko nam się zatrzymać i poświęcić uwagę najbliższym. Pora to zmienić! W weekend zaplanuj wspólne rozrywki z dziećmi, małżonkiem, a może dawno nie widzianym rodzeństwem? Przebywanie z drogimi nam osobami pomaga w odzyskaniu równowagi i skutecznie ładuje akumulatory.

5. Nie pracuj

Wiemy, że to trudne. Pozbądź się jednak wyrzutów sumienia i w wolnym czasie nie pracuj nad sprawami zawodowymi. Jeśli już musisz coś załatwić, bardzo konkretnie określ, w jakich godzinach np. odbierasz telefony lub odpisujesz na maile. Nie pozwól wyrwać sobie całego dnia! Work-life balance nie musi być tylko mitem – o ile sam zadbasz o równowagę.

Wiele osób właśnie szykuje się do kilkudniowego wypoczynku. Jeśli Ty również do nich należysz pamiętaj, by relaksować się z głową – dzięki temu do pracy wrócisz pełen świeżej energii i dobrych pomysłów.

stopka_pod_artykuł_karolina