Stres towarzyszy nam w pracy każdego dnia. Szczególnie w branży MLM, gdzie wysokość zarobków jest uzależniona wyłącznie od osiąganych wyników. W efekcie ciągle trzeba dbać o rozwój kanałów sprzedaży. W jaki więc sposób można szybko rozładować napięcie, a nawet wykorzystać je na swoją korzyść? Warto korzystać z rad najlepszych, czyli rekinów biznesu, jak Jeff Bezos czy Elon Musk – innowacyjnych kosmicznych miliarderów.

Jeff Bezos: przejmij kontrolę


Majątek Jeffa Bezosa, twórcy i szefa Amazona, rośnie w zawrotnym tempie. Obecnie według magazynu „Forbes” jego fortuna jest warta 72,8 mld dolarów (3. miejsce na globie). Co więcej, w 2016 roku jego aktywa powiększyły się o aż… 27,6 mld dolarów. Jeżeli biznesmen utrzyma to astronomiczne tempo, najprawdopodobniej już wkrótce zastąpi Billa Gatesa na pierwszym miejscu najbogatszych ludzi świata. A jak mówili wątpiący w jego sukces: „Zaczynał od sklepu z książkami”…

Tymczasem dziś, podobnie jak Elon Musk, Bezos ma wielką ochotę na kosmiczne podboje, w które inwestuje ogromne pieniądze. Jednak ostrzega potencjalnych galaktycznych turystów, że:

Potrzeby fizjologiczne trzeba załatwić jeszcze na Ziemi – a potem wytrzymać.

Cały szef Amazona! Nic więc dziwnego, że Bezos ma zaskakująco prosty sposób na radzenie sobie ze stresem, którego z pewnością nie brakuje mu w działalności biznesowej. Jak zdradził w rozmowie z Academy of Achievement, aby zredukować napięcie, wystarczy jedynie… „przejąć kontrolę nad sytuacją”!

Stres bierze się stąd, że nie podejmujemy działań i nie przejmujemy kontroli nad czymś, nad czym możemy ją mieć. Zauważyłem, że gdy tylko zidentyfikuję to coś, a następnie chwytam za telefon albo wysyłam maila czy robię cokolwiek innego związanego z danym problemem(…), już sam ten zmniejsza napięcie.

Elon Musk: ignoruj strach


Z kolei Elon Musk ma nieco odmienną strategię od Jeffa Bezosa. O w odróżnieniu od twórcy Amazona, nie „przejmuje kontroli nad sytuacją”, lecz „ignoruje strach”.

Pochodzący z Republiki Południowej Afryki Elon Musk tuż po emigracji do Kanady jako nastolatek, pracował najpierw przy czyszczeniu kotłów na farmie, a następnie przy wyrębie lasów. Jak widać, już za młodych lat miał powody do „stresu” czy obaw o swoją przyszłość. Ale wolał je ignorować.

Po przybyciu do Stanów Zjednoczonych skończył studia i rozpoczął przygodę z biznesem przez duże „B”. Najpierw stworzył PayPal, a następnie odsprzedał należące do niego udziały eBayowi za 180 mln dolarów.

Dzięki temu założył swoje dwie flagowe firmy, podbijające dziś światowe rynki. Pierwszą z nich jest Tesla Motors, aktualnie najdynamiczniej rozwijający się na globie producent elektrycznych samochodów. Drugim dzieckiem miliardera jest SpaceX, stojące za stworzeniem rakiety Falcon9. Po wystrzeleniu z powierzchni Ziemi w grudniu 2015 roku, jako pierwsza w historii po odbyciu lotu orbitalnego, ponownie samodzielnie wylądowała na powierzchni zamieszkałej przez nas planety!

Czy w takim razie Elon Musk ma nerwy ze stali? Osobiście przyznaje, że zdecydowanie NIE. Po prostu wyznaje zasadę:

Boimy się porażki, ale to nie powstrzymuje nas od podejmowania prób. Ludzie powinni częściej ignorować strach, jeśli jest on irracjonalny. Nawet jeśli jest uzasadniony, ale stawka jest tego warta, nie trzeba rezygnować.

Która z filozofii radzenia sobie ze stresem jest Ci bliższa – Bezosa czy Muska? Wolisz przejmować kontrolę nad sytuacją czy ignorować strach? W swojej działalności w MLM skupiasz się na zdominowaniu relacji z kontrahentem, czy bardziej koncentrujesz się na kontrolowaniu własnych zachowań? Podziel się z nami swoją opinią w komentarzu pod artykułem!

kamilsztandera-stopka