Czy często zdarza Ci się marzyć o prowadzeniu swojej małej firmy? Masz wrażenie, że wiesz więcej niż Twój szef i lepiej sprawdziłbyś się w jego roli? W Twojej głowie wciąż pojawiają nowe pomysły na działalność? To znak, że pora zacząć własny biznes! Podpowiadamy od czego zacząć, zanim na dobre rozkręcisz swoje pierwsze przedsiębiorstwo.

Jak twierdzi Napoleon Hill, ludzie sukcesu szybko podejmują decyzję, a potem długo się ich trzymają. Nadmierny pośpiech nie jest jednak wskazany, gdy w grę wchodzi tak diametralna życiowa zmiana jak rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Jeśli nie chcesz się sparzyć, przed założeniem firmy przemyśl dobrze kilka podstawowych zagadnień. Reszta i tak wyjdzie w praniu!

1. Czego właściwie chcesz?

________________________________________________________________________________________________

To pierwsze pytanie, na które powinieneś sobie szczerze odpowiedzieć zanim jeszcze zaczniesz planować biznes. Zastanów się, co chciałbyś osiągnąć. Jaki jest Twój cel? Jaka jest Twoja misja? Jaką wartość chcesz zaoferować innym przez swoją działalność?
Weź kartkę, długopis i zapisz wszystko, co przychodzi Ci do głowy. Następnie do każdego wyznaczonego celu dopisz pomysły na jego realizację. To pozwoli Ci uporządkować myśli i rozsądnie ocenić sytuację.

2. Czy masz odpowiednie zasoby?

________________________________________________________________________________________________

Rozpoczynając własny biznes musisz być przygotowany na inwestycje – i to takie, które niekoniecznie od razu zaprocentują. Dokonaj więc dokładniej i uczciwej analizy swoich zasobów finansowych. Czy masz wystarczająco dużo pieniędzy, żeby nie tylko udźwignąć koszty prowadzenia firmy, ale także przeżyć na dotychczasowym poziomie bez zagwarantowanego dochodu? Jeśli nie, możesz poszukać zewnętrznego finansowania w formie pożyczki w banku, pomocy inwestora czy na przykład funduszy unijnych.
Decydując się na pożyczkę lub kredyt pamiętaj, że nie są one udzielane za darmo i będą wymagać spłaty – niby to oczywiste, a przedsiębiorców nieregulujących swoich zobowiązań przybywa z roku na rok. Może lepiej zacząć własny biznes w branży, która nie wymaga dużych inwestycji już na starcie?

3. Czy Twoje doświadczenie jest wystarczające?

________________________________________________________________________________________________

To nieprawda, że zaczynając od zera nie da się osiągnąć sukcesu. Ba! Znamy wiele inspirujących osób, które rozpoczynając działalność bez doświadczenia stworzyły własne, mniejsze lub większe imperia. Nie myśl jednak, że pewien zasób kompetencji wypracowanych na drodze kariery zawodowej Ci się nie przyda.
Nie bój się spojrzeć na siebie krytycznym okiem. Czy masz już wszystkie umiejętności potrzebne, by zacząć budować swój biznes? Czy masz choćby podstawy, na których oprzesz swoją firmę? Jeśli czujesz, że czegoś Ci brakuje, śmiało sięgaj po wiedzę – to Twój najcenniejszy kapitał.

4. Czy znasz prawo dotyczące Twojej działalności?

________________________________________________________________________________________________

Upewnij się, że wszystkie przewidywane przez Ciebie działania są zgodne z prawem i nie będziesz miał żadnych kłopotów przez własną niewiedzę. Nie oszczędzaj na dobrej, specjalistycznej pomocy – ekspert ułatwi Ci rozszyfrowanie zapisów i łamigłówek prawnych, a także podpowie, czego unikać, a co może być przydatne. Nie bój się korzystać z rad ludzi doświadczonych i znających się na rzeczy. XXI wiek z Internetem i licznymi usługami dla biznesu pozwala dojść do sukcesu szybciej i nie popełnić wielu błędów, które później mogą Cię wiele kosztować.

5. Czy znasz swoją konkurencję?

________________________________________________________________________________________________

Nieważne, na czym ma polegać Twój biznes – prawdopodobnie nie jesteś na rynku jedynym przedstawicielem danej niszy. Konkurencja zaś nie śpi i w każdym momencie może wygrać z Tobą walkę o klienta! Zminimalizuj to ryzyko. Poświęć trochę czasu i pracy, aby dowiedzieć się, jak działają Twoi rywale, czym starają się wyróżnić i przede wszystkim – co możesz zrobić, aby być od nich lepszy. Pełna świadomość tego, z czym będziesz się mierzył, przyda Ci się nie raz.
Pamiętaj jednak: nie kopiuj pomysłów przeciwnika, zrób wszystko, żeby skutecznie się od niego odróżnić i wejść na rynek z czymś nowym i świeżym, co zaskoczy potencjalnych klientów!

Jak zacząć własny biznes… drogą na skróty?

________________________________________________________________________________________________

Rozpoczynając własną działalność, musisz być gotów na poświęcenia. Bez Twojego czasu, energii i pieniędzy nie masz większych szans na skuteczny rozruch firmy. By dodać sobie motywacji, miej zawsze na horyzoncie cel, do którego dążysz i doceniaj nawet najmniejsze postępy. To oczywiście żadna gwarancja sukcesu – coś takiego nie istnieje.
Jeśli nie chcesz wcale inwestować mnóstwa pieniędzy, a kwestie prawne przyprawiają Cię o zawroty głowy, poszukaj drogi na skróty. Network marketing, inaczej MLM, marketing wielopoziomowy czy marketing sieciowy, nie wymaga przeważnie dużych nakładów finansowych na starcie – wystarczy zapał i chęć do nauki.
Brzmi zbyt dobrze, żeby mogło być prawdziwe? Na łamach magazynu Alterbusiness.info poznasz osoby, które właśnie dzięki MLM-owi odniosło sukces! Zamów najnowszy numer już dziś.