Poczucie bezpieczeństwa to jedna z podstawowych potrzeb w piramidzie Maslowa. Dają je między innymi finanse. Czy to oznacza, że musisz dużo zarabiać, aby czuć się bezpiecznym? Niekoniecznie. Chodzi raczej o to, by zebrać konkretną kwotę pieniędzy, dzięki której nie będziesz martwił się o swój byt w kryzysowych sytuacjach. Zatem, jak zbudować poduszkę finansową?

Nagłe przypadki


Kasa na “czarną godzinę”, fundusz awaryjny to właśnie poduszka finansowa. Jak łatwo zauważyć powinny być to pieniądze do wykorzystania tylko w momencie, gdy jesteś pod ścianą. Takie sytuacje mają miejsce, kiedy nagle stracisz pracę, ulegniesz wypadkowi itp. W żadnym przypadku nie wydawaj funduszy z poduszki bezpieczeństwa na chwilowe zachcianki takie jak nowy telewizor!

Co mówi o Tobie Twoja poduszka finansowa? 


“Pokaż mi swoją poduszkę finansową, a powiem Ci kim jesteś.” – coś w tym niewątpliwie jest. Fundusz bezpieczeństwa wskazuje na to, czy jesteś systematyczny i odpowiedzialny. Pokazuje, że potrafisz oszczędzać, ale przede wszystkim, że posiadasz kontrolę nad własnymi wydatkami. Posiadanie poduszki finansowej to także oznaka gotowości do rozpoczęcia inwestowania we własny biznes. Nie da się też ukryć, że taki fundusz, poprzez wspomniane już poczucie bezpieczeństwa, daje spokój, wręcz zapewnia zdrowie psychiczne, a także pozwala układać plany związane z finansami.

Najpierw porządek


Poduszka finansowa to pierwsza podstawowa oszczędność, jaką powinieneś sobie zapewnić. Trzeba ją zatem zbudować przed wszystkimi inwestycjami czy też kolejnymi oszczędnościami. Ważne jest też, abyś przed rozpoczęciem odkładania pieniędzy na poduszkę bezpieczeństwa nie miał żadnych długów. Jeśli takie istnieją, spłać najpierw swoich pożyczkodawców. W drugiej kolejności zadbaj, aby Twoje przychody były większe, niż wydatki. Dzięki temu bez problemu znajdziesz fundusze do odkładania i uporządkujesz swój budżet domowy.

Ile pieniędzy daje bezpieczeństwo? 


Kwota poduszki finansowej jest uzależniona od comiesięcznych wydatków. Inna będzie dla jednoosobowego gospodarstwa domowego, inna dla pięcioosobowej rodziny. Najlepszym rozwiązaniem jest uzbieranie kapitału, pozwalającego Ci utrzymać się przez pół roku. To jednak też nie jest stała granica. Zależy to m.in. od sytuacji na rynku pracy. Jeśli wiesz, że szybko znajdziesz nowe stanowisko, Twoja poduszka może utrzymywać Cię przez 3 miesiące i to wystarczy. Jeśli będzie trudniej, lepiej wcześniej zaoszczędzić nawet na rok. Średnio przyjęło się, że poduszka finansowa powinna być ekwiwalentem od 3 do 6-miesięcznych kosztów życia.

Jak budować?


To chyba najbardziej nurtujące pytanie w tym temacie. Po pierwsze powinieneś ustalić sobie miesięczną kwotę, którą jesteś w stanie odkładać (nawet małą!). Drugi krok to rzeczywiste odkładanie założonej kwoty. Gdzie? Poduszka finansowa powinna być łatwo dostępna, ale nie do ruszenia na co dzień. Lokata sprawdzi się, jeśli nie będzie jedynym miejscem przechowywania poduszki finansowej (w nagłym wypadku zerwanie lokaty grozi utratą procentu). Dobrym rozwiązaniem będzie na pewno konto oszczędnościowe. Kiedy? Najlepiej zaraz po wypłacie. Dzięki temu masz pewność, że nie zagospodarujesz swoich oszczędności w mniej właściwy sposób.

Na Twoje konto oszczędnościowe możesz także wpłacać nieregularne przypływy gotówki – prezenty, dodatkowe fuchy – czyli coś, bez czegoś i tak możesz się obyć. W następnej kolejności do poduszki finansowej dołącz wszelkie codzienne, drobne oszczędności. Zapłaciłeś w tym miesiącu 30 zł mniej za benzynę? Bez wahania wpłać je na konto oszczędnościowe! A może warto zastanowić się, czy nie otaczają Cię niepotrzebne przedmioty? Stare ubrania, meble – zamiast wyrzucać, sprzedaj. To przecież kolejna kropla w morzu poduszki finansowej. Według niektórych warto także posiadać zabezpieczenie w postaci złota czy obcej waluty. Kiedy już uzbierasz pieniądze na poduszkę finansowa, spokojnie możesz rozpocząć powiększanie swojego budżetu poprzez inwestycje, np. w złoto. Jak to zrobić dowiesz się z naszego poprzedniego artykułu.

Poduszka finansowa to wskaźnik tego, czy zbliżasz się do “wolności finansowej”. A czy Ty jesteś wolny? Posiadasz poduszkę finansową? Jakie są Twoje sposoby na jej budowanie? Podziel się nami w komentarzu!