Nowe kontakty i znajomości to coś, na czym wszystkim działającym na co dzień w branży MLM i sprzedaży bezpośredniej zależy najbardziej. Networking stanowi bowiem swoisty wytrych do bram sukcesu. Ważne więc, aby był skuteczny. Szczególnie istotnym jest jak najczęstsze uczestnictwo w wydarzeniach skupiających oraz stwarzających możliwości spotkania osób działających w podobnych obszarach. Nie wystarczy jednak bywać, trzeba jeszcze wiedzieć, jak skutecznie nawiązać nowe znajomości, a następnie dobrze je wykorzystać. Podrzucamy kilka sprawdzonych sposobów na to, jak zostać królem networkingu i z każdego spotkania wyjść nie tylko z pełną kieszenią wizytówek, ale i wstępnymi ustaleniami dotyczącymi nawiązania nawiązania potencjalnej współpracy!

5 sposobów na to, jak zostać KRÓLEM NETWORKINGU

Podane poniżej wskazówki zanotuj na mini karteczce typu post-it, przywieś w widocznym miejscu, zapamiętaj. Wprowadź w życie przy okazji najbliższego eventu.

1. Pojaw się na miejscu przed oficjalnym czasem rozpoczęcia wydarzenia

Wydarzenia networkingowe to nie miejsce na wielkie wejścia. Wręcz przeciwnie, spóźniając się pozostaniesz raczej niezauważony. Znaczna większość będzie już wtedy zajęta rozmowami. Przyjeżdżając na miejsce wcześniej zdążysz zorientować się w przestrzeni, będziesz także na bieżąco śledził sytuację, obserwując przybywających gości. Prościej będzie rozpocząć rozmowę w małej grupie niż wtrącić się w toczącą się już, zażyłą dyskusję.

2. Ubiór dobierz do charakteru i miejsca wydarzenia

Udając się na wydarzenie koniecznie sprawdź, czy dresscode został z góry ustalony. Jeśli tak, ubierz się zgodnie z sugerowanym stylem. Jeżeli natomiast zasady ubioru nie są jasno określone, swój strój dopasuj do charakteru oraz miejsca wydarzenia. Kiedy grupę docelową stanowią głównie prezesi firm, wskazanym będzie założenie garnituru lub przynajmniej eleganckiej marynarki. Jeśli spotkanie ma wydanie bardziej casualowe postaw na sportową elegancję. Zwykle już samo miejsce nieco zdradza specyfikę wydarzenia. Inaczej ubierzemy się na spotkanie organizowane w przestrzeni konferencyjnej 5-gwiazdkowego hotelu, a inaczej na brunch w kawiarnii.

3. Zrób odpowiedni research, bądź przygotowany 

Jeszcze przed spotkaniem poświęć kilka chwil na wygooglowanie wszystkich dostępnych informacji. Być może po charakterze eventu będziesz mógł się mniej więcej zorientować, jakie towarzystwo się pojawi. Jeśli zostało utworzone wydarzenie na Facebooku, masz dodatkowo możliwość podejrzenia, kto zamierza wziąć udział. Z taką wiedzą łatwiej będzie Ci przygotować ofertę dostosowaną do potrzeb potencjalnych zainteresowanych. Zabierz ze sobą wystarczającą ilość ulotek lub broszur reklamowych czy ofertowych. W natłoku informacji wiele spraw umyka zarówno jednej, jak i drugiej stronie, co na papierze – to na papierze.

4. Nie marnuj czasu na rozmowy, które z góry skazane są na porażkę

Jeśli już po kilku minutach rozmowy wyczuwasz, że nie zmierza ona w dobry kierunku, a pomiędzy Tobą i rozmówcą zamiast pozytywnej energii i podekscytowania zaczynają narastać wręcz negatywnego emocje? Odpuść! Szkoda tracić czasu na bezowocne konwersacje. Event ma określone ramy, dodatkowo zarówno Twój czas, jak i czas pozostałych uczestników jest ograniczony. Część osób z pewnością nie będzie nawet mogło zostać do końca spotkania, zajęte obowiązkami, popędzą dalej, a Ty stracisz możliwość nawiązania cennych kontaktów.

5. Rozsądnie rozdawaj wizytówki

Nie chodzi tutaj wcale o kilka złotych, które wydałeś na wydruk wizytówek, lecz o to, jak ich rozdawanie przełoży się na Twoje kontakty i nawiązywanie nowych relacji biznesowych. Na nic zda się bezrefleksyjne rozdawanie wizytówek. Powinny one natomiast trafić do osób, z którymi w trakcie wydarzenia udało Ci się chwilę porozmawiać, zaszczepić zainteresowanie lub znaleźć wspólny język na dowolnej płaszczyźnie (nawet jeśli poruszane tematy nie były stricte biznesowe). Wspólne zainteresowania mogą stanowić doskonały początek współpracy.

Wskazówki zanotowane? Pora zatem sprawdzić kalendarz wydarzeń networkingowych!