Do najlepiej zarządzanych firm na świecie przez lata należały koncerny japońskie. Przyczynkiem do ich sukcesu była filozofia kaizen – metoda zarządzania opierająca się na ciągłym rozwoju. Dziś i Ty możesz korzystać z jej dobrodziejstw, wykorzystując kaizen w MLM. Poznaj proste zasady, które doprowadzą Cię na szczyt krok po kroku.

Kaizen kojarzy się nieodmiennie z Japonią, jednak pierwsza wersja tej metody zarządzania powstała w Stanach Zjednoczonych. Stamtąd została ona przeszczepiona prosto do Kraju Kwitnącej Wiśni, by wesprzeć odbudowę zniszczonej w trakcie II Wojny Światowej gospodarki.

Na czym polega kaizen? Najprościej mówiąc – na ustawicznym rozwoju. W przypadku przedsiębiorstw sprowadza się przede wszystkim do bieżącego wyłapywania błędów, poszukiwania lepszych rozwiązań i wprowadzania drobnych, ale ciągłych zmian w sposobie funkcjonowania firmy. To istne ucieleśnienie metody małych kroków, które można z powodzeniem odnieść do rozwoju osobistego.

Wykorzystując kaizen w pracy nad sobą, tak naprawdę… oszukujesz swój mózg! Przekonujesz go bowiem, że nie musi bać się zmiany – a to właśnie ten strach, często nieuświadomiony, leży u podstaw porażki. Zamiast radykalnie zmieniać swoją sytuację, np. z dnia na dzień rzucając palenie, wprowadzasz innowację w sposób niemal niezauważalny. Do celu zbliżają Cię małe kroki.

Ile razy na myśl o tym, że musisz schudnąć 15 kg, odechciewało Ci się w ogóle ćwiczyć? Ile razy przestawałeś jeść słodycze na kilka dni tylko po to, by w końcu w panice sięgnąć po największą czekoladę, jaką znajdziesz w sklepie? Kaizen skutecznie minimalizuje ryzyko podobnych wpadek.

Kaizen w MLM – 3 techniki


Technika małych pytań

Zadając sobie regularnie proste pytania, które nie powodują podświadomej reakcji stresowej, przyzwyczajasz mózg do kreatywnej pracy. Zamiast zastanawiać się, jak możesz zostać milionerem, zapytaj: jaką jedną rzecz mogę dziś zrobić, by zarobić dodatkowe pieniądze? Zapisz na kartce odpowiedź. Jutro zapytaj siebie dokładnie o to samo. Powtarzaj proces tak długo, aż poczujesz się pewien swoich kolejnych kroków, a przed Tobą będzie leżeć lista gotowych rozwiązań.

Jakie pytania możesz sobie zadać, by odnosić lepsze wyniki w marketingu sieciowym?

Jakiej jednej osobie mogę opowiedzieć dziś o moim biznesie?

Co mogę robić przez 5 minut dziennie, by poprawić swoją umiejętność prezentacji?

W jaki sposób mogę opisać klientowi najważniejsze zalety produktu X w jednym zdaniu?

Jak mogę znaleźć czas na przeprowadzenie jednego spotkania więcej w ciągu dnia?

Co zrobiłbym dziś inaczej, gdyby kariera w MLM była najważniejszą rzeczą w moim życiu?

Powtarzając codziennie te same pytania szybko zauważysz, że udzielasz sobie coraz trafniejszych odpowiedzi. Jednocześnie przyzwyczajasz się do myśli o zmianie. Kiedy przyjdzie moment na działanie, nie obezwładni Cię strach, a Twoje szanse na powodzenie wzrosną.

Technika małych myśliAlterbusiness kaizen w MLM

O tym, że wizualizacje działają, pewnie już wiesz. Filozofia kaizen również zaleca ich używanie. Co ciekawe, tysiące opublikowanych badań dowodzą, że odpowiednio przeprowadzone i regularnie powtarzane wizualizacje rzeczywiście mają wpływ na wyniki Twoich działań! Wyobrażając sobie konkretną czynność, tworzysz w mózgu nowe połączenia neuronowe. Dzięki temu dużo łatwiej opanujesz nową umiejętność i wyeliminujesz stres wiążący się ze zmianą.

Jak skutecznie wizualizować? Przede wszystkim nie skupiaj się na efekcie, ale na działaniu prowadzącym do pożądanego rezultatu. Wyobrażanie sobie, że odbierasz z rąk prezesa nowe, luksusowe auto, niewiele wniesie. Bardziej pomoże Ci wizualizowanie kolejnych, udanych spotkań sprzedażowych.

Zobacz oczami wyobraźni, jak z pewnością siebie i uśmiechem witasz się z nowym klientem. Jak jesteś ubrany, co przyniosłeś ze sobą na spotkanie? Jakim zdaniem otwierasz rozmowę? Na jakie pytania musisz odpowiedzieć? W jaki sposób rozwiewasz wątpliwości klienta? Regularnie przeprowadzaj w myślach takie zakończone sukcesem spotkania. Szybko zobaczysz korzyści „w realu”!

Technika małych działań

Masz już listę odpowiedzi na drobne, ale ważne pytania. W Twojej wyobraźni zakwitła wizja sukcesu. Pora na działanie! Nie porywaj się jednak z motyką na słońce – niech Twoje kolejne kroki będą równie małe. Wykonaj tylko jeden telefon. Przeprowadź tylko jedno spotkanie. A potem powtórz.

Istotą kaizen w MLM i rozwoju osobistym jest unikanie presji. Który cel wydaje Ci się bardziej stresujący: przeprowadzenie 15 rozmów sprzedażowych, czy przeprowadzenie tylko jednej? Zrezygnuj z wielkich planów i postaw na proste działania. Jeśli będziesz je regularnie powtarzać, uzyskasz ten sam efekt, nie wywołując mechanizmów obronnych w mózgu.

Zadzwoń do jednej osoby z Twojej listy kontaktów. Przeprowadź jedną prezentację. Rozdaj jedną wizytówkę. Wystaw jedną fakturę. Pójdź na jedno szkolenie – zawsze możesz wyjść, jeśli Ci się nie spodoba. Pamiętaj, że nawet najdalsza podróż zaczyna się od małego kroku.

10 zasad kaizen


  1. Problemy stwarzają nowe możliwości. W każdej trudności kryje się potencjał rozwoju, a każdy problem otwiera nowe perspektywy. Takie podejście pozwoli Ci na większą kreatywność w działaniu.
  2. Pytaj 5 razy „Dlaczego?” Dojdź do źródła problemu. Nie udała Ci się prezentacja sprzedażowa. Dlaczego? Klient był znudzony. Dlaczego? Nie interesował go Twój produkt. Dlaczego? Nie dostrzegł w nim korzyści dla siebie. Dlaczego? Przedstawiłeś produkt od złej strony. Dlaczego?
  3. Czerp pomysły z różnych źródeł. Zamiast samodzielnie rozwiązywać wszystkie problemy, podejdź do nich systemowo i zaangażuj współpracowników, kolegów, bliskich. To bardziej efektywne.
  4. Myśl nad rozwiązaniami możliwymi do wdrożenia. Nie bujaj w obłokach – bądź realistą. Podchodź do rozwiązań, które chcesz wdrożyć, pragmatycznie. Czy Twój pomysł jest wykonalny? Czy akceptują go osoby, na które zmiana będzie miała wpływ?
  5. Odrzucaj ustalony stan rzeczy. Podważaj status quo. To, co było dobre kiedyś, nie musi działać dziś. To, co zadziałało dziś, niekoniecznie sprawdzi się jutro.
  6. Wymówki, że czegoś się nie da zrobić, są zbędne. Ponoć nie wszystko da się zrobić. Zamiast zakładać to z góry, przekonaj się sam na drodze prób i błędów.
  7. Wybieraj proste rozwiązania, nie czekając na te idealne. Doskonałość nie istnieje – zawsze można zrobić coś lepiej. Zamiast czekać na idealne pomysły, wprowadzaj w życie te po prostu dobre i ciesz się z małych sukcesów.
  8. Użyj sprytu zamiast pieniędzy. Zanim wydasz pieniądze na rozwiązanie swojego problemu zastanów się, jaki inny sposób możesz zastosować. Wydatki traktuj jako ostateczność.
  9. Pomyłki koryguj na bieżąco. Unikaj efektu kuli śnieżnej. Jeśli popełniłeś błąd lub dostrzegłeś pomyłkę swojego współpracownika, zduś problem w zarodku.
  10. Pamiętaj, ulepszenie nie ma końca. Strategia kaizen działa długofalowo. Sprawdza się wtedy, kiedy jest stosowana systematycznie i systemowo.

Co myślisz o metodzie małych kroków? Uważasz, że kaizen w MLM działa? Zachęcamy Cię, byś wypróbował te trzy proste techniki, rozwijając swoją karierę networkera. Nic nie stracisz, możesz tylko zyskać!