Poświęcasz dużo czasu na marketing swojego produktu, a jednak efekty wciąż nie są zadowalające? Pamiętaj, że klienci mają potrzeby, a w procesie zakupowym przechodzą przez kilka etapów – jeżeli na nie nie odpowiadasz, tracisz. Postaw się w sytuacji, kiedy to Ty chcesz coś kupić: na Twoją decyzję nie wpływa jedynie cena, ale również obietnica, którą produkt składa.

Jeżeli masz trudności ze sprzedażą swojego produktu, zastanów się, dlaczego. Dlaczego konsument nie jest zainteresowany? A może nie kupuje nawet pomimo wstępnego zainteresowania? Tylko odnalezienie przyczyn pozwoli Ci dokonać niezbędnych ulepszeń, a w efekcie zamienić potencjalnego klienta na Twojego klienta.

 1. Klienci nie znają Twojego produktu


Konsument nie kupi Twojego produktu, jeśli… o nim nie wie. Jeżeli poświęcasz czas i pieniądze na promowanie swojego towaru, a mimo wszystko nie zagościł on jeszcze w świadomości klientów, przyszła pora na zmianę. Czy kierujesz swoją kampanię marketingową do właściwej grupy docelowej? Czy Twój przekaz trafia do osób, które faktycznie mogą być zainteresowane Twoją ofertą?

Pamiętaj, że rozwiązaniem nie zawsze jest więcej marketingu. Problem może leżeć zarówno w sposobach, jakie wykorzystujesz do promocji, jak i w obszarach, w których się promujesz.

2. Klienci nie rozumieją korzyści z Twojego produktu


Z pewnością wiesz już, że korzystna cena to za mało, by skusić konsumenta do zakupu. Jest ona oczywiście ważnym czynnikiem – ale tylko jednym z wielu. Klient kupuje dany produkt, bo widzi w tym korzyść dla siebie.

Gdybyś zapytał klienta, jakie są profity z posiadania Twojego produktu, czy umiałby odpowiedzieć? To ważne. Twoje działania marketingowe, by zainteresować konsumenta, powinny skupiać się właśnie na korzyściach. Jakie potrzeby produkt zaspokaja, jakie problemy pomaga rozwiązać?

Stwórz listę trzech najważniejszych korzyści, jakie płyną z przedmiotu twojej oferty, i kieruj się nią przy promocji.

3. Klienci nie widzą w Twoim produkcie wartości


Jeżeli klient postrzega dany produkt jako bezwartościowy, z pewnością go nie kupi – to oczywiste. Dlatego musisz sprawić, by Twoja oferta była dla konsumenta cenna. Jak?

Możesz użyć określonych korzyści z listy, którą przygotowałeś, i przekuć je w tzw. wartość postrzeganą. W praktyce oznacza to przede wszystkim wyraźne eksponowanie tych korzyści w kontekście zarówno potrzeb klienta, jak i ceny czy wyglądu produktu. Koniecznie zadbaj o wysoką jakość, to podstawa! Sam pewnie nie chciałbyś kupić czegoś, co rozpada się w rękach, jest nieestetyczne lub nieadekwatnie wycenione.

 

alterbusiness_ranking_864x130px

 4. Klienci nie mają dostępu do Twojego produktu


Klient nie kupi tego, co jest dla niego niedostępne. Być może słyszał o Twoim produkcie, ale nie może go znaleźć w sklepach, nie zna żadnego dystrybutora i nie wie, skąd może wziąć katalog. W jaki sposób miałby więc dokonać zakupu?

Łatwy dostęp do Twojej oferty sprawi, że konsument nie tyle kupi produkt chętniej, co kupi go w ogóle. Jeżeli dotarcie do niego stanowi zbyt duży kłopot – konsument odpuści. Zastanów się, co możesz zrobić, by uprościć proces zakupowy. Zmienić kanały dystrybucji? Poprawić funkcjonalność sklepu on-line? Rozsyłać darmowe katalogi?

Jeśli walczysz o utrzymanie sprzedaży na satysfakcjonującym Cię poziomie, musisz przygotować się na ciężką pracę. Proces zakupowy jest bowiem złożony, a odpowiedzialność za jego uproszczenie leży po Twojej stronie. Wysoka jakość produktu i obsługi, realna wartość dla konsumenta i łatwy dostęp do produktu to jedne z pierwszych czynników, o które powinieneś zadbać, by zwiększyć swoją sprzedaż.