Wiemy już, jak wygląda sytuacja rynku sprzedaży bezpośredniej w największym kraju (Rosja), na największym rynku (USA) oraz u nas, w Polsce. Jednak warto zainteresować się krajami rzadziej obecnymi w mediach. Zasługują one na uwagę po wnikliwej analizie rynków sprzedaży bezpośredniej listy TOP 23 wg WFDSA.

Argentyna

Jeśli ktoś spróbowałby podsumować argentyński rynek sprzedaży bezpośredniej jednym wyrażeniem, bez wątpienia powiedziałby, że został on zdominowany przez kobiety. Płeć piękna całkowicie zawładnęła alternatywnym biznesem w Argentynie i stanowi aż 95 procent wszystkich współpracowników. Naliczono aż 680 000 pań spośród 715 000 ludzi zatrudnionych w sprzedaży bezpośredniej w tym kraju. Sam rynek DS osiągnął w 2014 roku wartość 1,8 miliarda dolarów, bijąc swój poprzedni rekord o 2,1 procent. Zaowocowało to osiągnięciem osiemnastej pozycji wśród największych rynków sprzedaży bezpośredniej na świecie.

Turcja

Opisując kolejny kraj, przeniesiemy się na drugi koniec świata do leżącej na terenie dwóch kontynentów Turcji. Jest ona doskonałym przykładem tego, jak szybko może rozwijać się sprzedaż bezpośrednia. Mimo że 887 milionów dolarów, które wygenerowała branża w 2014 roku, wypada blado nawet w stosunku do polskiego rynku, jest to wynik większy aż o 10,5 procent w stosunku do poprzedniego roku.

Powyższa zależność nie jest jednak tą, która najbardziej wyróżnia Turcję. Głównym wyznacznikiem jej wyjątkowości jest fakt, że jedynie 20 procent firm członkowskich tureckiego SSB tworzy produkty na terenie kraju. Śmiało można stwierdzić, że jest to doskonały przykład tego, jak dzięki sprzedaży bezpośredniej kwitnie współpraca międzynarodowa.

Indonezja

Leżące na wschodzie wyspiarskie państwo znajduje się na ostatnim miejscu omawianej listy TOP 23. Porównując Indonezję do Turcji, znajdziemy wiele podobieństw – zarówno w liczbie firm zarejestrowanych w kraju (20 procent), jak i w ogromnym wzroście jaki notuje rynek DS. W latach 2011 – 2014 wyniósł on średnio 11,3 procent. Wynik w 2014 roku nie robi już tak wielkiego wrażenia (wzrost o 8,5 procent), lecz wciąż jest zadowalający. W tym samym czasie w Indonezji zanotowano ogromny wzrost liczby osób współpracujących z firmami sprzedaży bezpośredniej. Obecnie jest ich 11,7 milionów, co daje o 14,5 procent więcej niż w roku 2013.

Jak wygląda sytuacja na świecie?

Wymienione przez nas kraje to zaledwie wierzchołek góry lodowej, na którą składa się światowy rynek sprzedaży bezpośredniej. Wszystkie państwa, które wam przedstawiliśmy znacznie się od siebie różnią, posiadają zupełnie inny styl sprzedaży. Pokazuje to, że sukces w DS można osiągnąć na wiele sposobów, co jest rzadkością w innych gałęziach biznesu i stanowi ogromną zaletę alternatywnych metod sprzedaży.

[next_message styles=”1″ title=”Na samym końcu przedstawiamy zestawienie kilku najważniejszych informacji o rynku sprzedaży bezpośredniej na świecie w 2014 roku:”]

  • na całym świecie ponad 99 milionów współpracuje z firmami DS,
  • azjatycki rynek sprzedaży bezpośredniej jest największy na świecie i generuje 45 procent światowych zysków,
  • Ameryka Północna i Południowa są regionem, który generuje 37 procent zysków. Ameryka Południowa i Środkowa generuje 17 procent, natomiast Stany Zjednoczone i Kanada 20 procent,
  • Europa wytwarza 17 procent globalnych zysków: 13 procent z tego stanowi rynek zachodniej części kontynentu, a 4 procent część środkowa i wschodnia,
  • regionami, które wciąż przynoszą najmniej światowych zysków są Afryka i Bliski Wschód, które razem stanowią mniej niż jeden procent,
  • światowe tempo wzrostu we wszystkich regionach w latach 2011 – 2014 wyniosło średnio 6,5 procent.

[/next_message]

Nie zapominajcie, że sukces światowego rynku sprzedaży bezpośredniej nie byłby możliwy bez was: konsultantów, dystrybutorów, liderów, pracowników korporacyjnych i wielu innych osób, które są współtwórcami rozwoju branży. Ciężka praca dziesiątek milionów ludzi doprowadziła do osiągniecia spektakularnych wyników i wszystko wskazuje na to, że obecne rekordy szybko przejdą do historii.

 Wojciech Latos