W dwóch ostatnich artykułach powiedzieliśmy sobie, jak wykorzystywać rozsądek w finansowaniu się pożyczką lub kredytem. A dzisiaj… No właśnie, zacznijmy od trzech lekko zmodyfikowanych, lecz autentycznych historii, które poznałem osobiście… Pora na dreszczyk emocji!

Autor: Michał Zielke

Lekkomyślne niespłacanie pożyczek


Przemek ma dopiero 24 lata, a już wpisy w BIK uniemożliwiają mu zaciąganie jakichkolwiek dalszych kredytów. Jakież to ludzkie nieszczęście kryje się z tym faktem? Żadne – po prostu zwykła niefrasobliwość.

Pierwszy i ostatni kredyt w banku Przemek zaciągnął na modny notebook, który bardzo chciał mieć. Kwota była niewielka, ale raty i tak trzeba było spłacać. Należało pilnować terminów i w przypadku opóźnienia słuchać w słuchawce jakichś mało wyluzowanych ludzi. Znudziło mu się po trzech miesiącach. Przestał spłacać cokolwiek i odbierać telefony. To była nawet niezła zabawa. Wysyłali do niego jakieś listy, a on ich nie odbierał. Wyjedzie na Zachód, aby zarobić. I nic mu nie mogą zrobić…  Doprawdy?

Być może kiedyś, za kilka lat, Przemek pozna dziewczynę, wróci i będzie chciał się ożenić. I co jej powie, kiedy się okaże, że nie mogą kupić wymarzonego mieszkania? Jak wytłumaczy fakt,  że każdy bank odrzuci go jako potencjalnie niewiarygodnego klienta?

Czy to nie smutne, że jedna nieodpowiedzialna decyzja u progu życia może je zupełnie skomplikować na wiele lat?

Bizon Capital - bezpieczne pożyczki dla MLM

Branie pożyczki na kogoś


Pan Krzysztof cieszy się dobrą pracą oraz uregulowanymi finansami. Ostatnio zmartwił się losem swojej koleżanki, która twierdziła, że ma niezawinione kłopoty z komornikiem. Sprawę ponoć da się wyjaśnić, koleżanka ma przychody, ale potrzebuje od razu 20 tys. zł, aby uwolnić konto od zajęcia. Wzięłaby kredyt, „ale nikt jej w tej sytuacji nie da”, poza tym miała jeszcze jakieś inne niezawinione problemy w przeszłości. Poręczyła za kogoś, czy coś takiego…

Pan Krzysztof postanowił pomóc koleżance. Wziął na nią kredyt, a ona miała go spłacać. Po pewnym czasie dostał telefon z banku, że rata jego kredytu nie jest uregulowana. Równie zdziwiona jak on była koleżanka, do której zadzwonił. „To pewnie wina banku, który nie wykonał przelewu lub zrobił go na złe konto”, twierdziła. Pozorne uspokojenie pana Krzysztofa trwało kilka tygodni. Dostał pismo z banku informujące go o dwóch ratach zaległych, grożące wypowiedzeniem kredytu. Tym razem koleżanka, choć wciąż podtrzymywała starą śpiewkę, zadeklarowała, że skontaktuje się osobiście z bankiem pana Krzysztofa i wyjaśni całą pomyłkę z tymi wpłatami. Gdy zadzwonił do niej po kilku dniach, zapewniła go, że wszystko jest już załatwione i „zapewne jeszcze bank go przeprosi za całą sytuację”. 

Gdy Krzysztof dostał list z Banku z wypowiedzeniem kredytu, koleżanka już nie odbierała telefonów. Ponoć zwolniła się z pracy i wyjechała zagranicę zarobić. Dopiero wtedy zrozumiał, że cały czas go okłamywała, on sam został w końcu z kredytem, który ponoć „nie był jego”, komornikiem na karku oraz z wpisem w BIK i innych bazach, które blokują mu pożyczanie gdziekolwiek.

Bizon Capital Michał Zielke pożyczki dla MLM 3 kroki do bezpieczeństwa finansowego AlterbusinessOszukiwanie swego partnera finansowego


Magda wzięła szybką pożyczkę pozabankową na zakup towaru w firmie MLM w ramach dużej promocji. W banku jej kredytu nie dali, gdyż nie miała stałego źródła dochodu. Pracowała na umowę zlecenie w niewielkim call center.

Po drugiej racie pożyczki okazało się, że firma przestała wypłacać Magdzie wynagrodzenie. Po prostu ją oszukano. Pieniądze ze sprzedaży towaru musiała przeznaczyć na bieżące wydatki.

Magda przestała w ogóle spłacać pożyczkę. Na pierwsze telefony z firmy pożyczkowej Magda jeszcze odpowiadała. Wstydziła się powiedzieć, jak wygląda jej sytuacja. Opowiadała zatem dzwoniącym pracownikom firmy pożyczkowej, że za 1-3 dni spłaci swoje należności.

Wiedziała, że nie spłaci ani grosza, lecz chciała mieć odrobinę spokoju. Po trzecim telefonie z firmy pożyczkowej nie wiedziała już jaką historię im opowiedzieć, więc po prostu nie odebrała.

Firma, nie mając z nią żadnego kontaktu, wszczęła procedurę windykacyjną ze skierowaniem sprawy do komornika włącznie.

Nie mówiąc od początku prawdy, Magda nigdy się już nie dowiedziała, że firma pożyczkowa była gotowa na takie zdarzenia i mogła zrestrukturyzować jej zadłużenie tak, aby Magda dała radę przejść przez ten najgorszy okres.

Bizon Capital - bezpieczne pożyczki dla MLM

Nie bądź bez wyobraźni


Te trzy historie mają jeden wspólny mianownik. Ich bohaterowie znaleźli się w tarapatach finansowych nie z powodu sytuacji losowej, lecz z powodu braku wyobraźni.

Lekkomyślne niespłacanie pożyczek jest zerwaniem umowy z partnerem, który z racji swojej działalności musi być sprawny w dochodzeniu roszczeń.  Takie sytuacje lubią się z reguły mścić w przyszłości. Poza tym zamykamy sobie w ten sposób wiele atrakcyjnych możliwości, które mogą się jeszcze pojawić przed nami.

Kredyt wzięty na kogoś jest kredytem niczyim. Ten, który ma go spłacać, słabo się do tego poczuwa. Ten, który go zaciągnął poczuwa się jeszcze mniej. Taka mieszanka wróży tylko kłopoty. Niestety, wyłącznie dla tego, kto zaciągnął ów kredyt.

Zanim opowiesz zmyśloną historię bankowi czy firmie pożyczkowej, wiedz o tym, że takie bajki opowiadało wiele osób przed Tobą. Doświadczony pracownik po drugiej stronie słuchawki szybko się zorientuje, z kim ma do czynienia. Okłamując kogoś w ten sposób, automatycznie tracisz pozycję partnera w rozmowach z instytucją, która być może chce Ci pomóc.

Podsumowując, trzeci krok na drodze do Twojego bezpieczeństwa finansowego brzmi:

biorąc pożyczki, nie bądź nigdy bez wyobraźni!

Jak zwykle, zapraszam na naszą stronę, by zapoznać się z nową ofertą naszych pożyczek. Zwiększyliśmy dla Was kwotę dostępnej pożyczki oraz wydłużyliśmy okres jej spłaty.

BizOn Capital jako członek Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych stosuje w bieżącej działalności Zasady Dobrych Praktyk tej organizacji.

 

 

Artykuł powstał we współpracy z BizOn Capital