Gwałtowny wzrost wartości Bitcoina na przestrzeni ostatnich lat, sprawił, że dziś o kryptowalutach mówią wszyscy! Czym jest kryptowaluta? Definicja podpowiada, że to rozproszony system księgowy, przechowujący informację o stanie posiadania w umownych jednostkach. Taką jednostką jest np. Bitcoin. Pierwsza transakcja przy jego użyciu miała miejsce 7 lat temu. Programista Laszlo Haneycz zapłacił wtedy za dwie pizze dokładnie 10000 BTC czyli wówczas ok. 30 dolarów, a aktualnie… ponad 20 milionów! Brzmi okropnie, prawda? Poznaj najczęstsze błędy popełniane przez początkujących użytkowników kryptowalut i dowiedz się, jak operować wirtualną walutą tak, aby nie zamówić najdroższej pizzy w swoim życiu.

Działanie pod wpływem emocji

________________________________________________________________________________________________

Rynek kryptowalut cechuje wysoka niestabilność. Kursy gwałtownie rosną, by jeszcze tego samego dnia notować dramatyczne spadki. Dla początkujących użytkowników kryptowaluty mogą stanowić źródło skrajnych emocji: od olbrzymiej ekscytacji aż po czarną rozpacz. I to wszystko w ciągu zaledwie kilku godzin! Czy wobec tego inwestycja w cyfrową walutę oznacza spore ryzyko? Niekoniecznie. Możesz to sprawdzić samemu, śledząc notowania Bitcoina. Bardzo szybko zauważysz, że jego kurs pomimo wahań regularnie powraca do satysfakcjonującego poziomu.

Wypłata środków pod wpływem emocji to najczęstszy błąd początkujących. Dlatego w przypadku nagłego spadku kursu pohamuj narastającą w Tobie panikę i poczekaj na kolejny wzrost zakupionej przez Ciebie kryptowaluty!

Wiara w gruszki na wierzbie

________________________________________________________________________________________________

Niestety, rynek kryptowalut przyciąga również oszustów. Jak ich rozpoznać? Składają obietnice bez pokrycia, gwarantują olbrzymie zyski… a następnie znikają z Twoimi pieniędzmi! Zanim zdecydujesz się na zainwestowanie w nową walutę, dokładnie sprawdź opinie na jej temat oraz źródła, z których pochodzą. Nadmierny optymizm może Cię słono kosztować! Na samym początku swojej przygody z rynkiem kryptowalut, postaw na znane waluty, takie jak Bitcoin czy Ethereum.

Zakup zbyt wielu walut

________________________________________________________________________________________________

Wizja szybkiego zarobku potrafi sprawić, że stracisz zdrowy rozsądek. W momencie gdy wiele kryptowalut notuje wysokie wzrosty wartości, ciężko oprzeć się pokusie zainwestowania w więcej niż jedną. Zanim jednak podejmiesz decyzję o jednoczesnym obracaniu kilkoma walutami, zadaj sobie pytanie: “Czy na pewno mam na to wystarczająco czasu?”. Jeżeli nie, Twoja inwestycja może zwrócić się przeciwko Tobie. Pamiętaj, że każda z zakupionych walut wymaga indywidualnego podejścia. Kiedy zabraknie na nie czasu, zaczniesz podejmować nieprzemyślane decyzje, a Twój portfel na tym ucierpi.

Kierowanie się wyłącznie cudzą opinią

________________________________________________________________________________________________

Początkujący inwestorzy często skupiają się na opinii innych, licząc, że dzięki temu otrzymają gotową receptę na duży zarobek. Oczywiście, warto korzystać z wiedzy ekspertów, jednak na dłuższą metę powinieneś nauczyć się samodzielnego podejmowania decyzji. Dlaczego? Pozwoli Ci to na wykształcenie własnych strategii działania, a także lepsze zrozumienie mechanizmów rządzących rynkiem. Działając według własnego planu, pokładasz w niego znacznie więcej wiary. Takie podejście pomoże Ci ustrzec się przed atakami paniki i zbyt szybkim wycofaniem się w momencie, kiedy wybrana przez Ciebie waluta notuje znaczące skoki wartości. Co więcej, sytuacja na giełdzie kryptowalut zmienia się tak szybko, że podążając za cudzymi radami, możesz z przykrością zauważyć, że te zdążyły się już zdezaktualizować. Zamiast więc ślepo ufać radom ekspertów, poświęć czas na samodzielną naukę rynku kryptowalut tak, aby w przyszłości stać się jednym z nich.

Kryptowaluty dla początkujących. Czy warto inwestować w kryptowaluty?

________________________________________________________________________________________________

Jak widać, na początkującego użytkownika kryptowalut czyha wiele pułapek, a największą z nich jest… on sam! Zaczynając swoją przygodę z wirtualną walutą, pamiętaj, aby kontrolować swoje emocje, podejmować samodzielne decyzje i nie wierzyć w przysłowiowe gruszki na wierzbie, oferowane przez internetowych naciągaczy. Dzięki wcieleniu w życie tych kilku prostych rad, Twój start w świecie kryptowalut, będzie zdecydowanie łatwiejszy.

_______________________________________________________________________________________________

Przeczytaj inne artykuły o kryptowalutach:

Kryptowaluty dla początkujących

6 kryptowalut, które warto znać

OneCoin – Przyszłość waluty

Biznes z OneCoin. Konkrety dla średniozaawansowanych

Zarabiasz na kryptowalucie? Przygotuj się na wojnę podatkową!