Jak odnieść sukces w marketingu sieciowym? Doskonałe umiejętności sprzedażowe to nie wszystko. By zbudować stabilny i dochodowy biznes, potrzebujesz także mocnego zespołu – a jego siła zależy w dużej mierze od Ciebie! W końcu to właśnie Ty przekazujesz swoim współpracownikom wiedzę, wpajasz pewne postawy i uczysz konkretnych technik. Podpowiadamy, jak skutecznie kształtować liderów MLM.

Jak kształtować liderów MLM


Network marketing to gra zespołowa. Bez zmotywowanego, zaangażowanego i dobrze przygotowanego teamu nie ma lidera – jest tylko sprzedawca. I choć zarządzanie strukturami wydaje się proste (przynajmniej na kartach planu marketingowego), w praktyce pokonało niejednego zawodnika.

Nie każdy musi być liderem. Jeśli jednak dostrzegasz w swoim współpracowniku ambicję i potencjał, Twoim obowiązkiem jest pomóc mu zrealizować cel. Doskonale wiesz, że skorzystacie na tym oboje – właśnie tu kryje się piękno MLM. Jak kreować skutecznych managerów?

Zacznij od rekrutacji


Często już na etapie rekrutacji możesz określić, czy dana osoba przejawia cechy przywódcze. Jeśli w trakcie rozmowy jest aktywna, zadaje wnikliwe pytania i okazuje szczery entuzjazm – wiedz, że to prawdopodobny materiał na lidera.

Dążysz do stworzenia maksymalnie profesjonalnego zespołu? Współpracuj tylko z tymi, którzy spełniają Twoje wymagania. Nie spotykaj się ze wszystkimi jak leci – umawiaj na prezentacje osoby z doświadczeniem w sprzedaży czy zarządzaniu lub o konkretnej wiedzy związanej z Twoimi produktami (np. kosmetologicznej czy dietetycznej). Idealnie byłoby, gdybyś znalazł je wśród swoich klientów! Dzięki temu już na starcie łatwiej będzie Ci wyłowić perełki.

Poświęć swój czas na przygotowanie


To, jak zaangażujesz się w przygotowanie potencjalnego lidera do roli, przełoży się z kolei na jego zaangażowanie w pracę. Największym błędem popełnianym przy budowaniu struktur jest pozostawianie nowych współpracowników samych sobie.

Upewnij się, że Twój przyszły manager zna na wylot produkty firmy i potrafi odpowiedzieć na związane z nimi pytania. Musi także doskonale rozumieć plan marketingowy – bez tego nie ma mowy o skutecznej rekrutacji. Nie bój się włożyć w przygotowania swojego czasu i energii. Zwłaszcza w pierwszych miesiącach współpracy bądź przystępny i otwarty, zawsze do dyspozycji.

alterbusiness jak kształtować liderów MLMDostrzegaj talenty


Dobry lider to osoba, która potrafi dostrzec w innych ukryte nieraz zalety i wydobyć na światło dzienne nieuświadomione umiejętności. Pracując na co dzień ze swoim zespołem, przyglądaj się bacznie jego członkom. Bądź wrażliwy na wszelkie przejawy talentów i bezlitośnie je wykorzystuj – oczywiście w imię rozwoju.

Przydzielaj swoim managerom takie zadania, dzięki którym będą mogli sami odkryć swój potencjał. Polecaj wartościowe książki czy szkolenia. Twój dyskretny mentoring zaowocuje pewnym siebie, profesjonalnym liderem o unikalnych kompetencjach.

Zarażaj wizją i motywuj


Jeśli nie wiesz, dokąd zmierzasz, Twoi współpracownicy szybko się zgubią. Stwórz klarowną, atrakcyjną wizję swojego biznesu MLM. Niech rozpala serca! Musisz nią zarażać i sprawiać, by związana z nią motywacja nie wygasła.

Doceniaj też wszelkie działania Twoich managerów, które przybliżają zespół do realizacji tej wielkiej misji. Chwal dobre pomysły i nawet drobne sukcesy. A przede wszystkim świeć przykładem! Pamiętaj, że niejednokrotnie ludzie podążają za liderem network marketingu – nie zaś za firmą. Jeśli Twój styl życia, Twoje zaangażowanie i wyniki będą spójne z tym, czego uczysz, pozostaniesz ciągłą inspiracją.

Zarządzaj


Wizja jest ważna, ale nie najważniejsza. Musi przekładać się na akcję! Dlatego wyznaczaj swoim współpracownikom konkretne zadania – niech będą kluczowe dla biznesu i powtarzalne. Sugerujemy „złotą piątkę” działań, które należy wykonywać każdego dnia. Należą do niej:

Networking – poszerzanie sieci kontaktów

Prospecting – prezentacje sprzedażowe i rekrutacja

Follow-up – nawiązywanie ponownego kontaktu z dawnymi klientami i prospektami

Rozwój – czytanie, słuchanie, oglądanie rozwijających treści

Komunikacja z zespołem – rozmowa ze swoim managerem, szybkie wprowadzenie go w bieżące sprawy.

Tych pięć działań to tak naprawdę jedyny klucz do sukcesu w MLM. Pilnuj, by Twoi liderzy naprawdę przykładali się do ich realizacji!

Nie bądź niezastąpiony


Praktyka czyni mistrza. Nie po to przygotowujesz współpracowników do roli lidera, byś wszystkie prezentacje przeprowadzał sam. Pozwalaj członkom zespołu na aktywne uczestnictwo w spotkaniach sprzedażowych, ba! zachęcaj ich do przejęcia inicjatywy. Jednocześnie nie pozostawaj bezkrytyczny – razem pracujcie nad wyłapanymi przez Ciebie błędami.

Powtarzaj wspólne prezentacje tak często, aż Twoi managerowie opanują je do perfekcji. Jeśli pod drodze zdarzą się wpadki… cóż, życie. Pamiętaj, że droga do sukcesu wiedzie przez porażki.

Masz sprawdzone rady, jak kształtować liderów MLM? A może są takie techniki, które zupełnie nie zdały w Twoim przypadku egzaminu? Podziel się swoim doświadczeniem z innymi – zostaw komentarz pod artykułem lub na naszym profilu facebookowym.