Brzmi strasznie? Niestety niekoniecznie. Preparaty do pielęgnacji ciała są najczęściej sprzedawanymi w systemie MLM towarami w Polsce (69 proc. zgodnie z danymi Polskiego Stowarzyszenia Sprzedaży Bezpośredniej). Wkrótce ich dystrybucja za pośrednictwem marketingu sieciowego może jeszcze wzrosnąć. Zwłaszcza, że z raportu francuskiej organizacji konsumenckiej UFC QueChoisir wynika, iż aż 419 najczęściej stosowanych przez Europejczyków specyfików upiększających, regeneracyjnych i zdrowotnych dostępnych w drogeriach – zawiera w swoim składzie alergeny, toksyny oraz stężenia konserwantów zaburzające gospodarkę hormonalną. Niezależni eksperci organizacji ostrzegają przed nadmiernym używaniem tych środków, ponieważ może to prowadzić do rozwoju nowotworów, bezpłodności wśród mężczyzn czy zaburzeń tarczycy. Mogą również szkodzić dzieciom oraz kobietom w ciąży. Na czarnej liście znalazły się wyroby tak znanych marek, jak Adidas, Axe, Colgate, Dove, Elmex, Garnier, Head&Shoulders, L’Oréal, Nivea, Oral-B, Rexona, Signal, Timotei czy YvesRocher!

Czarna lista 419 produktów – antyperspiranty, dezodoranty, kremy, pasty do zębów, szampony…


Od listy znanych producentów markowych kosmetyków znajdujących się na czarnej liście UFC Que Choisir, może dziś rozboleć głowa. Tymczasem jeszcze w okresie PRL, a dokładnie w 1986 roku, kobiety stały w długich kolejkach, aby kupić jakiekolwiek środki czystości czy preparaty pielęgnacyjne. Zapewne wówczas rzadko która z tych pań zwracała uwagę na jakość kupowanych produktów. O szarej rzeczywistości Polski Ludowej świadczy ówczesny reportaż „Dziennika Telewizyjnego” (od 0:00 do 1:00 minuty):

Chociaż dziś wybór kosmetyków na sklepowych półkach jest ogromny, to trzeba zachować szczególną ostrożność przy zakupie preparatów. Niekoniecznie ich skład chemiczny, pomimo rynkowej renomy producenta, jest bezpieczny dla naszego zdrowia, co stwierdza raport francuskiej organizacji konsumenckiej.

Wszystkie przebadane przez UFC Que Choisir kosmetyki dostępne w drogeriach są dopuszczone do sprzedaży, ponieważ producenci działają zgodnie z prawem. Jednak eksperci francuskiej organizacji twierdzą, że pomimo przestrzegania przez koncerny ustalonych norm, niektóre preparaty zawierają zbyt wysoki poziom szkodliwych substancji. Pełną listę wyrobów oferowanych w Polsce w sieciach handlowych, do których składu chemicznego autorzy raportu mają zastrzeżenia, opublikowało Radio Zet. Znalazły się na niej m.in.:

 • męskie antyperspiranty i dezodoranty marki Adidas,
 • dezodoranty i antyperspiranty marki Axe,
 • płyny do płukania ust Scooby-doo! dla dzieci marki Carrefour kids,
 • pasty do zębów marki Colgate,
 • dezodoranty i kremy Derma Spa marki Dove,
 • pasty do zębów dla dzieci oraz środek do pielęgnacji wrażliwych zębów marki Elmex,
 • farby do włosów Garnier oraz szampony Garnier Ultra Doux,
 • szampony Head&Shoulders,
 • lakiery do włosów, kremy przeciwzmarszczkowe, męskie kosmetyki marki L’Oréal,
 • chusteczki do pielęgnacji skóry niemowląt i jeden z kremów do opalania Nivea,
 • pasty do zębów oraz płyny do płukania ust Oral-B,
 • dezodoranty oraz wody toaletowe dla mężczyzn marki Playboy,
 • antyperspiranty oraz dezodoranty Rexona,
 • kremy do suchych pięt marki Scholl,
 • pasty do zębów marki Signal,
 • szampony Timotei,
 • kosmetyki Yves Rocher.

183937112_f4b38c229e_o

Fot. Flickr.com/CC-BY

Możesz cierpieć na nowotwory, alergię, bezpłodność, tarczycę!


Według ekspertów UFC Que Choisir, do substancji znajdujących się w składach kosmetyków, które przekroczyły bezpieczny dla zdrowia konsumentów poziom, należą:

 • laurylosiarczan amonu – powoduje podrażnienia skóry. Stosowany w nadmiarze może doprowadzić do owrzodzeń szczególnie groźnych dla dzieci oraz alergików,
 • methylisothiazolinone (MIT) oraz methylchloroisothiazolinone (MCIT) – zdaniem amerykańskich dermatologów te substancje są najczęstszą przyczyną alergii,
 • metoksycynamonianetyloheksylu – podrażnia błony śluzowe i powoduje zaburzenia hormonalne,
 • SLS laurylosiarczan sodu (SLS) – gdy jego stężenie przekracza 10 proc., wzrasta ryzyko zachorowania na nowotwór piersi i szyjki macicy, a także męskiej niepłodności,
 • triklosan – występuje w składzie past do zębów jako przeciwbakteryjny składnik. Jest przyczyną problemów z tarczycą oraz zaburzeń hormonalnych.

444887261_a2ee3cd987_o

Fot. Flickr.com/CC-BY

Zdrowiu szkodzą podróbki i topowe produkty? Kup kosmetyki w MLM


Niestety jak widać, kupując kosmetyki nie możemy czuć się do końca bezpiecznie. Miesiąc temu ostrzegaliśmy na łamach „Alterbusiness.info”, że podróbki mogą być rakotwórcze. Co gorsza, raport UFC Que Choisir nie pozostawia złudzeń również w kwestii szkodliwego składu markowych produktów – na czarnej liście znalazło się przecież aż 419 preparatów pielęgnacyjnych! W jaki więc sposób klienci mogą bronić się przed niebezpiecznymi dla ich zdrowia składnikami chemicznymi?

W efekcie kupowanie kosmetyków poprzez MLM może stanowić dla klientów skuteczną alternatywę! Zwłaszcza, że zdrowie ma się tylko jedno. To także cenna wiadomość dla dystrybutorów, którzy w rozmowach z potencjalnymi konsumentami zyskali bardzo przekonujący argument co do bezpieczeństwa sprzedawanych przez siebie preparatów.

Co więcej, firmy z branży MLM wielokrotnie oferują konkurencyjne ceny kosmetyków w porównaniu do przedsiębiorstw sprzedających je w tradycyjnym handlu. Mogą sobie na to pozwolić, ponieważ marketing sieciowy nie wymaga ponoszenia kosztów związanych z utrzymywaniem stacjonarnych placówek, a także personelu do obsługi klientów. Dzięki temu zaoszczędzone pieniądze inwestują w stworzenie jak najlepszych kosmetyków dystrybuowanych poprzez sieć konsultantów, będących ambasadorami marki. Preparaty do pielęgnacji przechodzą wielokrotne testy w najbardziej renomowanych w Polsce i na świecie laboratoriach, co potwierdzają liczne certyfikaty jakości.

make-up-1728358_1920

Fot. Pixabay.com/CCO Public Domain

Za pośrednictwem MLM kosmetyki sprzedają zarówno znane międzynarodowe korporacje, jak i polscy producenci. Do zagranicznych gigantów możemy zaliczyć m.in. Avon, Betterware, Mary Kay, Nature’s Sunshine Products czy Oriflame. Wysoką jakością produktów nie ustępują im również firmy znad Wisły. Do największych należy Colway, FM Group, Livioon International, Perfect Coll bądź Souvre Internationale.

A Ty kupowałeś dotychczas markowe kosmetyki? Przestraszył Cię raport UFC Que Choisir? Obawiasz się, czy kiedykolwiek użyłeś któregoś z preparatów znajdujących się na czarnej liście francuskiej organizacji? Zastanawiasz się, jak poprzez marketing sieciowy kupić wysokiej jakości i bezpieczne dla zdrowia produkty? Może Ci w tym pomóc lista firm MLM i DS przygotowana przez „Alterbusiness.info”. Czekamy również na Twoją opinię w komentarzu pod artykułem!

kamilsztandera-stopka