Odpowiedź na pytanie zawarte w temacie niniejszej lekcji jest jednoznaczna i brzmi „tak”!

Życiu każdego z nas towarzyszą tzw. rozpraszacze.

Czym one są? To wszelkie czynności i zajęcia, które nie przybliżają Cię do Twojego celu, nie rozwijają, nie wnoszą nic wartościowego do Twojego życia, jedynie zajmują Twój czas. Analogicznie jest z ludźmi. Nie twierdzę, że otaczają Cię niepotrzebni ludzie, ponieważ każdy człowiek jest ważny. Jednak jeżeli relacja z drugim człowiekiem uniemożliwia Ci osiągnięcie własnych celów, to powinieneś szybko i definitywnie ją zakończyć.

O tym, że selekcja złych nawyków jest konieczna – już wiesz. Zastanawiasz się, jak tego dokonać? Nie jest to łatwe, nie jest też niemożliwe! Niezbędne są chęci i zaangażowanie.

Czy częste sprawdzanie Facebooka bądź innych mediów społecznościowych przybliża Cię do Twojego celu i zwiększa Twoją efektywność? Nie twierdzę, że tak nie jest w przypadku osób, dla których są one narzędziem pracy.

Marzysz o pięknej sylwetce, a siłownię zastępujesz dyskoteką?

Wydajesz pieniądze i poświęcasz swój czas na szkolenia, a jedynym po nich śladem są notatki, które wykonałeś w trakcie jego trwania?

Czy nie towarzyszy Ci błędne przeświadczenie o tym, że większą efektywność zapewnia nieustanna praca? Wiesz, dlaczego nazywam to błędem? Otóż, przemęczony organizm niewiele ma wspólnego z wydajnością czy efektywnością. Ponadto, po przespanej nocy i dobrym wypoczynku, Twoje spotkania częściej będą kończyły się sukcesami i bardziej będziesz skoncentrowany na swojej pracy.

Nie masz czasu na uprawianie sportu, ponieważ nadmiar obowiązków znacznie Cię ogranicza? Wiele tracisz! Nawet kilkuminutowa poranna rozgrzewka powoduje wzrost efektywności działań wykonywanych w ciągu dnia.

alterbusiness_ranking_864x130px

Podobnie jest z ludźmi.

Czy otaczają Cię ludzie, którzy tylko narzekają, są zawsze niezadowoleni, uważają siebie za ofiary losu? Wycofaj się z tych kręgów. To nie służy Twojej podświadomości, a może jej poważnie zaszkodzić, gdy zaczniesz przyjmować negatywne programowanie wobec świata i ludzi w nim żyjących.

Uczestniczyłeś w spotkaniu, które znacznie się przedłużało, ale nic wartościowego nie wnosiło do Twojego życia? Mniej odwagę w grzeczny i miły sposób je zakończyć lub opuścić w trakcie jego trwania (w przypadku spotkania grupowego).

Propozycja spotkania? Zastanów się, czy nie masz właśnie pilniejszych spraw do załatwienia. Zapytaj o cel, temat spotkania. Jeśli uznasz, że spotkanie może przynieść obopólne korzyści, zaplanuj je. W przeciwnym razie kulturalnie podziękuj.

Dla wielu Czytelników treści wyżej przedstawione mogą być drastyczne. Rzeczywiście, nie jest to łatwe, aby wyzbyć się dotychczasowych nawyków czy odmówić spotkania mimo nalegań drugiej strony. Jednak jest to konieczne, aby zwiększyć swoją efektywność, która w konsekwencji doprowadzi Ci do Twojego celu!

Życzę wiele odwagi i wytrwałości!

Daniel Kubach