Marketing sieciowy, który sprzedaje cudzy produkt? Takie przypadki nie zdarzają się zbyt często. Firmy MLM i DS przeważnie tworzą własny, w jakiś sposób wyróżniający się na rynku produkt, i to jego sprzedażą się zajmują. Okazuje się jednak, że zbudowanie dochodowego biznesu MLM na zasadzie pośrednictwa jest możliwe, a oferta wcale nie musi być unikatowa. Czasem wystarczy zapewnić klientowi wyjątkowe doświadczenie.

Wizja przekuta w czyn


Firma Market America powstała w 1992 r. w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy JR Ridingera. Przyświecała mu idea stworzenia takiego systemu, który pozwoli przedsiębiorcom na generowanie stałego przychodu, a jednocześnie umożliwi klientom wygodne zakupy. Tak powstał sklep internetowy Shop.com, sprzedający miliony produktów: od odzieży przez żywność i suplementy diety, po elektronikę i wyposażenie domu. Wszystkie towary dostarczane są przez wielkie sieci handlowe i partnerów, takich jak Nike, Apple, Ralph Lauren, a następnie dystrybuowane przez niezależnych przedstawicieli.

Sklep wyróżnia nie tylko bogata oferta, ale także dodatkowe funkcje oferowane klientowi. Bardzo efektywny system porównywania cen i konsultacje video zyskały rzesze zwolenników. Obecnie Market America działa już w dziewięciu krajach: Wielkiej Brytanii, Australii, Kanadzie, Meksyku, Hongkongu, Singapurze, Hiszpanii i Tajwanie, a w najbliższym czasie planuje ekspansję na rynki Ameryki Południowej i Środkowej. Firma dotychczas zgromadziła niemal 200 tysięcy dystrybutorów oraz ponad 3 miliony powracających klientów.

Zarabianie z Market America


W planie marketingowym Market America przewiduje trzy sposoby, w jakie można budować dochód pasywny. Zarabiają już klienci – objęci są systemem cashback, otrzymując gotówkę w zamian za zakupy. Mogą odzyskać nawet do 50% wartości produktu, a dodatkowo, jeśli polecą sklep innym, zyskają 50% od ich cashback.

Kolejnym etapem jest podjęcie współpracy z firmą jako niezależny przedstawiciel. Po dokonaniu opłaty wpisowej dystrybutor otrzymuje od Market America platformę sprzedażową i niezbędne narzędzia internetowe. Firma dostarcza produkty i usługi, zajmuje się transportem oraz opracowuje materiały promocyjne. Źródłem dochodu są w tym wypadku prowizje od dokonanej sprzedaży. Przedstawiciel zarabia od 30 do 50% wartości wygenerowanego obrotu, niezależnie od jego wysokości.

alterbusiness_marketamerica2

Market America umożliwia również tworzenie własnych sieci dystrybucji. Przedstawiciel zaprasza innych do swojej struktury, pomagając im w założeniu i prowadzeniu sklepu. Inaczej niż w większości MLM-ów, nie ma typowych poziomów kwalifikacji. Wypłacany od obrotu zespołu procent wynosi zawsze tyle samo, niezależnie od ilości współpracowników i poziomów, jakie zajmują oni w strukturze. Dystrybutor zarabia dzięki wszystkim członkom swojej sieci, nawet wiele poziomów w dół – bez ograniczeń.

Market America chwali się wypłaconymi prowizjami wartymi ponad miliard dolarów i wydaje się, że firma znalazła swój sposób na sukces. Oferuje klientom nowoczesną obsługę i szeroki asortyment, a pośrednikom realne możliwości zarobków – jednocześnie ponosząc niskie koszty własne. Nie bez powodu zajęła 31. miejsce w opublikowanym przez portal Business For Home rankingu najbardziej dochodowych firm MLM i DS w 2015 r.

Karolina Kołodziejczyk