Społeczna odpowiedzialność biznesu, inaczej CRS – Corporate Social Responsibility – to koncepcja, o której mówi się coraz więcej. Postawa firm przez nią promowana opiera się na świadomym działaniu zorientowanym nie tylko na zysk, ale także na chociaż częściowe podniesienie jakości życia i zaspokojenie potrzeb pracowników, klientów i innych osób z otoczenia firmy. Firma odpowiedzialna społecznie podejmuje działania prospołeczne i proekologiczne nie tylko po to, aby zwiększyć swój prestiż i korzystnie podbudować wizerunek – CRS nie jest jednorazową akcją promocyjną, ale długotrwałym i świadomym działaniem. Tego typu działania podejmują firmy, które doskonale zdają sobie sprawę, że ich największym kapitałem są ludzie.

Firmy MLM z definicji stawiają na relacje z ludźmi – ich działalność filantropijna doskonale wpisują się w ten nurt. Z jednej strony stawiają na rozwój swoich współpracowników i podniesienie standardu życia klientów poprzez oferowanie im najlepszych produktów, z drugiej – nie zapominają o ludziach najbiedniejszych, poszkodowanych przez los, dzieciach czy osobach chorych. Wiele firm ma swoje fundacje, które profilem działalności oddają charakter firmy.

Spójność

 

Dobrym przykładem spójności w prowadzeniu interesów i działalności prospołecznej jest firma Avon, która przedstawia się po prostu jako „Company for Women”. Z tym hasłem świetnie koresponduje społeczna kampania profilaktyki raka piersi – choroby, która w ogromnej większości dotyka kobiety. Niedawno Avon poszedł o krok dalej, wprowadzając kolejną kampanię – tym razem pod hasłem „Powiedz STOP Przemocy”.

Ciekawym połączeniem biznesu i akcji filantropijnych może pochwalić się również firma WorldVentures, która wpadła na pomysł, jak połączyć przyjemne z pożytecznym i zaczęła organizować jedno- lub kilkudniowe wyjazdy wolontaryjne dla swoich klubowiczów. W ten sposób przy okazji wakacji mogą oni poświęcić trochę czasu na pomoc najbardziej potrzebującym ludziom z tych wszystkich miejsc, które tak chętnie odwiedzamy, aby poleżeć na plaży. Przy okazji odsłania to smutną prawdę, że piękne kurorty i pięciogwiazdkowe hotele to tylko jedno oblicze „wakacyjnych rajów”. Wystarczy jednak pojechać trochę dalej, aby z dala od turystycznych atrakcji przekonać się, że dla mieszkańców tych pięknych okolic życie wcale nie jest zbyt łaskawe.

Dzieci – nasza przyszłość

 

Dzieci są naszą przyszłością, dlatego warto w nie inwestować. Ponadto to one są najbardziej bezbronne wobec wszelkich okrucieństw tego świata, a brak szans na edukację i normalne życie odciska ogromne piętno na ich późniejszych losach. Wiele firm MLM zdaje sobie z tego sprawę i swoją pomoc kieruje właśnie w stronę najmłodszych. Formy pomocy mogą być bardzo różne, ale każdy gest jest ważny. I tak fundacje budują szkoły dla dzieci w Afryce, dzieciom chorym fundują leki lub dostęp do rehabilitacji, a tym pochodzącym z patologicznych rodzin starają się zapewnić choć kilka godzin normalności dziennie, ciepły posiłek i dach nad głową.

Niektóre firmy starają się pomagać we wszystkich krajach, na rynkach których są obecne, inne wybierają konkretne rejony, jak brazylijskie fawele czy ubogie wioseczki w Afryce. Wiele fundacji działa współpracując z lokalnymi organizacjami, które najlepiej znają potrzeby swoich podopiecznych. Niektóre, poza wsparciem finansowym, które dla każdej takiej organizacji jest podstawą umożliwiającą jakiekolwiek działania, poszukują również pomocy wolontariuszy, którzy mogą poświęcić cos niezwykle dzisiaj cennego – własny czas.

Choć cynicy mogą z przekąsem twierdzić, że wszelkie tego rodzaju działania są rewelacyjnym zabiegiem PR-owym, a zdjęcie dziecka o wielkich oczach tuż obok dobrze wyeksponowanego logo firmy z pewnością natychmiast ociepli jej wizerunek, to nawet oni muszą przyznać, że liczy się przede wszystkim efekt – a każde dziecko, któremu udało się pomóc, ten efekt buduje. I chociaż to zabrzmi banalnie, warto doceniać takie inicjatywy, skoro dzięki nim dziecko porzucone czy chore uśmiechnie się choć na chwilę.

S-O-S!

 

Są sytuacje, w których należy działać szybko. Do takich z pewnością należą wszelkie katastrofy i klęski żywiołowe, w czasie których w jednym momencie setki czy tysiące ludzi potrzebują natychmiastowej pomocy – akcji ratowniczej, wody, jedzenia, dachu nad głową. Fundacje firm MLM doskonale to rozumieją i często wspierają ofiary kataklizmów.

Przykładem niech będzie katastrofa, która niedawno poruszyła cały świat – tajfun Haiyan na Filipinach. Jego przejście spowodowało śmierć tysięcy osób i ogromne zniszczenia spowodowane przez wicher i wdzierające się na ląd fale. Natychmiast wybuchła panika, wiele osób pozostało bez środków do życia, część była odcięta od świata.

Fundacje nie pozostały obojętne, Filipińczycy mogli liczyć na pomoc wielu z nich, między innymi Amway, która to firma ofiarowała 100 tysięcy dolarów w gotówce i produktach. Nu Skin Force for Good Foundation przekazała 50 tysięcy dolarów na najpilniejsze potrzeby ludzi, którzy ucierpieli w tej katastrofie. Fundacja zbiera fundusze on-line i zamierza je przeznaczyć na długoterminową pomoc przy usuwaniu skutków żywiołu i wsparcie pracy ratowników. Pomogła również USANA True Health Foundation, która ofiarowała 20 tysięcy dolarów Te pieniądze zostały przeznaczone na najbardziej niezbędne rzeczy, takie jak czysta woda, tabletki uzdatniające wodę do picia i żywność. Niezależny dystrybutor USANA na Filipinach organizuje również Fun Run, imprezę charytatywną, w której weźmie udział 5 tysięcy biegaczy, a cały dochód zostanie przeznaczony na pomoc potrzebującym.

Reasumując, branża MLM to nie tylko biznes, ale także wiele potrzebnych akcji charytatywnych. Akcji, o których nie wszyscy wiedzą. W związku z tym postanowiliśmy przybliżyć Wam ten temat, publikując serię artykułów pod tytułem „MLM – Biznes z ludzką twarzą”, które cyklicznie będą pojawiały się na Rankingu MLM. W serii przedstawimy fundacje i akcje charytatywne firm MLM, ich działania, misję i sposoby, w jakie można je wesprzeć. Może ktoś z Was pokusi się o finansowe wsparcie lub postanowi zostać wolontariuszem?

MLM