MonaVie powstała w 2005 roku w amerykańskim stanie Utah. Założył ją Dallin Larsen, który swoją karierę w marketingu sieciowym rozpoczął już we wczesnych latach 90. Dzięki swojemu dużemu doświadczeniu stworzył produkt, na punkcie którego Amerykanie (i nie tylko) szybko oszaleli – napój funkcjonalny z wyciągiem z brazylijskiej jagody acai, zwany również „supersokiem”. MonaVie to jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się firm Multi-Level Marketingu na świecie – obecnie działa już w 24 krajach na świecie, w tym od 2010 roku również w Polsce. Wokół firmy narosło jednak wiele kontrowersji, a część z nich miała swój finał w sądzie. Oto niektóre z nich.

1.       Amway kontra MonaVie – kradzież dystrybutorów?

  • POZWANY: MonaVie; Amway Global
  • POWÓD: Amway Global; MonaVie

Wszystko zaczęło się w roku 2007, kiedy to część (jak się później okazało niemała, bo licząca około 20 tysięcy osób) najlepszych dystrybutorów Amwaya zaczęła opuszczać firmę i przeniosła się w struktury MonaVie. Amway nie zamierzał patrzeć na to bezczynnie i rok później pozwał zarówno firmę MonaVie, jak i wielu ze swoich wcześniejszych dystrybutorów, twierdząc, że naruszyli oni swoje umowy z korporacją Amway. Sama MonaVie została natomiast przez giganta Multi-Level Marketingu oskarżona o zwabienie jego przedstawicieli poprzez fałszywą reklamę zalet swojego napoju i wprowadzenie ich w błąd odnośnie tego, jak wiele mogą zarobić na zmianie firmy. Ponadto Amway twierdził, że MonaVie w nielegalny sposób użyła jego listy dystrybutorów, aby zaoferować im takie same pozycje w swoich strukturach jaki poprzednio osiągnęli w strukturach Amwaya.

To jeszcze nie był koniec. Swoje oskarżenia Amway przyprawił cierpką uwagą, że MonaVie zapomniała zdradzić, iż głównym składnikiem jej „supersoku” pozostaje woda.

MonaVie zaprzeczyła wszystkim zarzutom i nie pozostała dłużna, również wnosząc pozew przeciwko Amway do sądu w okręgu Colorado. Twierdziła w nim, że Amway dopuścił się nękania i zastraszania dystrybutorów, którzy znaleźli się w grupie opuszczającej tę firmę i przenoszącej się do konkurencji. Oskarżyła także Amway o zawieranie umów, które w sposób niezgodny z obowiązującym prawem znacząco ograniczały dystrybutorom możliwość przyłączenia się do konkurencyjnych firm marketingu wielopoziomowego.

W pewnym momencie firma z Utah oskarżyła nawet Amway o bycie piramidą finansową.

Przepychanki sądowe między obiema firmami trwały dwa lata. Jednak niespodziewanie tuż przed rozpoczęciem właściwego procesu zdecydowały się zawrzeć ugodę, o której warunkach zgodnie milczą. Oświadczenie podpisane w 2010 przed sądem okręgowym w Utah mówi o „rozstrzygnięciu różnicy zdań” będącej podstawą wcześniejszych pozwów.

2.       Imagenetix, czyli jak zamienić wroga na sojusznika

  • POZWANY: MonaVie
  • POWÓD: Imagenetix, Inc

W 2008 roku Imagenetix, firma z siedzibą w San Diego (Kalifornia) pozwała MonaVie, domagając się odszkodowania w wysokości 2,75 miliarda dolarów. W oskarżeniu przedstawionym sądowi okręgowemu Południowej Kalifornii znalazły się zarzuty takie jak: naruszenie znaku towarowego, nieuczciwa reklama i nieuczciwa konkurencja. O co poszło? O Celadrin – środek leczący stany zapalne w formie syropu lub kremu do aplikowania na skórę, który stworzył, rozwinął i, co najważniejsze, opatentował Imagenetix właśnie. W pozwie zarzucił on MonaVie fałszywe przekonywanie klientów, że w składzie jej napoju znajduje się Celadrin.

Pozew zawierał również kopie dwóch ogłoszeń opublikowanych przez MonaVie w 2005 roku, w których firma ta deklaruje, że jej napój zawiera Celadrin. Ponadto Imagenetix przeprowadził również szybkie śledztwo w Internecie, wpisując w wyszukiwarkę Yahoo wyrazy „Celadrin” i „MonaVie”. Efekt? 10 tysięcy wyświetlonych stron internetowych.

Imagenetix wnioskował o proces z ławą przysięgłych i obliczył poniesione przez siebie straty na około 750 milionów dolarów – jako zadośćuczynienia zażądał potrojenia tej kwoty plus 500 milionów kary pieniężnej. Ponadto prawnicy tej firmy domagali się nakazu sądowego uniemożliwiającego dystrybutorom i pracownikom MonaVie twierdzenia, że ich produkt zawiera Celadrin.

Co na właściciel pozwanej firmy? Dallin Larsen w swoim komentarzu zachował zadziwiający spokój twierdząc, że pozew jest wynikiem zwykłego nieporozumienia i najdalej za kilka dni zostanie wycofany. I rzeczywiście, niedługo później obie firmy zawarły porozumienie, a Imagenetix wycofał wszystkie wcześniejsze oskarżenia. Co więcej, jeszcze w tym samym roku obie korporacje rozpoczęły współpracę, w ramach której MonaVie otrzymała pozwolenie na wykorzystywanie Celadrinu i włączenie go w skład swojego napoju MonaVie Active.

Imagenetix darzy MonaVie i jej zarząd najwyższym zaufaniem i jesteśmy dumni z faktu, że rozpoczęliśmy współpracę. Oczekujemy, że MonaVie stanie się naszym najważniejszym klientem

– powiedział Bill Spencer.

3.       MonaVie oskarża Zrii o plagiat

  • POZWANY: Zrii
  • POWÓD: MonaVie

Tym razem to MonaVie wystąpiła w roli oskarżającego, pozywając konkurencyjną firmę Zrii – producenta napojów i suplementów diety, również działającą w systemie marketingu wielopoziomowego. Przedmiotem pozwu było rzekome przywłaszczenie przez Zrii planu kompensacyjnego MonaVie. W pozwie prawnicy MonaVie napisali, że plan Zrii miał niemal identyczny układ, koordynację, a nawet wygląd nagłówków, akapitów i sekcji, wyróżnienie przykładów, notatek i rozwiązania graficzne. Zwrócono również uwagę na fakt, ze niektóre fragmenty były przepisane słowo w słowo.

Tymczasem prawnik Zrii stanowczo zaprzeczył, jakoby firma miała dokonać plagiatu. W pozwie, złożonym w sądzie okręgowym w Salt Lake City, MonaVie twierdzi, że podobieństwa obu planów marketingowych powodują błędne przypuszczenia klientów, którzy uważają Zrii za filię lub część MonaVie oraz wprowadzają zamieszanie wśród obecnych lub potencjalnych dystrybutorów.

W związku z powyższym MonaVie domagała się natychmiastowego zakazu sądowego, który powstrzymałby Zrii przed dalszym korzystaniem z planu kompensacyjnego, będącego przedmiotem sporu, jego skonfiskowania i zniszczenia oraz finansowego odszkodowania i pokrycia kosztów sądowych.

Sprawa nie została jeszcze rozstrzygnięta (pozew złożono w 2010 roku).

Redakca

[next_message styles=”1″ title=”Poznaj firmy sprzedaży bezpośredniej, działające oficjalnie i nieoficjalnie na polskim rynku„]

Czym jest E-przewodnik?

To kompilacja złożona z nazw i danych firm marketingu bezpośredniego działających legalnie. Zawiera dwa rodzaje informacji.

Szczegółowe opisy odnoszą się do liderów oraz firm, które zgłosiły chęć udziału w akcji „Wielcy z Wyboru” i wsparły finansowo jedną z 3 fundacji, za co serdecznie im dziękujemy! Firmy oraz managerowie – nasi „Wielcy z Wyboru” – zostaną uhonorowani specjalnym znakiem akcji, a także wyróżnieni w specjalnym dziale „Wielkich z Wyboru” w najnowszym, styczniowym wydaniu naszego czasopisma.

Dane adresowe należą do firm, które nie wyraziły chęci udziału, ale działają oficjalnie lub nieoficjalnie na polskim rynku.

MLM

[/next_message]