Czy wiesz, że mowa ciała odpowiada aż za 55% przekazu, który odbiera Twój rozmówca? Dzięki niej możemy wywrzeć wrażenie godnego zaufania profesjonalisty lub wręcz przeciwnie – zdesperowanego natręta. Odpowiednia mowa ciała to klucz do sukcesu w biznesie. Wie o tym każdy doświadczony przedsiębiorca. Na pewno słyszałeś już o pozytywnym wpływie solidnego uścisku dłoni lub zgubnych skutkach przyjmowania “postawy zamkniętej”. Ale czy wiesz, że Twoje stopy same pokazują gdzie chcą pójść, a ciało rozmówcy informuje, kiedy nadchodzi najlepsza pora na zamknięcie transakcji? Mając na uwadze jak ważna jest mowa ciała w biznesie, przygotowaliśmy dla Ciebie kilka zupełnie nowych porad i technik. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jak działają w praktyce!

Stopa prawdę Ci powie

________________________________________________________________________________________________

Chcesz wiedzieć, czy Twój rozmówca cieszy się Twoim towarzystwem, czy raczej nie może doczekać się końca spotkania? Prawdę zdradzą Ci… jego stopy! Specjaliści od mowy ciała twierdzą, że “stopy wskazują kierunek, w którym chce pójść nasze serce”. Oznacza to, że większość ludzi podświadomie zwraca je w stronę miejsca, gdzie chcieliby się znaleźć. Tak więc jeśli Twój rozmówca stoi do Ciebie bokiem, a czubki jego butów wskazują najbliższe drzwi, prawdopodobnie chce zakończyć spotkanie. Z kolei stopy wymierzone w Twoim kierunku oznaczają duże zainteresowanie rozmową – lub Tobą!

Na miejsce, gotowi… start!

________________________________________________________________________________________________

Z pewnością podczas spotkań biznesowych nie raz zadawałeś sobie pytanie: “Czy mojego rozmówcę interesuje to co mówię?”, “Jak zakończy się ta rozmowa?”. Istnieje prosty sposób, aby się przekonać! Zwróć uwagę na sposób siedzenia drugiej osoby. Jeżeli pochyla się ona do przodu, a jej ręce spoczywają na kolanach lub bokach krzesła, jakby za chwilę miała wstać – jest to nieodzowny znak, że pragnie ona zakończyć spotkanie.

mowa ciała

źródło: A. Pease, B. Pease, “Mowa ciała”

 

Postaraj się pokierować rozmową tak, aby odzyskać zainteresowanie słuchacza lub… zakończ spotkanie! Jeżeli mowa ciała Twojego rozmówcy od dłuższego czasu sygnalizuje dyskomfort, nie trać czasu na bezowocne rozmowy. Być może w przyszłości spotkacie się w bardziej sprzyjających okolicznościach?

Idealny moment na zamknięcie

________________________________________________________________________________________________

Czyż nie byłoby cudownie, gdyby Twój rozmówca sam poinformował Cię, kiedy jest najlepszy moment na zamknięcie transakcji? To możliwe! Nawet jeśli nie usłyszysz tego wprost, z pewnością powie Ci o tym jego mowa ciała.

mowa ciałaźródło: A. Pease, B. Pease, “Mowa ciała”

 

Specjaliści w dziedzinie komunikacji niewerbalnej twierdzą, że postawa przedstawiona na obrazku powyżej, jasno sygnalizuje gotowość na podjęcie działania. Jest to najlepszy moment, aby zadać kluczowe pytanie – istnieją bowiem duże szanse, że odpowiedź będzie brzmiała: “Tak”.

Gesty, które szkodzą rozmowie

________________________________________________________________________________________________

Przedsiębiorcy z wieloletnim doświadczeniem doskonale znają wartość komunikacji niewerbalnej. Nie zawsze jednak są świadomi tego, że rozmówca może posiadać tą samą wiedzę co oni. Z biegiem czasu wiele popularnych gestów, mających na celu wywarcie określonego wrażenia na drugiej osobie, trafiło do powszechnego obiegu. Dobry przykład to słynna “piramidka” utworzona z palców dłoni. Jej zadaniem jest przedstawienie gestykulującego jako człowieka pewnego siebie i godnego zaufania. Trik ten przez wiele lat używany był przez licznych polityków, przedsiębiorców oraz handlowców, co sprawiło, że aktualnie zna go prawie każdy. Tym samym decydując się na podobną gestykulację, ryzykujemy, że rozmówca przejrzy naszą sztuczkę i uzna nas za osobę, która próbuje nim manipulować.

Mowa ciała w biznesie – liczy się kontekst!

________________________________________________________________________________________________

Sama znajomość znaczenia poszczególnych elementów, z których składa się mowa ciała, to za mało. Pamiętaj, aby zawsze zwracać uwagę na kontekst sytuacyjny komunikacji. Na zachowanie Twojego rozmówcy ma wpływ cały szereg rzeczy. Negatywna postawa ciała nie musi oznaczać niechęci do Ciebie lub Twojej propozycji. Może rozmówcę spotkało dzisiaj coś przykrego i nie może przestać o tym myśleć, a jego ciało stanowi tego odzwierciedlenie? A może spieszy się, ale z szacunku dla Ciebie nie chce przerywać rozmowy? Jak zachować się w sytuacji, kiedy mowa ciała drugiej osoby sugeruje chęć szybkiego zakończenia spotkania? Postaw na szczerość. Spokojnie zadane pytanie zaoszczędzi Tobie i rozmówcy wielu błędów komunikacyjnych, spowodowanych niewłaściwą interpretacją mowy ciała. Druga osoba z pewnością doceni Twoją otwartość, co w przyszłości może zaowocować spotkaniem w bardziej sprzyjających okolicznościach.