Tego chyba jeszcze nie było! W amerykańskim stanie Floryda powstała firma, która wykorzystuje marketing sieciowy do sprzedaży… papieru toaletowego. Better Planet stawia sobie poważne, proekologiczne cele – a nietypowy produkt jest narzędziem do ich osiągnięcia.

Podstawowa idea Better Planet jest bajecznie prosta – każdy używa papieru toaletowego, kropka. Daje to ponad 320 milionów potencjalnych (i potencjalnie powracających) klientów w samych tylko Stanach Zjednoczonych! Jednak każdy kij ma dwa końce.Produkcja tak ogromnej ilości papieru wiąże się wycinką setek tysięcy drzew i wysoką emisją zanieczyszczeń. Jak temu zaradzić? Better Planet znalazło sposób.

Papier toaletowy w MLM


Amerykanie zużywają ponad 12 miliardów rolek papieru w ciągu roku. W tym celu każdego dnia produkuje się 83 miliony rolek, poświęcając 27 tysięcy drzew. Better Planet chce to zmienić. Jednak ekologiczny, czerpany papier toaletowy nie ma dobrej prasy. Kojarzy się raczej z właściwościami ściernymi niż z delikatnością. Better Planet z surowców wtórnych wytwarza natomiast papier wysokiej jakości – miękki i gładki. Korzysta przy tym nie tylko z recyklingowanych włókien drzewnych, ale także z konopii czy bambusa. Jego walory użytkowe odpowiadają właściwie cechom produktów znanych, a przy tym mniej przyjaznych środowisku marek.

Dlatego też coraz więcej osób w Stanach Zjednoczonych decyduje się na ekologiczny zamiennik. Przemawia do nich misja firmy, którą jest zwiększenie świadomości Amerykanów i zasadzenie jak największej ilości drzew w zamian za wycinane co roku tysiące hektarów lasów. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że Better Planet pozwala zarobić…

Ile można zarobić na papierze toaletowym?


Better Planet oferuje swoim klientom dwie możliwości zarobku – nie różni się pod tym względem od klasycznego MLM. Z jednej strony zarejestrowani konsumenci otrzymują zniżkę do 30%, w zależności od ilości dalszych poleceń.

Z drugiej zaś, firma przewidziała 4-poziomowy plan marketingowy dla bardziej zaangażowanych sympatyków. Choć na razie deklarowane zarobki nie są zbyt imponujące (400 dolarów miesięcznie na najwyższym poziomie), Better Planet planuje w przyszłości rozszerzyć zarówno swoją działalność, jak i plan kompensacyjny. Jednak już dziś oferuje swoim partnerom udziały w zyskach, regularnie wypłacając im dywidendy. Ich wysokość uzależniona jest od osobistego obrotu.

MLM z misją


Jak widać, produkcja i sprzedaż papieru toaletowego mogą być całkiem intratnym zajęciem. Co ciekawe, wytwarzanie „luksusowego” papieru – tłoczonego, barwionego, perfumowanego i miękkiego niczym futro jagniątka – to jedna z najlepiej rozwijających się gałęzi amerykańskiej gospodarki. Tylko w 2014 r. wartość rynku papierów toaletowych premium wynosiła w Stanach aż 1,4 miliarda dolarów.

Better Planet przekornie staje w opozycji. Sprzedaż ekologicznego papieru ma na celu ratowanie drzew, niekoniecznie zaś miliardowe zyski. Firma chce edukować na temat alternatywnych źródeł energii, poszerzać świadomość Amerykanów w zakresie zielonych technologii czy organicznych upraw, a przy tym dać całym rodzinom czy małym przedsiębiorcom szansę na zarobek.

Życzymy Better Planet samych sukcesów. Jednocześnie nasuwa się pytanie, czy w Polsce sprzedaż eko papieru toaletowego miałaby szansę zrobić podobną furorę? Czekamy na Wasze komentarze.

Karolina Kołodziejczyk alterbusiness