E-commerce w dzisiejszych czasach, przy pełnej mobilności i dostępie do Internetu z niemal każdego miejsca na świecie, to niezwykle skuteczne narzędzie sprzedażowe. Nie zmienia to jednak faktu, że istnieje sporo sposobów na jeszcze bardziej efektywne wykorzystanie sprzedaży online. Mowa oczywiście o programach partnerskich, którymi obecnie dysponują już niemal wszystkie znane marki.

Dobrze działające programy partnerskie gwarantują obustronną korzyść zarówno firmie, jak i użytkownikowi. Na czym polegają? Bardzo często tego typu programy oferują korzyści finansowe w zamian za zakupy z poleceń – zależnie od charakteru działalności firmy, warunki mogą się różnić. Promocja usług czy produktów przez użytkowników innym użytkownikom, to w czasach wszechobecnego e-commerce świetne rozwiązanie na zdobycie dodatkowego dochodu. Jednak nie ma co się oszukiwać – rzadko zdarza się, że przychodzi on szybko.

Opanowanie programu partnerskiego nie jest trudnym zadaniem, należy jednak poświęcić na to sporo czasu. Bez wątpienia zdobycie informacji dotyczących docelowej firmy nie jest zbyt pracochłonne, tym bardziej, że firmom zależy na poszerzaniu grona swoich klientów. Współpracownicy nie mogą jednak liczyć na wzbogacenie się w kilka dni, jak oferują niektóre z bannerów internetowych. Najczęściej wielkość dochodu ograniczona jest kreatywnością partnera, a także jego zaangażowaniem – brzmi znajomo? Tak, mocno przypomina to marketing wielopoziomowy.

Zależnie od tematyki prowadzonej przez nas strony internetowej czy bloga, najlepiej wybrać program partnerski, który możliwie najbardziej pokrywa się z naszymi zainteresowaniami. Dzięki temu, szansa na pozyskanie potencjalnych kupców jest znacznie większa. Jeśli więc prowadzimy serwis piłkarski, warto zainteresować się programem partnerskim producenta sprzętu sportowego. Oczywiście nikt nie narzuca nam ograniczenia tylko do jednego programu partnerskiego – wręcz przeciwnie! Im większa ilość reklamodawców na naszej stronie, tym większa szansa na zdobycie prowizji, a i renoma strony czy bloga rośnie.

Możliwości na prezentowanie reklam programów partnerskich jest wiele i często możemy dobrać taką, jaka najbardziej nam odpowiada. Zależnie od charakteru bloga czy strony internetowej, możemy zdecydować czy lepiej będzie wyglądał kolejny banner, widget, a może po prostu wpis z linkiem partnerskim.

Wśród najpopularniejszych marek, które posiadają programy partnerskie znajdziemy McDonald’s, Empik, Tchibo, a nawet T-Mobile. Każdy z nich oferuje nieco inne warunki współpracy, jednak zasada jest ta sama – my promujemy, oni płacą. Przy tak prężnie rozwijającym się sektorze e-commerce i branży internetowej jako ogół, programy partnerskie to świetna alternatywa dla tradycyjnych reklamodawców.

Mateusz Podyma