Programy partnerskie – ich popularność wzrasta z roku na rok. I nic dziwnego! Pozwalają one niewielkim nakładem pracy wygenerować niemal nieograniczony dochód pasywny. Najlepsi amerykańscy blogerzy zarabiają w ten sposób nawet kilkaset tysięcy dolarów miesięcznie! Jeśli więc szukasz źródła dodatkowej gotówki, koniecznie przyjrzyj się programom partnerskim bliżej.

Niezależnie od tego, czy chcesz tylko dorobić do wypłaty czy szukasz nowego źródła utrzymania – programy partnerskie są dla Ciebie. Wszystko zależy od Twojego zaangażowania. Zanim jednak przystąpisz do działania, poznaj najważniejsze informacje na temat programów partnerskich i sieci afiliacyjnych. Czym są, jakie oferują korzyści i czym kierować się przy ich wyborze?

Co to są programy partnerskie


Programy partnerskie stanowią element tzw. marketingu afiliacyjnego. To internetowe narzędzie, w którym reklamodawca deleguje promocję swoich usług lub produktów niezależnym partnerom (inaczej wydawcom). Zarabiają oni na prowizji naliczanej za konkretne efekty: sprzedaż produktu, kliknięcie w banner, rejestrację w sklepie przez potencjalnego klienta.

Krótko mówiąc, Twoim zadaniem jako wydawcy w programie partnerskim jest jak najskuteczniejsze wypromowanie danej oferty. Zarabiasz na efektach, które wygenerują Twoi odbiorcy. Przykład? Na swojej stronie internetowej umieszczasz recenzję ciekawej książki, opatrując ją otrzymanym linkiem partnerskim. Zainteresowany czytelnik klika w niego i kupuje lekturę dzięki Twojej rekomendacji. Zadanie wykonane – otrzymujesz prowizję. Sekret polega na tym, by podobnych akcji wygenerować jak najwięcej, czy to za pomocą content marketingu czy bannerów.

By korzystać z dobrodziejstw programów partnerskich, nie musisz mieć wcale strony internetowej ani bloga. Równie dobrze posłużą Ci konta w portalach społecznościowych, fora i grupy dyskusyjne, mailingi czy nawet kanał na YouTube. Sposób dystrybucji zależy tylko od Ciebie – dla reklamodawcy liczy się efekt.

Gdzie szukać programów partnerskich? Najczęściej proponują je sprzedawcy produktów wysokomarżowych, takich jak e-booki, usługi szkoleniowe i finansowe, wyroby jubilerskie. Jednak to tylko kropla w morzu możliwości! Szeroki asortyment programów partnerskich oferują sieci afiliacyjne.

Co to są sieci afiliacyjne


Sieci afiliacyjne to platformy, które skupiają wiele programów partnerskich w jednym miejscu. Zajmują się kompleksową obsługą zarówno reklamodawców, jak i wydawców. Możesz tam znaleźć i porównać liczne programy z różnych branż, a następnie wybrać odpowiednie dla siebie.

Z sieci afiliacyjnych warto korzystać, uczestnicząc w kilku lub nawet kilkunastu programach partnerskich naraz. Dysponują one własnym systemem, w którym zliczane są wyświetlenia, kliki w reklamę lub dokonane akcje poszczególnych partnerów. W praktyce oznacza to, że w sieci zyskujesz podgląd wszystkich efektów Twojej pracy. Często wystarczy aplikacja w telefonie, by za jednym kliknięciem sprawdzić naliczenia z wielu programów.

Zalety programów partnerskich


Choć programy partnerskie nie są pozbawione wad, zdecydowanie przeważają ich zalety. Należą do nich:

  • możliwość generowania dochodu pasywnego – zarabiasz nawet wtedy, gdy nie poświęcasz temu czasu i uwagi, np. na wakacjach bez dostępu do sieci;
  • uniezależnienie od lokalizacji – działasz z dowolnego miejsca na świecie, wystarczy dostęp do Internetu;
  • brak kosztów początkowych – choć możesz zainwestować w promocję, nie musisz tego robić by skutecznie zarabiać;
  • brak ryzyka – jeśli Twoje działania nie przyniosą efektów, nic nie zyskasz, ale również nic nie stracisz;
  • wpływ na formę reklamy – sam wybierasz, jak i gdzie promujesz daną ofertę;
  • wpływ na wysokość wynagrodzenia – im więcej korzyści dostarczysz reklamodawcy, tym więcej zarobisz.

Jak wybrać program partnerski


Wybór programu partnerskiego to bardzo ważna decyzja. Zanim ją podejmiesz, zainwestuj trochę czasu na przyjrzenie się różnym ofertom.

Na początku zastanów się, jaki program będzie najlepiej pasował do Twojej powierzchni reklamowej. Co innego sprawdzi się na blogu, co innego na profilu na Facebooku czy kanale na YouTube. Weź pod uwagę tematykę swojego medium i formę potencjalnego partnerstwa.

Po drugie – współpracuj tylko z zaufanym reklamodawcą. Poszukaj w Internecie opinii i kieruj się wiarygodnością marki. To samo dotyczy produktów, które będziesz promować. Zastanów się, czy sam byś je kupił? Czy faktycznie chcesz polecić je swoim odbiorcom?

Weź pod uwagę również oferowany przez program partnerski model rozliczeń. Istnieje ich wiele: CPS, CPC, CPL, CPI czy modele hybrydowe. To od formy rozliczenia zależy, za co uzyskasz prowizję. Różnice między poszczególnymi modelami poznasz w kolejnym artykule z cyklu Programy partnerskie dla początkujących.

Możliwości, które oferują programy partnerskie, są bardzo duże. By jednak wycisnąć z nich jak najwięcej, warto uzbroić się w cierpliwość i niezbędną wiedzę. W kolejnych artykułach dowiesz się więcej na temat wyboru odpowiedniego programu, poznasz tajniki skutecznej sprzedaży internetowej i zrozumiesz podstawowe zagadnienia prawne związane z afiliacjami. Śledź nas na Facebooku i bądź na bieżąco!

stopka_pod_artykuł_karolina