Revenue share i HYIP to dwa popularne sposoby na zarabianie w Internecie. Początkujący użytkownicy często mylą je ze sobą – tymczasem oba rodzaje programów bardzo się od siebie różnią. Wyjaśniamy, na czym polegają, w jaki sposób generują zyski i co je łączy. Jeśli szukasz dodatkowego źródła dochodów online, czytaj dalej!

Revenue share, czyli podział zysków z reklam


Programy typu revenue share (w skrócie revshare) oferują swoim użytkownikom udział w zyskach – jeśli je osiągają. To przeważnie platformy reklamowe, które zarabiają na usługach takich jak wymiana ruchu na stronach internetowych, kliknięcia banerów czy afiliacje.

Zarobki w programach revshare nie są gwarantowane. Warunkiem otrzymania udziału w zyskach jest zazwyczaj czynny udział w programie – np. codzienne oglądanie wyświetlanych reklam i zakup pakietu reklamowego, tzw. adpacka. Niektóre platformy oferują także prowizje za polecenia.

Od czego jeszcze zależy wypłata w revsharach? Od kondycji samej platformy. Jeśli przybywa jej użytkowników, wzrastają zyski z reklam, a rezerwy finansowe są wystarczające, to administrator programu dzieli się zyskami.

HYIP, czyli inwestycje wysokiego ryzyka


High Yeld Investment Program, czyli programy inwestycyjne wysokiego ryzyka,proponują nieproporcjonalnie wysoką w stosunku do wkładu stopę zwrotu – można na nich zarobić bardzo dużo w bardzo krótkim czasie. Ich istotą są wpłaty od użytkowników, którymi następnie administrator programu operuje w celu pomnożenia. Jeżeli mu się uda – pieniądze powiększone o zysk wysokości nawet kilku tysięcy procent wraca do użytkowników. Jeśli nie, środki przepadają.

Administratorzy HYIP obracają wpłatami na giełdzie papierów wartościowych lub Forex, handlują nieruchomościami lub inwestują w zakłady bukmacherskie – stąd

Podobieństwa revenue share i HYIP


  • Zarobki nie są gwarantowane.
  • Oba typy programów są ryzykowne, tzn. można na nich stracić.
  • Oba typy programów wymagają wpłaty i/lub poleceń, zanim umożliwią uzyskiwanie przychodów.

Różnice revenue share i HYIP


  • Programy HYIP, w przeciwieństwie do programów revshare, to inwestycje.
  • W programach revenue share kupujesz reklamę, w HYIP – nie kupujesz nic.
  • Programy HYIP oferują bardzo wysokie zyski w krótkim czasie, a revshare – mniejsze zyski, najczęściej w dłuższej perspektywie.
  • HYIP nie informują o potencjalnych zewnętrznych źródłach finansowania, a same dane inwestycyjne trudno zweryfikować. Platformy revshare przeznaczają wpłacane przez użytkowników środki na rozwój firmy (jej obsługę, bieżące potrzeby itd.) i wypłaty. Podają także informacje o zewnętrznych źródłach finansowania (np. platformy reklamowe, programy partnerskie).
  • Niejednokrotnie programy HYIP są administrowane anonimowo, zarejestrowane na fikcyjne dane osobowe. Programy revshare zazwyczaj (choć to nie reguła) podają realne nazwiska założycieli czy administratorów.
  • Zyski z programów HYIP, w przeciwieństwie do tych z revshare, należy rozliczać z Urzędem Skarbowym jako inwestycje.

Podsumowując: revenue share to platformy oparte o wirtualny produkt, HYIP – inwestycje dokonywane przez najczęściej anonimowych „brokerów”. Oba rodzaje programów pozwalają zarobić, choć w innej skali, na obu można też stracić. Oceniamy revshary jako mniej ryzykowne, niemniej i HYIP mają wielu zwolenników. Gdzie Ty pomnażasz swój kapitał?

stopka_pod_artykuł_karolina