Mówi się, że w MLM każdy ma równe szanse. W pewnym sensie to prawda – zwłaszcza na poziomie firmy. W końcu dostajesz od swojego marketingu dokładnie te same produkty i te same możliwości, co inni. Jak wobec tego wyróżnić się na tle pozostałych dystrybutorów? Jak sprawić, że klienci będą ustawiali się w kolejce właśnie do Ciebie? Przewaga konkurencyjna w marketingu sieciowym jest trudna, ale możliwa do zbudowania.

Każdy lider czy dystrybutor MLM mierzy się ze sporą konkurencją. Nie dość, że walczy o klienta czy współpracownika z innymi przedstawicielami swojej firmy, to jeszcze musi stawać w szranki z konkurencją. Nie ma przy tym bezpośredniego wpływu na politykę cenową czy ofertę produktową. Czym więc może się wyróżnić?

Przewaga konkurencyjna w MLM – Twój klucz do sukcesu


By klienci wybierali właśnie Ciebie, musisz zbudować przewagę konkurencyjną, czyli wykształcić pewne unikalne i trwałe cechy, które wyróżnią Cię z pośród rynkowych przeciwników. W marketingu sieciowym nie jest to łatwe! W końcu inni dystrybutorzy Twojej firmy oferują dokładnie te same produkty, bazują na tej samej polityce i kulturze organizacyjnej. Na jakich polach możesz więc ich przebić?

Przewaga jakościowa – możesz wykształcić ją w zakresie obsługi klienta.

Przewaga cenowa – zyskasz ją, udzielając okresowych rabatów czy organizując promocje.

Przewaga informacyjna – będąc ekspertem w swojej dziedzinie, zostawisz konkurencję w tyle.

Liczy się aktywność


Jak Cię widzą, tak Cię piszą. A jeśli nie widzą Cię wcale – masz problem! By zyskać przewagę nad swoimi konkurentami, musisz być bardziej widoczny dla potencjalnych klientów. W cyfrowym świecie masz mnóstwo okazji, aby się pokazać. Bądź aktywny w mediach społecznościowych, prowadź blog lub kanał na Youtube, organizuj webinary czy kursy online. Nie zapominaj również o starych, dobrych „analogowych” metodach – bywaj na ciekawych wydarzeniach, rozmawiaj z ludźmi, nawiązuj kontakty.

Jeśli chcesz się wyróżnić, musi być Cię wszędzie pełno. Ale pamiętaj, że nachalność przyniesie skutek odwrotny do zamierzonego. Masowo wysyłanym wiadomościom na Facebooku czy natrętnym telefonom powiedz nie!

Bądź dostępny


Jakość obsługi, którą zapewniasz klientowi, niejednokrotnie ma większe znaczenie niż oferowany produkt. I to na tym właśnie polu możesz skutecznie budować swoją przewagę konkurencyjną! Pozostawaj więc zarówno dostępny, jak i przystępny – nie zbywaj pytań, cierpliwie rozwiewaj wszelkie wątpliwości, angażuj się w proces decyzyjny klienta.

Daj potencjalnemu nabywcy poczucie, że jesteś do jego dyspozycji. I to niezależnie od tego, czy sfinalizuje zakup! Dzięki temu, gdy będzie gotowy, wróci po dany produkt właśnie do Ciebie.

Stań się ekspertem


Wielu początkujących dystrybutorów i liderów marketingu sieciowego popełnia kardynalny błąd – nie angażują się w pełni w poznanie firmy i jej produktów. Pobieżne przejrzenie katalogu i planu kompensacyjnego to za mało! Jeśli chcesz zdobyć i utrzymać klientów, musisz być ekspertem w tym, co robisz. Po pierwsze, znaj na wylot swoją ofertę. Po drugie, rozszerz swoją wiedzę w danej dziedzinie. Sprzedając suplementy, powinieneś być obeznany z tematyką zdrowia oraz dietetyki; sprzedając kosmetyki – znać budowę skóry i funkcje konkretnych składników aktywnych.

Gdy klient zada pytanie, na które nie znasz odpowiedzi – szybko znajdzie inną osobę, która mu jej udzieli.

Nie obędzie się bez inwestycji


Rozdawanie bezpłatnych próbek czy nawet drobnych, okazjonalnych upominków pozwoli Ci skutecznie wyróżnić się na tle innych sprzedawców. Tak, pociąga to za sobą koszty. Nie, bez inwestycji żaden biznes nie odniesie sukcesu.

Gratisy rozdawaj jednak z głową. Próbka kremu dla dzieci nie ucieszy raczej bezdzietnego kawalera. Za to kobieta, której po ciąży garściami wypadają włosy, chętnie przetestuje Twój nowy, fantastyczny szampon. Starsze małżeństwo kupujące u Ciebie odkurzacz pewnie chętnie skorzysta z rabatu na płyn do prania dywanów. Dbaj o swoich klientów i wsłuchuj się w ich potrzeby – inwestycje szybko się wtedy zwrócą.

Zła reputacja? Złe wyniki


Powtórzymy, choć tym razem w innym kontekście: jak Cię widzą, tak Cię piszą. Zadbaj o to, by inni mówili o Tobie dobrze. Wyglądaj profesjonalnie i pracuj w zgodzie ze swoimi wartościami. Nie pozwól sobie na udział w szemranych interesach, ignorowanie klientów czy niekompetencję. Raz utracone dobre imię bardzo ciężko odzyskać – za to dbając każdego dnia o swoją reputację, wyrobisz sobie rzetelną i wiarygodną markę.

Pamiętaj o sile polecenia i bądź godzien tego, by klienci rekomendowali Cię swoim znajomym.

Widzisz? Możesz być lepszym sprzedawcą niż inni w Twojej firmie – mimo, że oferujecie dokładnie to samo! Stosując kilka prostych zasad, zdeklasujesz każdą konkurencję i zyskasz zaufanie klientów. U podstaw leży uczciwość oraz autentyczne zainteresowanie drugim człowiekiem, niech będą one Twoim kluczem do sukcesu w MLM.

Karolina Kołodziejczyk alterbusiness