Wielu z nas marzy o roli lidera w MLM. Aby nim zostać, jesteśmy gotowi znieść mnóstwo zawodowych wyrzeczeń. Choćby takich, jak praca w świątek, piątek i niedzielę po kilkanaście godzin na dobę. I wreszcie przychodzi efekt. Osiągnęliśmy najlepsze wyniki sprzedażowe w całym zespole. Teraz czas na nagrodę! W końcu nadszedł ten dzień, w którym spełni się nasze długo wyczekiwane marzenie – dostaniemy upragniony awans i stanowisko menedżera! Jednak często zamiast poczucia ulgi, pojawia się… lęk. Przed odpowiedzialnością związaną z nowymi wyzwaniami i koniecznością zarządzania innymi ludźmi, którzy są w strukturze firmy niżej od nas.

Lider w MLM nie tyra jak wół!


Brzmi znajomo? Jak zauważa na łamach Harvard Business Review David Brendel, coach kadr kierowniczych wysokiego szczebla, specjalista od rozwoju umiejętności przywódczych i psychiatra, tajemnica sukcesu menedżera znajduje się w jego… głowie. Aby odnaleźć się w nowej roli, musi on zmienić sposób postrzegania własnej osoby. Dlatego, że nie jest już wyłącznie wybitnym specjalistą, który dotychczas korzystał w swojej pracy z twardych umiejętności sprzedażowych. Teraz staje się także liderem i przewodnikiem dla podwładnych. W związku z tym w codziennych kontaktach z nimi powinien używać również kompetencji miękkich.

Skuteczne przejście do roli lidera zależy od znaczącego przeorientowania sposobu postrzegania. Obejmując nieznane im role, wielu nowo mianowanych menedżerów hołduje przekonaniu, które podkreśla znaczenie twardych umiejętności merytorycznych i gotowości do tyrania jak wół. Takie podejście może jednak tworzyć zestaw przekonań ograniczających menedżera, którego sukces będzie w istocie zależeć od miękkich umiejętności. David Brendel

Byłeś gwiazdą, jesteś przewodnikiem!


Liderami w MLM zostają osoby, które okazują się najlepsze w swojej dziedzinie – sprzedaży. Awans na wyższe stanowisko jest dla nich nagrodą. Jednak należy zadbać, aby tak, jak wskazuje David Brendel, nie okazał się przekleństwem. Nikt z nas przecież nie da rady pracować całe życie w rytmie 24 godziny na dobę/7 dni w tygodniu/365 dni w roku. Oznacza to, że głównym zadaniem menedżera powinno być zarządzanie, szkolenie i wspieranie podlegających mu osób. Przecież każdy szef po to zatrudnia pracowników, żeby nie musieć wykonywać wszystkich czynności osobiście. Tak wskazują eksperci jednej z największych firm rekrutacyjnych na świecie, Page Personnel:

Jeśli chodzi o „nowych” menedżerów, to większość z nich otrzymała awans, ponieważ byli najlepsi w tym, co robili. Pracując na stanowisku kierowniczym musisz jednak pogodzić się z faktem, że to nie twoje ambicje są najważniejsze – powinieneś dać swoim podwładnym szansę się wykazać. Twoja rola zmieniła się: byłeś gwiazdą zespołu, a teraz jesteś jego przewodnikiem. Twoim zadaniem jest inspirowanie innych do stawania się gwiazdami. Korzystaj ze swego doświadczenia, skutecznie delegując zadania. Żądaj wyniku i określaj cel, ale pozwól podwładnym samodzielnie wybrać metody jego osiągnięcia.

Jakie kompetencje powinien posiadać lider?

Bez wątpienia menedżerowie w MLM są świetnymi sprzedawcami. Jednak do zarządzania ludźmi to nie wystarczy. Muszą ciągle się doskonalić. Tak, aby skutecznie motywować i przekazywać swoją wiedzę podległym osobom. Jakie więc umiejętności musi posiadać dobry lider? Jak wynika ze szczegółowej analizy przeprowadzonej przez firmę Monster Polska, oto 10 najważniejszych kompetencji sprawnego zawodowego przywódcy:

kompetencje-liderow

Źródło: Monster Polska

Jakie były Twoje początki w roli lidera MLM? Trudno było przestawić Ci się z roli gwiazdy zespołu na przewodnika stada? Dawałeś podwładnym swobodę, czy narzucałeś swój sposób myślenia i osiągania celów? Menadżerze, podziel się z nami swoimi doświadczeniami w komentarzu pod artykułem!

kamilsztandera-stopka