Jeśli chcesz napisać piosenkę, możesz wykorzystać jeden z wielu istniejących, wypróbowanych schematów. Chyba że zdecydujesz się je przełamać i stworzyć coś genialnego, jak zrobił to Ed Sheeran…

Jeśli zamierzasz wyprodukować popularny program lub serial telewizyjny, bądź świadomy jego skali, liczby występujących postaci oraz ograniczeń, jakie narzuca mały ekran. Chyba że zamierzasz stworzyć „Grę o tron”, produkcję telewizyjną odnoszącą największe sukcesy na całym świecie.

Jeśli chcesz sprzedawać książki, wykorzystaj sposób, który funkcjonuje na świecie od co najmniej dwustu lat. Chyba że wolisz stworzyć coś w rodzaju Amazon.com.

Jeśli zamierzasz skomponować operę, robiąc to musisz mieć na uwadze ograniczenia ludzkiego głosu. Chyba że jesteś Wagnerem i chcesz stworzyć dzieło, które będzie inspiracją dla ludzi przez kolejne stulecia.

Jeśli chcesz odnieść sukces w zdominowanym przez mężczyzn świecie biznesu, musisz grać według ustanowionych przez nich zasad. Chyba że zdecydujesz się wprowadzić własne reguły, podobnie jak Barbara Corcoran[1], Arianna Huffington[2] czy Oprah.

Jeśli planujesz skomponowanie ponadczasowej piosenki o miłości, podążaj za akceptowanymi przez społeczeństwo poglądami na temat płci, seksualności i ról damskich czy męskich. Chyba że chcesz stworzyć coś wspaniałego – jak Sam Smith.

Jeśli chcesz odnieść sukces na polu komedii, pamiętaj, aby była bezpieczna, ocenzurowana i poprawna politycznie. Chyba że wolisz zmienić reguły gry, jak Joan Rivers, Lenny Bruce czy George Carlin.

Jeśli chcesz stworzyć bestseller w kategorii fantastyka, upewnij się, że akcja będzie się rozgrywać w wiarygodnej rzeczywistości. Chyba że chcesz napisać coś spektakularnego, jak „Harry Potter”, „Diuna” lub „Interstellar”.

Jeśli zamierzasz wyprodukować użyteczny przedmiot, jak na przykład telefon, trzymaj się podstawowych funkcjonalności. Chyba ze chcesz stworzyć iPhone’a.

[next_message styles=”3″ title=”Jeśli chodzi o zasady, tylko jedna liczy się naprawdę:„]

Poznaj reguły i bądź gotowy je złamać – o ile wiesz, dlaczego to robisz.

[/next_message]

Randy Gage

Randy Gage

http://www.randygage.com/break-rules/


[1] Amerykańska businesswoman, inwestor, mówca motywacyjny, autorka i osobowość telewizyjna. Założyła Corcoran Group – agencję nieruchomości, którą sprzedała w 2001 roku za 66 milionów dolarów.
[2] Amerykanka o greckim pochodzeniu, współzałożycielka i redaktor naczelna The Huffington Post.