Robert Kiyosaki dzięki serii swoich książek, poczynając od pierwszej i najpopularniejszej „Bogaty ojciec, biedny ojciec” stał się autorytetem w dziedzinie finansów, inwestowania i stawania się bogatym dla wielu osób, głównie związanych z branżą Multi-Level Marketingu. Kiyosaki wyraźnie wskazuje bowiem na marketing sieciowy jako potencjalne źródło ogromnych zarobków i podwalinę życiowego sukcesu, a swoją ostatnią książkę „Biznes XXI wieku” w całości poświęcił network marketingowi, przedstawiając go w bardzo korzystnym świetle.

Istnieje jednak druga strona medalu, czyli liczne kontrowersje narosłe wokół postaci Kiyosakiego. Niektórzy mówią wprost, nazywając Kiyosakiego oszustem i wytykając mu różne kłamstwa, bankructwo jednej z firm i zarzucając, że nakłania ludzi do bardzo ryzykownych zachowań finansowych. Inni podchodzą do tego tematu ostrożniej, zauważając jednak, że prawdziwy majątek Kiyosaki zbił na kolejnych książkach, a nie na inwestycjach w nieruchomości, jak sam utrzymuje. Jak jest naprawdę?

Oficjalny życiorys

Wedle biografii, które możemy znaleźć w Internecie, Kiyosaki urodził się w 1947 roku na Hawajach, jako syn nauczyciela Ralpha Kiyosakiego i jego żony Marjorie, będących trzecim pokoleniem Japończyków zamieszkałych w Ameryce. W 1965 roku skończył szkołę w hawajskim Hilo i rozpoczął naukę w Akademii Morskiej w Nowym Jorku, którą ukończył cztery lata później z tytułem oficera pokładowego.

W czasie wojny w Wietnamie służył jako pilot helikoptera, został nawet odznaczony Medalem Lotniczym. 1974 zakończył służbę w Korpusie Piechoty Morskiej. Jego pierwszą pracą była sprzedaż kserokopiarek firmy Xerox.

W 1977 roku założył swoją pierwszą firmę, która wprowadziła na rynek nowość – nylonowe portfele „dla surferów”, zapinane na rzepy, które okazały się strzałem w dziesiątkę. Firma rozwijała się świetnie, niestety Kiyosaki, chcąc zaoszczędzić, nie opatentował swojego wynalazku i ostatecznie zbankrutował.

Kolejny biznes polegał na sprzedawaniu T-shirtów z zespołami heavymetalowymi, ale niestety również szybko upadł. W jednej z książek („You can choose to be rich”) Kiyosaki opowiada o tym okresie życia, twierdząc, że przez wiele miesięcy mieszkał ze swoją ówczesną dziewczyną (później żoną) Kim na tylnym siedzeniu starej Toyoty.

W 1985 roku Kiyosaki założył międzynarodową firmę edukacyjną, w której uczy zagadnień związanych z biznesem i inwestowaniem. Był również autorem edukacyjnego programu telewizyjnego, nadawanego przez rok w Stanach Zjednoczonych. Dorobił się na inwestycjach w nieruchomości, a w wieku 47 lat przeszedł na „emeryturę”, zajmując się tylko tym, co lubi najbardziej – czyli inwestowaniem, szkoleniem i pisaniem książek.

Opowieść o dwóch ojcach

Opowieść o biednym i bogatym ojcu jest kanwą sztandarowej książki Kiyosakiego, która przyniosła mu sławę i pieniądze. Według niej Robert miał mieć dwóch ojców, biologicznego i mentalnego, którzy swoimi postawami reprezentują dwa skrajne rodzaje podejścia do tematu pieniędzy. Biologiczny ojciec był dobrze wykształcony i inteligentny, a jednak mimo dobrych zarobków ciągle borykał się z problemami finansowymi. Ojciec numer dwa był jednym z największych przedsiębiorców na Hawajach, którego główną zasadą brzmiała „To nie Ty masz pracować dla pieniędzy, ale pieniądze dla Ciebie.”

Obaj ojcowie udzielali Robertowi rad. Biedny radził mu, aby zdobył dobre wykształcenie i znalazł stabilną pracę na etacie, która zapewni mu poczucie bezpieczeństwa. Bogaty natomiast twierdził, że najważniejsza rzeczą jest zdobycie wiedzy finansowej, która pozwoli na wyrwanie się z wyścigu szczurów i szybkie pomnażanie majątku.

Książka „Bogaty ojciec, biedny ojciec” ukazała się po raz pierwszy w 1997 roku. W sumie sprzedała się w ponad 26 milionach egzemplarzy, a na oficjalnej stronie Kiyosakiego richdad.com jest reklamowana jako „Nr 1 wśród książek o osobistych finansach wszechczasów”. Sukces pierwszej książki zachęcił Kiyosakiego do dalszych publikacji w rodzaju „Mądre bogate dziecko”, „Mądry bogaty rentier”, „Kwadrant przepływu pieniędzy. Przewodnik bogatego ojca prowadzący do finansowej wolości” lub „Inwestycyjny poradnik bogatego ojca”. Co roku ukazywały się kolejne książki z tej serii, w sumie jest ich już kilkanaście. Także żona Kiyosakiego, Kim, napisała książkę pod tytułem, jakże by inaczej, „Bogata kobieta”. Oprócz tego Kiyosaki stworzył gry Cashflow 101 i Cashflow 202 oraz Cashflow dla dzieci, które promują teorie zawarte w jego książkach.

Kontrowersje

Teorie Kiyosakiego i on sam wzbudzają wiele kontrowersji. Książka „Bogaty ojciec, biedny ojciec” w niektórych kręgach została przyjęta entuzjastycznie (chwaliła ją między innymi Oprah Winfrey w swoim słynnym show oraz Donald Trump, który później napisał książkę we współpracy z Kiyosakim), w innych natomiast bezlitośnie skrytykowana.

Głównym krytykiem Kiyosakiego jest doświadczony inwestor z branży nieruchomości, coach i autor poradników John T. Reed, który nie przebierając w słowach określa „Bogatego ojca…” jako najgłupszą książkę z dziedziny finansów osobistych, z jaka miał kiedykolwiek do czynienia, zarzucając Kiyosakiemu wiele błędów, udzielanie złych rad i brak doświadczenia. Książkę skrytykował również magazyn New York Times, podkreślając, że porady jej autora są bardzo ryzykowne, a Jonathan Clements z Wall Street Journal podważył słuszność poglądów Kiyosakiego w kwestii funduszy inwestycyjnych.

Krytycy Kiyosakiego zarzucają mu także, że jego sukcesy na gruncie inwestycji w nieruchomości są wyssane z palca, a prawdziwy sukces i pieniądze zapewniło mu dopiero wydanie książki, bazującej rzekomo na jego doświadczeniach. Spore wątpliwości budzi osoba bogatego ojca, który najprawdopodobniej nigdy nie istniał. Głośnym echem odbiła się także sprawa z 2012 roku, kiedy to jedna z firm Kiyosakiego, Rich Global LLC, ogłosiła bankructwo po tym jak sąd nakazał jej zapłatę 24 milionów dolarów Billowi Zankerowi, szefowi firmy Learning Annex, która współorganizowała wystąpienia Kiyosakiego. Suma ta należała mu się jako procent od osiągniętych zysków.

Jednak, jak podkreśla New York Post, bankructwo dotyczy wyłącznie spółki, a więc Kiyosaki nie będzie musiał uszczuplić swojego szacowanego na 80 milionów dolarów majątku na spłatę należności. Jak kąśliwie zauważył Bartosz Mszyca z „Rzeczpospolitej” „czytelnicy jego książek mogą mieć zatem pewność, że tajniki inżynierii finansowo-podatkowej posiadł on w stopniu naprawdę biegłym.”

Czy zatem Robert Kiyosaki jest guru finansów osobistych, inspirującym miliony ludzi do zmian w swoim życiu i zdobycia bogactwa, czy też sprytnym manipulantem, wymyślającym kolejne historie i teorie, aby jak najwięcej na tym zyskać? Na to pytanie odpowiedź poznali ci, którzy zastosowali jego rady w praktyce…

Kiyosaki

[next_message styles=”3″ title=”ZOBACZ RÓWNIEŻ NASZE ARTYKUŁY:„]

„Upadek tytana biznesu?”

http://rankingmlm.com/upadek-tytana-biznesu/ 

„Dwie Nagrody Nobla i jedna nagana dla Roberta Kiyosaki”

http://rankingmlm.com/dwie-nagrody-nobla-i-jedna-nagana-dla-roberta-kiyosaki/

„Robert Kiyosaki Cd.”

http://rankingmlm.com/robert-kiyosaki-cd/

[/next_message]

Kiyosaki