Z czym kojarzy Ci się sponsor? Z osobą, która zapłaci za Twoje drogie zachcianki? A może ufunduje jakiś ekstra gadżet? Albo chociaż sfinansuje bilet do kina? Nic bardziej mylnego! W MLM jego rola polega zupełnie na czym innym. Szczególnie ma duże znaczenie w przypadku początkujących adeptów marketingu wielopoziomowego, dla których jest jednocześnie opiekunem, przewodnikiem i mentorem!

Sponsor jako partner biznesowy


W tradycyjnej firmie każda nowo przyjęta osoba trafia pod opiekę bardziej doświadczonego pracownika, który pomaga jej w przygotowaniu się do podjęcia pracy na danym stanowisku. Podobnie jest w MLM, gdzie taką rolę pełni sponsor.

Jest to osoba, za pośrednictwem której ktoś dołącza do struktur danej firmy. Do jej zadań należy przekazanie nowemu członkowi wiedzy o przedsiębiorstwie, oferowanych produktach, a także udzielenie pomocy w budowaniu biznesu.

Oznacza to, że sponsor jest liderem i nauczycielem początkującego adepta MLM. Jednak wiele osób błędnie rozumie jego rolę, przez co szybko zniechęca się do marketingu wielopoziomowego. Zdaniem Ireneusza Fudro, przedsiębiorcy i szkoleniowca, jak najszybciej taki błędny pogląd należy sobie wybić z głowy:

Sponsor czy lider to osoba, która przede wszystkim ma wskazać Tobie drogę, powiedzieć co i jak musisz zrobić. Ale to nie jest twoja niańka albo opiekunka i nie wykona za Cebie koniecznej pracy.

Zdaniem eksperta sponsor jest partnerem biznesowym, któremu zależy na naszym sukcesie! Więcej rad od Ireneusza Fudro osoby rozpoczynające przygodę z MLM mogą usłyszeć w tym filmie:

Zmiana sponsora jest bez sensu


Jak zauważa inny doświadczony praktyk MLM, Michał Kidziński, często wiele osób myśli o przepisaniu się do innego sponsora, a nawet wręcz o całkowitym porzuceniu MLM. Jego zdaniem to duży błąd, ponieważ biznes powinniśmy budować dla siebie, a nie naszego opiekuna. Dla początkujących adeptów marketingu wielopoziomowego ma dwie rady.

Po pierwsze, przed zmianą sponsora radzi zastanowić się, jak my sami poczulibyśmy się na jego miejscu, gdyby poinformował nas, że nie chce z nami współpracować. Szczególnie, iż zainwestował swój cenny czas w przekazanie nam własnej wiedzy.

Po drugie, zdaniem eksperta posiadanie nawet najlepszego sponsora w branży często jest niewystarczające, aby odnieść sukces. A to dlatego, że wyłącznie od pracy i działań podejmowanych przez ucznia zależą jego wyniki. Jak zauważa Michał Kidziński:

Rolą dobrego sponsora jest doprowadzić do sytuacji, w której partnerzy pozyskani do współpracy nie będą go więcej potrzebować. Tak, aby samodzielnie byli w pełni świadomi i odpowiedzialni za to, co robią we własnym biznesie.

Jakie są Twoje doświadczenia ze współpracy ze sponsorem? Czy okazał się dobrym nauczycielem i opiekunem? Miałeś poczucie, że jesteś jego partnerem biznesowym? Podziel się swoimi odczuciami w komentarzu pod artykułem!

kamilsztandera-stopka