Skuteczny prospecting jest jednym z najważniejszych filarów, na których możesz oprzeć swój sukces w branży MLM lub sprzedaży bezpośredniej. Co kryje się za słowem “prospecting”? To szereg działań pozwalający na wyselekcjonowanie Twoich potencjalnych przyszłych klientów – prospektów – z grona wszystkich ludzi obecnych na rynku. Zastosowanie sprawdzonych metod prospectingowych pozwoli Ci na odnalezienie właściwej grupy docelowej – a ta w przyszłości przyczyni się do zwiększenia Twoich zysków! Przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów na zdumiewająco skuteczny prospecting.

Kim są moi przyszli klienci?


Czasy, kiedy handlowcy próbowali zainteresować swoją ofertą każdą napotkaną osobę, powoli odchodzą w zapomnienie. Oczywiście nie oznacza to, że należy przestać być czujnym. Nigdy nie wiadomo, kto zechce stać się częścią Twojego biznesu! Mowa tu raczej o tym, aby sprecyzować kto mógłby być zainteresowany Twoją ofertą. Pomyśl o swoim idealnym kliencie. Czym się zajmuje? Gdzie pracuje? W jaki sposób spędza wolny czas? Jaki jest jego styl życia? Spróbuj odpowiedzieć sobie na powyższe pytania, a zobaczysz, że w Twojej głowie same zaczynają powstawać pomysły gdzie i w jaki sposób można uzyskać kontakt do osób potencjalnie zainteresowanych Twoją działalnością!

Jak zdobyć do nich kontakt?


Teraz, kiedy posiadasz już wiedzę na temat tego, kto może być Twoim przyszłym klientem, należy pozyskać jego dane kontaktowe. Zastanów się jakie kanały informacyjne preferuje Twoja grupa docelowa. W jakim momencie najlepiej nawiązać kontakt? Ukierunkuj swoje działania tak, aby być blisko klienta. Zwiększ swoje szanse na sukces, przedstawiając ofertę w odpowiednim miejscu i czasie. Postaraj się odkryć chwilę, kiedy Twój potencjalny klient jest zrelaksowany i skłonny do wysłuchania Twojej oferty, a następnie działaj!

Co zyskam dzięki networkingowi?


Nigdy nie zapominaj o sile networkingu! Poznawaj nowych ludzi dzięki konferencjom oraz wydarzeniom branżowym. Pamiętaj, że ludzie pojawiają się tam w celach zawodowych, są więc nastawieni na rozmowy o interesach i bardziej skłonni do wysłuchania Twojej propozycji. Nie zapominaj o korzyściach płynących z długofalowych relacji. Prospect, który dzisiaj posiada jeszcze wątpliwości, dzięki odpowiednim działaniom za kilka dni może stać się Twoim klientem.

Jak znaleźć “bliźniaka”?


W procesie skutecznego prospectingu warto przyjrzeć się też aktualnym klientom. Grupa ludzi, którzy zdecydowali się już na współpracę z Tobą, jest idealnym punktem odniesienia dla znalezienia nowych prospectów. Zastanów się, z kim współpracują Twoi obecni klienci. Kim są ich partnerzy biznesowi? Kto z ich otoczenia może być zainteresowany Twoją ofertą? Poszukaj “bliźniaka” swojego obecnego klienta! Co więcej, fakt, że Twój obecny i potencjalny klient współpracują ze sobą, sprawia, że stajesz się godny zaufania również w oczach tego drugiego.

Działaj!


Pamiętaj, że nawet najlepsze metody nie zadziałają, dopóki nie wprowadzisz ich w życie! Już teraz usiądź i zastanów się, kim jest Twoja grupa docelowa, gdzie ją znaleźć, a także kim są “bliźniacy” Twoich obecnych klientów. Nie zapominaj też, że moment, kiedy prospect zamienia się w klienta, to jeszcze nie koniec drogi! Wykorzystaj moc długofalowej relacji oraz poproś o rekomendację u “bliźniaka” Twojego nowego klienta, tak aby Twoja baza klientów nieustannie się rozrastała. Powodzenia!

Artykuł przygotowała Agnieszka Polak