Czy kiedykolwiek przyszło Ci do głowy, że bycie mentorem może okazać się równie pouczające, jak jego posiadanie? Mentoring pomaga liderom na każdym etapie ich kariery, zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Pomaga rozwijać ich umiejętności współpracy z innymi ludźmi, a także te, które wpływają na prowadzenie własnego biznesu.

Więc, jakich sztuczek używa najlepszy mentor? W jaki sposób pomaga rozwijać się swoim podopiecznym, jednocześnie rozwijając samego siebie? Zobacz 7 sprawdzonych metod, które pozwolą Ci stać się lepszym mentorem.

1. Stwórz bezpieczną przestrzeń


Jak we wszystkich relacjach, mentoring okaże się skuteczny tylko w momencie, gdy obie strony będą ze sobą współpracować. Jednakże dobry mentor powinien pomóc swojemu podopiecznemu podczas całego procesu zmian i osiągania celów. Najlepsi mentorzy to doskonali słuchacze, którzy uczą przede wszystkim samodzielnego myślenia i kreowania odpowiedniej przestrzeni do realizacji celów.

2. Poznaj swojego podopiecznego


Dobrzy mentorzy poświęcają czas, by dowiedzieć się czegoś więcej o swoim podopiecznym. Poznają jego pragnienia, umiejętności, a także braki i niedociągnięcia, dzięki czemu są w stanie lepiej pomóc mu wyznaczyć dokładną drogę do sukcesu.

3. Dziel się swoim doświadczeniem


Sesje mentoringu to głęboka wymiana doświadczeń face to face. W tym wypadku właśnie dzielenie się doświadczeniem jest kluczem do osiągnięcia wyższego poziomu samoświadomości.

alterbusiness_ranking_864x130px

4. Bądź dociekliwy


Zadawanie odpowiednich pytań pozwoli Ci skupić się na prawdziwym problemie. Dobry mentor musi być w stanie oddzielić ziarna od plew, znaleźć kluczowy problem w chaosie panującym w głowie jego podopiecznego i to na niego skierować całą swoją uwagę.

 5. Stwórz życiową strategię


Prowadząc sesje mentoringu odnośnie rozwoju kariery Twoich podopiecznych, skup się na poniższych elementach: pasja, styl życia, wartości, ekonomia, umiejętności i wymagania. Myślenie strategiczne o każdym z tych elementów pozwoli Ci stworzyć solidną ramę, na podstawie której pomożesz zbudować swojemu podopiecznemu ścieżkę kariery.

6. Opowiadaj historie


Efektywni mentorzy nie dają konkretnych porad i wskazówek, chyba że zostają o nie poproszeni. Zamiast tego odnoszą się do swoich doświadczeń, które mogą pomóc jego podopiecznym ocenić własne problemy z innej perspektywy.

7. Schowaj swoje ego


Otwierając się na swoich podopiecznych, stajesz się wobec nich bezbronny. Jednak opowiadając im własne historie z czasów, kiedy Twoje życie nie było tak poukładane jak teraz, stawiasz przed nimi najlepszy model nauczania.

Wszystkie sesje mentoringu wpływają zarówno na lidera, jak i na jego mentora. Poprzez więź, jaka buduje się pomiędzy „mistrzem a uczniem”, mentor może odkryć głębsze spojrzenie na życie oraz kwestie przywództwa. Zgadzasz się?

stopka_Domi