O tym, że marketing wielopoziomowy to biznes XXI wieku, pełen ekscytujących możliwości, wiemy doskonale. Nie jest jednak idealny – jak każdy inny system pracy ma swoje minusy. Niektóre z nich potrafią skutecznie zniechęcić! Jakie są wady MLM?

Jeśli należysz do osób, które bezkrytycznie podchodzą do marketingu sieciowego i ze srogą miną besztasz każdego, kto śmie powiedzieć coś złego na system – ten artykuł nie jest dla Ciebie. Bo choć MLM ma ogromny potencjał, nie brakuje mu także wad. Pora przyjrzeć się im obiektywnie!

Poznaj wady MLM


Brak szefa


To, co dla jednych jest zaletą, dla innych stanowi dużą przeszkodę. Jeśli brakuje Ci samodyscypliny i nie potrafisz zorganizować sobie pracy, rozważ pozostanie na etacie. W marketingu sieciowym sprawdzają się osoby zmotywowane, samodzielne, które nie boją się odpowiedzialności. Brak tu bata nad głową – musisz pilnować się sam.

Nieprzychylne reakcje ze strony znajomych


To naturalne, że zaczynając karierę w network marketingu, w pierwszej kolejności proponujesz swoje produkty rodzinie i znajomym. Część z nich może nawet się zainteresuje, może kupi, ale inni mogą całkowicie zmienić swoje nastawienie w stosunku do Ciebie. W końcu jak głoszą plotki, MLM to sekta i pranie mózgu! Licz się z tym, że stracisz kolegów.

Brak gwarantowanych dochodów


Pracując na etacie, odbębniasz swoje przez 8 godzin dziennie i otrzymujesz za to określone wynagrodzenie. W MLM nikt nie zagwarantuje Ci choćby złotówki – musisz realnie zapracować na pensję. W dodatku jej wysokość niejednokrotnie ciężko przewidzieć. Jeśli więc nie masz żadnego innego źródła dochodu, a Twoja przygoda z marketingiem sieciowym dopiero się zaczyna, będzie Ci ciężko związać koniec z końcem.

alterbusiness wady MLM - odroczona gratyfikacjaOdroczona gratyfikacja


MLM nie jest sposobem na szybką kasę. Pewnie, kilkadziesiąt złotych zarobisz w mgnieniu oka, ale na poważne pieniądze przyjdzie Ci poczekać. Zanim będziesz w stanie utrzymać się z pracy w marketingu sieciowym, musisz systematycznie pracować. Budowa sieci konsumenckiej i sprzedażowej, zdobywanie kwalifikacji – to wszystko trwa i wymaga wysiłku.

Krętacze na każdym rogu


Nie oszukujmy się – sektor MLM pełen jest oszołomów i naciągaczy. To zazwyczaj ludzie, którym nie chce się pracować, nie mają niezbędnych umiejętności, ale za to są mocni w gębie. Sprzedadzą Ci marnej jakości produkty, omamią obietnicami wysokich zarobków bez wysiłku, a gdy już dołączysz do ich zespołu – w mgnieniu oka się ulotnią. Nie licz na wsparcie z ich strony. Musisz radzić sobie sam albo szukać dalej swojego miejsca w biznesie. Niewykluczone jednak, że po takiej akcji zniechęcisz się do całej branży marketingu wielopoziomowego.

To samo dotyczy firm. Piramidy finansowe istnieją i mają się dobrze. Uważaj, by nie wpaść w ich sidła.

Ego wysiada


W marketingu sieciowym usłyszysz „nie” tak wiele razy, że nie będziesz w stanie tego zliczyć. Co więcej, zanim poznasz odpowiednie techniki i strategie, zanim nabędziesz niezbędne umiejętności, częściej spotkasz się z odmową niż z akceptacją Twojej propozycji. A nie ukrywajmy, to źle wpływa na ego. Prawdopodobnie poczujesz się zdemotywowany i nic nie wart. Jeśli nie potrafisz sobie z tym poradzić – nawet nie pakuj się w MLM.

MLM nie jest dla każdego


Na pewno słyszałeś kiedyś, że marketing sieciowy daje wszystkim takie same szanse na sukces. Nie chcemy Cię martwić, ale… to nie prawda. Ten system wymaga szczególnych kompetencji i jeśli ich nie masz, nie zajedziesz daleko. Musisz lubić i potrafić rozmawiać z ludźmi, mieć grubą skórę, pęd do wiedzy oraz umiejętność doskonałej organizacji czasu. Nie powinno Ci też brakować motywacji i zaangażowania. A to tylko podstawy, na których można budować swój biznes…

Wady MLM potrafią niejednego zniechęcić do tego systemu. Dla innych nie stanowią jednak przeszkody – wszystko zależy od charakteru i nastawienia. A jakie minusy marketingu sieciowego Ty dostrzegasz? Napisz nam w komentarzu pod spodem lub na naszym profilu na Facebooku.

Karolina Kołodziejczyk alterbusiness