Zauważ, że jedni osiągają cele szybciej, zarabiają więcej i rozwijają się szybciej niż inni. Zastawiasz się co ich wyróżnia? Czy te osoby pracują ciężej? Mają nadzwyczajna moc? Odpowiedź brzmi – są bardziej efektywne.

Autor: Daniel Kubach

Dzięki technologii i nauce możemy być bardziej efektywni. Zarabiamy coraz więcej, żyjemy coraz wygodniej, przemieszczamy się bardziej komfortowo i ekologicznie. Jesteśmy w stanie coraz bardziej skutecznie zdobywać wiedzę, zarządzać organizacją, spędzać czas wolny i realizować swoje cele.

Przyjrzyj się, jak wygląda dzień ambitnego i efektywnego przedsiębiorcy. Mam na myśli człowieka sukcesu. Osoby te nierzadko pracują jedynie w swoich przysłowiowych „czterech ścianach”. To ich miejsce, które zapewnia stuprocentową prywatność i możliwość skupienia się na tym, czym aktualnie się zajmują. Wiedzą, które zadania powinni wykonywać w ciszy, a które mogą realizować w miejscach publicznych lub przy muzyce.

Czy dotyczy Cię efekt piły?


W sprawach strategicznych ważna jest koncentracja, a koncentracji sprzyja cisza. Kiedy efektywny przedsiębiorca chce wykonać ważne zadanie szybciej – robi to w miejscu, gdzie nic go nie rozprasza, dzięki czemu na czynności, które innym zajmują cały dzień, potrzebuje znacznie mniej czasu. Co nam może przeszkodzić lub spowolnić zadanie? Być może słyszałeś o tzw. efekcie piły. Kiedy zaczynasz pracę Twoja efektywność rośnie, nagle coś cię rozprasza – np. telefon. Efektywność spada do zera i ponownie wdrażasz się w temat. Wtedy wchodzisz na Facebooka i ponownie efektywność spada. Czy coś Ci to przypomina?

Co by było, gdybyś w danym momencie skoncentrował się tylko na jednej czynności? Prawdopodobnie mógłbyś skończyć ją szybciej i zrobić to bardziej dokładnie.

Technika, która poprawi Twoją efektywność


Jedną z ważniejszych technik efektywności jest planowanie celów. Mam na myśli cele nadrzędne oraz cele na każdy dzień i tydzień. Kiedy przygotujesz listę zadań, będziesz w stanie zrobić więcej w tym samym czasie.

Listę zadań podziel na cztery grupy:

A – Rzeczy najważniejsze

B – Rzeczy ważne

C – Rzeczy mało ważne

D – Rzeczy nieważne

Zacznij wykonywanie zadań od rzeczy najważniejszych. Te najmniej ważne deleguj lub po prostu ich nie rób. Technik efektywności jest mnóstwo, z czego 60 ważnych i 10 najważniejszych, czyli takich, dzięki którym możesz zwiększyć swoją efektywność o kilkadziesiąt do nawet kilkuset procent.

Niestety, nie wszyscy podążają za postępem. Co się dzieje w przypadku, kiedy nie jesteś efektywny?

 • Zarabiasz mniej.
 • Uczysz się dłużej.
 • Wykonujesz pracę dłużej.
 • Masz mniej czasu dla siebie.
 • Masz niższą jakość życia.

Czy istnieje rozwiązanie?

Oczywiście, że tak. Możesz nauczyć się tego, jak być efektywnym.

Możesz mieć wszystko


Mamy coraz większe wymagania i aby wygrać na rynku konkurencyjnym, potrzebujemy zwiększać swoją efektywność. To znaczy robić więcej w tym samym czasie, zarabiać więcej w tym samym czasie, wykonać więcej w krótszym czasie, zrobić to lepiej i zwiększać zarazem jakość naszego życia.

Czy możliwe jest, aby to wszystko szło w parze? Oczywiście, że tak. Zauważ, że obecne samochody spalają o wiele mniej niż te produkowane 20 lat temu, przy czym mają dużo lepsze osiągi. Tak samo jest z człowiekiem. Dzięki zdobywanemu doświadczeniu i poznanym technikom możemy wykonywać pracę szybciej, lepiej i przy tym więcej zarabiać i mieć dużo wolnego czasu.

Spotkajmy się


8 maja o 20.00 zapraszam na szkolenie online – gratis. Jest to jeden z modułów „Akademii Przedsiębiorczości”: Trening Efektywności czyli  jak koncentrować się na celach i zadaniach. Dowiesz się:

 • jak się uczyć,
 • jak pozbyć się ograniczeń,
 • jak wykonywać zadania szybciej i wydajniej,
 • jakie techniki zastosować, aby zwiększyć efektywność,
 • jakich narzędzi użyć, aby zwiększyć efektywność,
 • jak pracować nad samym sobą,
 • jak stworzyć efektywne środowisko pracy,
 • jak zidentyfikować „przeszkadzacze”,
 • jak efektywność wpływa na zdrowie,
 • jak efektywność wpływa na finanse,
 • jak być efektywnym.

Przedstawię przykłady efektywnych ludzi, firm i państw. Opowiem o technikach, jakie się stosuje. Dostaniesz zestaw narzędzi do pracy nad sobą.