Często na łamach naszego portalu używamy skrótów, które osobie zaczynającej przygodę z marketingiem alternatywnym nic nie mówią. Co oznacza MLM wie zapewne każdy z Was, schody zaczynają się jednak, kiedy używamy tych znacznie rzadziej słyszanych. Podobny problem występuje z nazwami wszelkich firm i organizacji. W tym tygodniu – w celu ułatwienia Wam poruszania się po świecie biznesu alternatywnego – postanowiliśmy to zmienić.

Kłopoty z nazwami

Największe problemy sprawiają skomplikowane nazwy organizacji nieznanych szerzej w Polsce. Nawet jeśli ktoś rozszyfruje, co oznacza skrót WFDSA, niekoniecznie zdaje sobie sprawę czym owa organizacja się zajmuje. Rozwinięcie skrótu naprowadza nas na dobry trop, jednak Światowa Federacja Stowarzyszeń Sprzedaży Bezpośredniej, mimo że w swojej nazwie zawiera wiele informacji, nie mówi nam niczego o jej strukturach, wielkości, czy firmach, z którymi współpracuje.

Sylwetki stowarzyszeń

Zaczynając od dnia jutrzejszego, przedstawimy Wam kilka znaczących na świecie i w Polsce stowarzyszeń związanych ze sprzedażą bezpośrednią. Każdy artykuł będzie dotyczył jednego z nich. Dzięki temu dowiecie się jakiej wielkości jest dana organizacja. To cenna wiedza, ponieważ często nazwy mogą być mylące. Różnica między Polskim Stowarzyszeniem Sprzedaży Bezpośredniej a jego niemieckim odpowiednikiem jest bardzo duża, mimo że oba graniczą ze sobą i działają na szczeblach krajowych.

Aby poznać dogłębnie każde stowarzyszenie, musimy dowiedzieć się jakie organizacje do niego przynależą. Niestety, choć globalne stowarzyszenia zrzeszają mnóstwo organizacji z całego świata, nie istnieje jedno, które swoim zasięgiem obejmowałoby wszystkie! Największe organizacje potrafią zrzeszać dziesiątki pomniejszych, do których należą kolejne mniejsze stowarzyszenia. Czujecie nadchodzący ból głowy? Teoria brzmi dość enigmatycznie, dlatego właśnie chcemy Wam pomóc i poświęcić cały tydzień na przybliżenie struktur w branży marketingu wielopoziomowego.

Cele, jakie stawiają sobie poszczególne stowarzyszenia, również mogą się od siebie różnić. Polski rynek SB – jako wciąż rozwijający się i szukający swojego własnego stylu działania – musi stawiać czoła zupełnie innym problemom, niż dawno ukształtowany rynek amerykański. Oczywiście, o tym wszystkim również nie zapomnimy napisać.

Zdajemy sobie sprawę, że sprawdzenie dowolnej informacji w dzisiejszych czasach jest łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Nie każdy ma jednak czas na wyszukiwanie każdej informacji w Internecie lub nie zna dostatecznie dobrze języków obcych, bez których znalezienie konkretnych danych często graniczy z cudem. Obiecujemy, że skompresujemy wszystkie kluczowe wątki dotyczące poszczególnych stowarzyszeń tak, że z łatwością zrozumiecie „o co w tym wszystkim chodzi”.

Zapraszamy jutro na nasz portal, na którym przybliżymy Wam działalność WFDSA.

Wojciech Latos