Chcesz być milionerem? Zacznij od skutecznego zarządzania pieniędzmi, które masz już dziś! Dzięki uporządkowanemu budżetowi domowemu ograniczysz zbędne wydatki, mądrze zainwestujesz nadwyżki i przejmiesz kontrolę nad długami. To proste! Skorzystaj z naszych wskazówek, by przybliżyć się do upragnionej wolności finansowej.


Sytuacja finansowa przeciętnego Polaka pod koniec 2016 r. nie malowała się w różowych barwach. Według Narodowego Banku Polskiego mamy coraz mniej oszczędności, a coraz więcej długów. I choć wzrastają nasze dochody, wraz z nimi rosną także wydatki konsumpcyjne. A przecież każdy milioner wie, że u podstaw bogactwa leżą regularne oszczędności!

Odkładanie choćby małych kwot daje poczucie bezpieczeństwa i pozwala na stworzenie tzw. poduszki finansowej. To domowy fundusz na czarną godzinę, dzięki któremu bez wyrzeczeń uporasz się z nieprzewidzianymi wydatkami czy utratą dochodu. Z biegiem czasu regularne oszczędności umożliwią Ci również inwestycje. Brzmi zachęcająco, prawda? Zanim jednak dotrzesz do etapu względnego choćby bogactwa, musisz uporządkować swój domowy budżet.

Od tego zaczyna każdy milioner


Najtrudniejszy pierwszy krok, jak śpiewała Anna Jantar. Od czego więc zacząć? Najlepiej od początku, czyli od zrewidowania swojej aktualnej sytuacji finansowej. By móc oszczędzać lub przynajmniej nie popadać w zadłużenie, musisz dokładnie wiedzieć na czym stoisz. Ile wynoszą Twoje gwarantowane, miesięczne przychody? Jaką ich część pożerają koszty stałe, takie jak czynsz, ubezpieczenia czy raty? I w końcu, ile możesz przeznaczyć na inne, nie mniej ważne wydatki?

Bardzo prostym i efektywnym sposobem kontroli własnych finansów jest prowadzenie domowego budżetu. Możesz użyć aplikacji mobilnych, które pomogą Ci zaplanować przychody oraz wydatki, lub sięgnąć po kartkę i długopis. Wypisz wszystkie wpływy w danym miesiącu i spodziewane koszty. Następnie odejmij jedne od drugich – zobaczysz, czy dysponujesz wolną gotówką. A może tym razem znajdujesz się pod kreską? Dobrze wiedzieć o tym z wyprzedzeniem!

Z pomocą przychodzi Ci planner finansowy BizOn Capital, w którym znajdziesz gotowy do wydrukowania i wypełnienia arkusz budżetowy. Wystarczy, że zapiszesz się na darmowy newsletter.

button

Nie wyrzucaj paragonów


Wiemy, że to nudne i żmudne, ale niezbędne. Tylko rzeczywiście śledząc swoje wydatki, możesz przejąć nad nimi kontrolę. Poświęć pół godziny w tygodniu na spisanie wszystkich kosztów, jakie poniosłeś w ostatnich dniach. Dla wygody możesz zaokrąglać kwoty. Szybko zobaczysz, gdzie trafiają Twoje pieniądze. Może się niestety okazać, że… prosto do śmietnika!

Notowanie wydatków sprawia, że uświadamiamy sobie wszystkie finansowe grzeszki. Wiele osób woli uniknąć wyrzutów sumienia i spycha niepotrzebne zakupy w odmęty świadomości. W końcu czego nie widać, tego sercu nie żal! Przyszły milioner wie jednak, że bez kontroli nad swoimi pieniędzmi nie ma szans na bogactwo.

Najłatwiej wydrukować tabelę do spisywania wydatków i regularnie ją uzupełniać. Bezpłatny wzór znajdziesz w plannerze BizOn Capital.

Zrewiduj swoje zobowiązania


Sprawdź, czy Twoje rachunki i abonamenty nie generują zbędnych kosztów. Nieużywany karnet na siłownię, pakiet medyczny z którego nie korzystasz czy abonament w Netflixie to ciche pożeracze pieniędzy. Zastanów się też, czy nie możesz płacić mniej za telefon, Internet lub kablówkę. Porównaj oferty i wybierz najkorzystniejszą. W ten sposób możesz zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych w skali roku!

Pieniądze nie lubią sentymentów. Dlatego 10 lat spędzonych z jednym operatorem komórkowym wcale nie oznacza, że musisz z nim pozostać na kolejną dekadę. Jeśli jego oferta nie jest najkorzystniejsza na rynku, to pora się pożegnać. Zawsze wybieraj najlepszą jakość w najlepszej cenie – to się opłaca.

Nie daj się długom


Kredyty i pożyczki mogą być bardzo pomocne, ale mogą również okazać się Twoim największym wrogiem. Dbaj więc o terminową spłatę należności! Każde opóźnienie generuje odsetki – a te powiększają zobowiązania. Cierpi wówczas także Twoja historia kredytowa. BIK co prawda zapomina, ale może to trwać całe lata.

Nie masz głowy do dat i kwot? Zbierz wszystkie aktywne raty w jednym miejscu. Dzięki temu nie zapomnisz o żadnym kredycie i nie przekroczysz terminu płatności. O tym również pomyślał BizOn Capital, przygotowując pożyczkowy kontroler. Pomoże Ci on w śledzeniu wszystkich zadłużeń, a dostępny jest bezpłatnie dla subskrybentów newslettera.

planner_mockup

Grosz do grosza


To nieprawda, że nie stać Cię na oszczędzanie. Regularnie odkładane małe kwoty mają wielką moc! Wrzucając do skarbonki zaledwie 10 zł dziennie, po roku będziesz dysponował kwotą ponad 3,5 tys. zł. Ładna sumka, prawda? Jako przyszły milioner możesz ją dochodowo zainwestować, odłożyć na czarną godzinę lub wydać na wakacje z rodziną na wakacje.

Jeśli swoje oszczędności umieścisz na dobrze oprocentowanej lokacie lub specjalnie do tego celu przeznaczonym koncie, pozwolisz pieniądzom na siebie pracować. Poddadzą się wówczas dobroczynnej sile procentu składanego. Zysk wygenerujesz więc bez żadnego wysiłku!

Przykład? Twoja lokata jest oprocentowana na 5% w skali miesiąca. Odkładasz 10 zł dziennie, a po 30 dniach na odsetkach zarabiasz 15 zł. W kolejnym miesiącu Twoje oszczędności wynoszą już 615 zł, a bank wypłaca Ci dodatkowo należne 30 zł. Grosz do grosza… a staniesz się bogaczem.

Domowe finanse nie muszą być skomplikowane. Tak naprawdę wystarczy kilka kartek papieru i długopis, by przejąć kontrolę nad swoimi pieniędzmi. W końcu to one powinny pracować dla Ciebie, nie Ty dla nich! I nawet, jeśli cyferki nie są Twoją mocną stroną, dzięki darmowemu plannerowi BizOn Capital doskonale sobie z nimi poradzisz.

 

 

 

 

 

 

Artykuł powstał we współpracy z firmą BizOn Capital.