Czym jest program partnerski już wiemy. Nadszedł czas na dobranie odpowiedniego dla naszej działalności, czyli bloga, strony internetowej czy portalu. Wybór jest ogromny, należy więc wybrać taki program, który poszerzy naszą internetową działalność i w naturalny sposób zdobędzie kolejnych klientów. Zależnie od naszej działalności ­– nie tylko internetowej – program partnerski powinien być dopasowany do naszej grupy klientów.

Warto na początku określić, co możemy zaproponować, jeśli chodzi o naszą stronę, portal czy blog, czyli ile powierzchni chcemy poświęcić reklamie programu partnerskiego. Zależnie od tematyki, wyczucia estetyki czy po prostu zarobku, na jaki się nastawiamy, powinniśmy wyznaczyć strefy, w których nasz program partnerski będzie mógł się pojawić. Warto pamiętać, że przede wszystkim to nasza działalność, więc materiały firmy współpracującej nie powinny przytłaczać naszego logo czy naszych bannerów.

Dobrze też zastanowić się w jakim momencie podjąć ewentualne rozmowy z programami partnerskimi. Na pewno początek działalności internetowej nie jest dobrym pomysłem – wtedy musimy skupić się na wypracowaniu sobie marki, grupy docelowej oraz contentu, który pomoże nam dotrzeć do firmy współpracującej, a także poszerzyć grono naszych klientów i, co najważniejsze, zarobić na nich dodatkowy dochód. Należy więc na początek ustabilizować sytuację z social media, pozycjonowaniem, zaangażować odbiorców (chociażby dzięki konkursom), a następnie spróbować kontaktu z programami partnerskimi, które poprawią naszą sytuację, a w zamian, my ich.

Jaki program partnerski wybrać? Możemy zdecydować się na coś masowego, jak kupony w sieci restauracji pokroju McDonald’s czy KFC. Pozostaje jednak pytanie, na ile tego typu programy partnerskie wpisywać się będą w naszą działalność? Nie ma pisanych zasad co do tego, jakie firmy powinny pojawiać się na blogach o wybranej tematyce. Należy jednak pamiętać, że blogi kulinarne będą lepiej pozycjonowane, jak i odbierane, jeśli znajdziemy tam bannery związane z ich tematyką. Podobnie jak na stronach sportowych znacznie lepiej będą wyglądały bannery firm bukmacherskich, niż gustownych marek odzieżowych.

Jednym z najbardziej uniwersalnych programów partnerskich, i to z branży MLM, jest bez wątpienia system wee. Jest to międzynarodowy system społeczno-gospodarczy, który wspiera handlowców detalicznych i małych usługodawców. Ten program lojalnościowo-rabatowy działa w 22 krajach na 4 kontynentach, a w tym roku podbił także polski rynek handlowo-usługowy.

Dzięki wee mam możliwość docierania do nowych klientów w Bydgoszczy, w Polsce, jak również poza granicami naszego kraju. Ważne jest również dla mnie poznawanie nowoczesnych technik dystrybucji.

tłumaczy Ryszard Pinkus, National Director wee.

Można wiele dobrego pisać o wszystkich z kolei programach partnerskich, ważne jest jednak, aby wybór w pełni nam odpowiadał. Nie chodzi tutaj tylko o prezentowaną przez nas i potencjalną firmę tematykę, ale i o same warunki przystąpienia do programu.

Przed nawiązaniem współpracy należy zapoznać się z zasadami działania danego programu – musimy dowiedzieć się, co firma może nam zaproponować i na odwrót. A wiedząc to, możemy już ze spokojem wybrać zadowalający nas system współpracy.

stopka mateusz podyma