W letnim wydaniu Managera MLM na str. 15, 16 i 17 opublikowaliśmy artykuł, w którym autorka – Ilona Piotrowska – rekomendowała nawiązanie współpracy z działającą od blisko piętnastu lat na rynku firmą, która okazała się piramidą finansową. 

W artykule „Jak zarabiać w Internecie, działając w marketingu online bądź po prostu inwestując swoje własne pieniądze i nie polecając?” autorka tekstu powołała się na własne, do niedawna bardzo dobre relacje z opisywana firmą. Zachwalała jej zalety, opierając się na własnych doświadczeniach i kierując się dobrymi intencjami.

Nie był to pierwszy artykuł tej osoby, która – co pragniemy zaznaczyć – nie należy do zespołu redakcyjnego, a jedynie współpracuje z nami. Wcześniejsze teksty cieszyły się dużą popularnością, zawsze były rzetelne i sprawdzone pod względem merytorycznym. Dlatego zawsze chętnie je publikowaliśmy. Tak było również w tym przypadku. Artykuł o możliwości zarabiania pieniędzy w Internecie zdecydowaliśmy się opublikować, ponieważ rekomendowała go osoba sprawdzona i doświadczona. Niestety tym razem, zupełnie nieświadomie i na pewno nie celowo, naraziliśmy Państwa na potencjalne niebezpieczeństwo, czego oczywiście bardzo żałujemy i za co przepraszamy wszystkie zainteresowane osoby.

Przekazując tekst do publikacji sprawdziliśmy – na tyle, na ile było to możliwe – wiarygodność opisywanej firmy. Doszliśmy do wniosku, że skoro działa ona na rynku tak długo – blisko piętnaście lat, to nie będzie z jej strony żadnego zagrożenia. Na uwagę przy tej okazji zasługuje fakt, że nawet amerykański rząd miał wiele trudności ze sprawdzeniem wiarygodności tego podmiotu i dopiero po kilkunastu latach amerykańskie władze zdecydowały się na zamknięcie firmy. Mieliśmy więc naprawdę solidne podstawy, by zakładać, że rekomendujemy rzetelny i sprawdzony podmiot z dużymi tradycjami i ogromnym kapitałem zaufania.

Z informacji podanych ostatnio przez media wynika jednoznacznie, że opisana przez nas firma była nieuczciwa, a jej aktywa zostały zabezpieczone. Portal Onet.pl podał, że „Na wniosek amerykańskiej Komisji Papierów wartościowych i Giełd (SEC) sąd polecił zamrożenie aktywów pewnej firmy z Karoliny Północnej, która, jak ustalono, była wielką piramidą finansową na krawędzi upadku”.

W portalu czytamy także: „Właścicielowi firmy Rex Venture Group postawiono zarzut oszustwa. Gazeta "Wall Street Journal" poinformowała w piątek, że zgodził się on zapłacić 4 miliony USD grzywny i zrzec się prawa do aktywów firmy. Sąd wyznaczył likwidatora, który zajmie się zaspokajaniem roszczeń inwestorów. Według SEC firma Rex Venture Group w ciągu niespełna dwóch lat przyjęła ponad 600 milionów USD od ponad miliona klientów za pośrednictwem strony internetowej ZeekRewards.com. Klientom oferowano zarabianie m.in. na udziałach w nierejestrowanych kontraktach inwestycyjnych, za które dostawali "nagrody" – punkty, które można było wymieniać na pieniądze. SEC ustaliła, że większość zysków wypłacanych przez ZeekRewards pochodziła ze środków otrzymywanych od nowych inwestorów. Strona ZeekRewards.com zniknęła w piątek z Internetu.”

Autorka tekstu Ilona Piotrowska poinformowała nas, że sama poniosła wysokie straty finansowe w związku z działalnością opisanej przez siebie firmy. Do naszej redakcji pani Piotrowska przesłała też oświadczenie, w którym odnosi się do całej zaistniałej sytuacji. Oświadczenie to przytaczamy w całości, zachowując oryginalną pisownię:

„Szanowni Państwo!

Piszę to oświadczenie biorąc pod uwagę ostatnio zaistniałą sytuację z firmą Zeekrewards, którą zdecydowałam się promować, a która została zamknięta będąc oskarżoną o bycie piramidą finansową. Przed podjęciem tej decyzji analizowałam historię firmy i ze w względu na to, iż firma istniała na rynku od  15 lat i była promowana przez znanych marketerów MLM w USA, oraz ZALEGALIZOWANA! podjęłam decyzję o promowaniu jej.  Znani marketerzy  z USA  twierdzili iż to jedna z najpewniejszych firm dająca tak duże zyski, stwierdzam że promowałam firmę kierując się dobrą wolą. Służyło to temu, aby pokazać iż szybko można poprawić swój standard życia i firma uczyniła to dla wielu osób, niestety niefortunnie związaliśmy się z nią u jej schyłku.

Trzeba wiedzieć również iż chcąc uzyskiwać ponadprzeciętne wyniki finansowe, może to być związane z ryzykiem i co było w statucie firmy – firma nie odpowiada za osiągane wyniki finansowe i decyzję o przyłączeniu się do firmy bądź nie, oraz całe związane z tym ryzyko podejmujemy my sami. Z życzeniami sukcesu i odwagi oraz odpowiedzialności za swoje decyzje.

Ilona Piotrowska”

Pani Ilona Piotrowska nie jest i nigdy nie była członkiem redakcji kwartalnika Manager MLM i portalu Ranking MLM.

Okazuje się, że nie powinniśmy polegać na „znanych marketerach” zza oceanu, którzy wprowadzają mało znane firmy na nasz rynek. Sugerujemy, by za każdym razem uważnie przyglądać się szczególnie tym firmom, które nie posiadają siedziby w Polsce i oferują zyski z nieprecyzyjnych źródeł. Schematem działania mogą przypominać firmę, o której szczegółowo napisaliśmy w ostatnim wydaniu Managera. Mamy podstawy, by sądzić, że w Polsce działa jeszcze kilka niewykrytych piramid finansowych. O ich ewentualnej demaskacji będziemy Państwa informować na bieżąco.

W imieniu całego naszego zespołu pragnę zapewnić wszystkich naszych czytelników i użytkowników, że wszelkie publikowane przez nas informacje, a w szczególności rekomendacje firm, są przez nas każdorazowo bardzo szczegółowo badane i sprawdzane. Czasem jednak – na szczęście niezmiernie rzadko – zdarza się, że ta lub inna publikacja nie jest możliwa do stuprocentowego zweryfikowania i prześwietlenia. Skoro bowiem amerykański rząd zamknął nierzetelną firmę dopiero po kilkunastu latach jej działania, to trudno sobie wyobrazić sytuację, że redakcja naszego kwartalnika miałaby być w takim przypadku bardziej skuteczna i przenikliwa.

 

W imieniu zespołu redakcyjnego

Marek Łuszczki,

redaktor naczelny kwartalnika Manager MLM i portalu Ranking MLM