Wciąż jeszcze żywe w lutym, w marcu najczęściej odchodzą w zapomnienie. Postanowienia noworoczne dla wielu z nas mają krótki termin przydatności, a wraz z nimi znika energia i motywacja do działania. Twoją rolą jako lidera jest jednak podtrzymanie zapału zespołu sprzedażowego niezależnie od okoliczności. Dowiedz się, jak niewielkim kosztem możesz zainspirować współpracowników do bardziej efektywnej pracy.

To, co wyróżnia wspaniałe miejsca pracy, to wcale nie ilość ekstrawaganckich dodatków. To stopień, w jakim zaspokajają emocjonalne potrzeby i poprawiają warunki pracy tak, aby umożliwić ludziom maksymalną efektywność podczas pracy

– pisze ekspert w dziedzinie miejsc pracy Ron Friedman na łamach Harvard Business Review.

Zadaniem lidera jest więc tworzenie przyjaznej i inspirującej atmosfery pracy, w której pracownicy po prostu rozkwitają. Jak to zrobić bez ponoszenia znacznych nakładów finansowych?

Stawiaj cele


W głębi duszy każdy z nas chciałby mieć pewność, że codziennie wykonywane przez niego zadania, często nudne lub trudne, przyczyniają się do osiągnięcia większego celu. Dlatego często przypominaj swojemu zespołowi Wasz nadrzędny cel i pokazuj jego poszczególnym członkom, jak duże znaczenie ma ich praca.

Kiedy żyjemy w głębokim przekonaniu, że nasza praca ma sens i że jesteśmy niezbędną częścią zespołu, pracujemy lepiej, wydajniej i chętniej. Osiągnięcie konkretnych celów lub etapów wiodących do założonego efektu warto wspólnie celebrować. Dobry lider nie szczędzi pochwał swoim współpracownikom i sprawia, że czują się potrzebni. A bycie potrzebnym to przecież jedna z podstawowych potrzeb emocjonalnych, którą realizujemy między innymi w pracy.

Bądź transparentny


Przedstawianie celów to podstawa, a jej dopełnienie stanowi otwarta komunikacja i bieżące informowanie współpracowników o sytuacji firmy, podejmowanych krokach i ich znaczeniu.

Pracownicy mają prawo wiedzieć, jakie są obroty, plany i działania. Czy firma się rozwija, czy wręcz przeciwnie – ma kłopoty finansowe? Czy zamierza podbijać nowe rynki, szukać nowych partnerów biznesowych, wejść na giełdę? Równie ważne są Twoje plany jako lidera. Pamiętaj, że bez zespołu byłbyś zaledwie sprzedawcą. Szanuj więc osoby, z którymi współpracujesz, pozwalając im na czynny udział w rozwoju Waszej struktury.

W dzisiejszych czasach liderzy nie mogą narzekać na brak możliwości komunikacji. Mogą zwoływać tradycyjne spotkania, wysyłać smsy, e-maile, dzwonić, rozmawiać przez komunikatory internetowe, organizować konferencje wideo… Cel komunikacji zawsze pozostaje ten sam – zachowanie transparentności i umożliwienie pracownikom trzymania ręki na pulsie.

Przejrzystość jest jednym ze sposobów, w jaki buduje się zaufanie. A ten stan powstaje, kiedy dzielimy się zarówno dobrymi jak i złymi wiadomościami. Nieukrywanie problemów ma jeszcze jedną zaletę – znacznie wzrastają szanse na to, że ktoś wpadnie na ich rozwiązanie.

Skup się na rozwoju współpracowników


Do utrzymania wysokiej wydajności i motywacji do pracy potrzebne są wyzwania. Mądry lider wie, w jaki sposób pomóc członkom swojego zespołu poszerzać horyzonty i pokonywać własne słabości.

Materialne korzyści i dodatkowe benefity pozwalają żyć bardziej komfortowo, ale to rozwijanie skrzydeł i realizowanie swojego potencjału daje prawdziwy napęd, poczucie spełnienia, satysfakcję, szczęście i chęć do dalszego rozwoju – w końcu apetyt rośnie w miarę jedzenia…

Zastanów się więc, w jaki sposób możesz zapewnić swoim współpracownikom możliwości rozwoju. Daj im szansę na odkrycie własnych talentów i mocnych stron, stawiając przed nimi różne wyzwania i pozwalając sprawdzić się w nowych rolach. I pamiętaj, że korzyści materialne są zaledwie i aż miłym dodatkiem do poczucia spełnienia, nigdy zaś jego treścią.

Zapewnij możliwość nauki


Rozwój oznacza nieustanne uczenie się nowych rzeczy. Niekoniecznie jest jednak tożsamy z bieganiem z jednego szkolenia na drugie czy cotygodniowym udziałem w konferencjach lub seminariach. Pracownicy w mniejszym lub większym stopniu zmuszani do odbywania kolejnych kursów zamiast czerpać z nich korzyści, marnują czas.

Zamiast wysyłania współpracowników na kolejne szkolenia, zainspiruj swój zespół! Przedstawiaj sylwetki doświadczonych przedsiębiorców, dziel się własnym doświadczeniem, cierpliwie odpowiadaj na pytania, podsuwaj interesujące lektury. I pamiętaj, że najlepszą metodą uczenia się jest praktyka. Ćwiczenie czyni mistrza.

Doceniaj ciężką pracę


Choć wydaje się to oczywiste, wielu liderów zapomina o tym, by docenić swoich współpracowników. Nawet jeśli w głębi duszy uznają wysiłki swojego zespołu, rzadko o tym mówią. Tymczasem brak krytyki wcale nie jest wystarczającą pochwałą! Zapewnianie informacji zwrotnych, konstruktywna krytyka i przede wszystkim chwalenie to podstawowe obowiązki lidera zespołu.

Nie wychodź więc z założenia, że Twoi współpracownicy wiedzą, jak bardzo ich cenisz. Nawet jeśli tak jest, każdy lubi usłyszeć, że dobrze wykonuje swoją pracę. Unikaj jednak zdawkowych uwag rzuconych w biegu – odniosą skutek odwrotny do zamierzonego.

Dobrym pomysłem może być chwalenie publiczne, które dodatkowo stanowi motywację dla innych. Twój współpracownik zdobył kolejny poziom w strukturze? Powiedz o tym na zebraniu lub powiadom zespół w inny sposób. Jeśli przy okazji uda Ci się wzbudzić w teamie chęć do zdrowej rywalizacji, odniesiesz kolejną korzyść.

Inną metodą są premie, nawet niewielkie, za ponadprzeciętne osiągnięcia. Mogą to być pieniądze, upominki, punkty, które można na coś wymienić, wyjazd na interesujące szkolenie… pomysłów jest wiele. Znając swoich współpracowników sam wiesz najlepiej, czego potrzebują.

Aby móc rzeczywiście inspirować swój zespół, musisz poświęcić czas na poznanie wszystkich jego członków i utrzymywanie dobrych kontaktów. Tylko w ten sposób będziesz naprawdę wiedział, co pomoże im się rozwijać i utrzymywać motywację do pracy zamiast uszczęśliwiać ich na siłę nietrafionymi pomysłami.

19. numer AlterBusiness.info