Sprzedaż suplementów diety w Polsce znajdują się ostatnio na cenzurowanym. Naczelna Rada Lekarska (NRL) próbuje przekonać rząd, by zakazał ich sprzedaży w aptekach. Ponadto organ domaga się zaostrzenia przepisów dotyczących reklamy leków wydawanych bez recepty, w tym m.in. środków mających wspomagać zdrowe odżywianie. Jednocześnie planowane przez państwo ograniczenie możliwości handlu tego typu preparatami za pośrednictwem stacjonarnych punktów oferujących wyroby medyczne, stanowi olbrzymią szansę dla MLM. Może stać się najpopularniejszym kanałem dystrybucji tych produktów. Gra jest warta świeczki, ponieważ wartość rynku w 2015 roku wyniosła 3,5 mld zł i ciągle rośnie!


Naczelna Rada Lekarska przekonuje, że suplementy diety nie są produktami związanymi z procesem leczenia. Podobnie uważa wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda, który przedstawił projekt ustawowego usunięcia ich z aptek. Jak argumentuje w swoim oświadczeniu NRL, wydaje się racjonalne, aby w aptece można było nabywać produkty i wyroby służące leczeniu lub wspomagające ten proces.

Przeciwko stanowisku NRL wystąpiła Naczelna Rada Aptekarska. Jej prezes Elżbieta Piotrowska-Rutkowska uważa, że sprzedaż suplementów diety i kosmetyków w aptekach powinna być nadal dozwolona. Nic dziwnego, ponieważ handel preparatami mającymi wspierać zdrowe odżywianie to w Polsce prawdziwa żyła złota.

Rozwój rynku suplementów w Polsce najdynamiczniejszy w UE


Sprzedaż suplementów diety w naszym kraju rośnie jak na drożdżach! W 2015 roku Polacy wydali na tego typu preparaty 3,5 mld zł, kupując niemal 190 mln opakowań. Oznacza to, że przeciętny Kowalski nabył ich sześć pudełek, wydając średnio około 100 zł.

1

Źródło: Raport PMR Rynek suplementów diety w Polsce w 2015 r.

Z kolei z rejestru Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS) wynika, że od 2007 roku jako suplementy diety zgłoszono niemal 30 tys. produktów. O ile w latach 2013-2015 przybywało ich 3-4 tys. rocznie, o tyle w 2016 r. było to już 7,4 tys. Natomiast według danych Komisji Europejskiej, jeszcze w latach 1997-2005 rynek tego typu preparatów w Polsce wzrósł o 219% – był to najwyższy odsetek w całej UE!

Lawinowo rosną również wydatki przeznaczane przez producentów preparatów na marketing. Z danych Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji  wynika, że od 1997 r. do 2015 r. liczba reklam z sektora produktów zdrowotnych i leków (w tym suplementów diety) wzrosła blisko dwudziestokrotnie,  podczas gdy ogólna liczba reklam tylko trzykrotnie.

2

Źródło: Raport KRRiTv Emisja przekazów handlowych produktów zdrowotnych i leków w programach telewizyjnych

Sprzedaż bezpośrednia to przyszłość suplementów diety?


Według danych Polskiego Stowarzyszenia Sprzedaży Bezpośredniej (PSSB), suplementy diety (10% rynku) są drugim po kosmetykach najczęściej oferowanym produktem w marketingu sieciowym. Gdyby więc sprzedaż tego typu preparatów została całkowicie zakazana w aptekach, a możliwość reklamy w mediach znacznie ograniczona, to producenci w jeszcze większym stopniu byliby zmuszeni przenieść dystrybucję środków wspomagających zdrowe odżywianie do MLM!

Jednocześnie pozwoli to firmom ograniczyć wydatki na marketing, ponieważ tradycyjne kampanie reklamowe zastąpi sieć profesjonalnych konsultantów będących ambasadorami poszczególnych marek. Ten trend w porę dostrzegło już kilka polskich przedsiębiorstw, które wykorzystując efekty wieloletnich badań polskich naukowców, wprowadziły na rynek innowacyjne suplementy diety oferowane za pośrednictwem MLM. Należą do nich m.in. Colway, Perfect Coll czy Souvre Internationale.

Ponadto w naszym kraju suplementy diety za pomocą marketingu sieciowego sprzedają również duzi światowi gracze. Należą do nich m.in. Betterware, Forever Living Products, Herbalife, Jeunesse, Nature’s Sunshine Products, PM-International czy Synergy.

Co ważne, zarówno polscy, jak i zagraniczni producenci suplementów diety sprzedawanych za pośrednictwem marketingu sieciowego i sprzedaży bezpośredniej, inwestują ogromne pieniądze w badania naukowe prowadzone w najwyższej klasy laboratoriach nad Wisłą i na świecie. Ich celem jest zapewnienie 100% bezpieczeństwa klientom zażywającym preparaty. Pełną listę firm z branży MLM i DS znajdziesz w serwisie „Alterbusiness.info”!

To bardzo ważne, ponieważ podobnie jak w przypadku nielegalnych kosmetyków, kupowanie suplementów diety z niepewnych źródeł może być niebezpieczne dla naszego zdrowia, a nawet życia. Złudzeń w tej kwestii nie pozostawia Najwyższa Izba Kontroli (NIK). W składzie przebadanych przez organ kontrolny 38 różnego rodzaju preparatów wykryto mnóstwo niebezpiecznych substancji, jak bakterie kałowe czy substancje rakotwórcze oraz narkotykowe! Wkrótce więcej szczegółów na ten temat na łamach „Alterbusiness.info”!

Czy marketing sieciowy to Twoim zdaniem przyszłość sprzedaży suplementów diety? Jakiego rodzaju preparaty wspomagające prowadzenie zdrowego stylu życia stosujesz? Kupujesz je w aptece, a może za pośrednictwem MLM i DS? Możesz polecić sprawdzone firmy z branży oferujące tego typu produkty? Podziel się z nami swoją opinią w komentarzu pod artykułem!

kamilsztandera-stopka