Kryptowaluty – a jest ich dziś na rynku ponad 400 – to coraz popularniejsza forma inwestycji. Ich ceny pikują, a wraz z nimi rosną potencjalne zyski. Nie umknęło to uwadze polskiego Ministerstwa Finansów. Fiskus zamierza wytoczyć ciężkie działa przeciwko traderom i egzekwować należne sobie podatki od obrotu kryptowalutą! Czy da się ich uniknąć?

Zarabianie na kryptowalucie


Na wirtualnych walutach można zarabiać na dwa sposoby. Pierwszy z nich polega na obrocie kryptowalutą w sposób zbliżony do handlu papierami wartościowymi. W praktyce oznacza to sprzedaż waluty po cenie wyższej niż kwota jej nabycia. Druga, prostsza metoda umożliwia tak zwane wydobycie kryptowaluty – generowanie jej za pomocą tzw. koparek, czyli urządzeń o dużej mocy obliczeniowej.

Zarabiając zarówno na obrocie (jako trader), jak i na wydobywaniu wirtualnej waluty (jako miner), zobowiązany jesteś do wykazania zysku i zapłaty podatku. Czy istnieją sposoby, to ominąć?

Kryptowaluty w Polsce a podatki


Choć kryptowaluty mają za sobą szemraną przeszłość – rządy wielu państw chciały je zdelegalizować – dziś podlegają bardziej liberalnej polityce. Handel wirtualną walutą jest bowiem trudny do ograniczenia czy wyeliminowania. Jeśli więc można legalnie na niej zarabiać, należy również odprowadzać podatek.

Polskie Ministerstwo Finansów stworzyło pewien paradoks: z jednej strony nie uznaje kryptowaluty jako instrumentu finansowego, z drugiej zaś – jej sprzedaż kwalifikuje jako przychód. Oznacza to konieczność zapłaty podatku PIT lub CIT, niezależnie czy zysk zostaje osiągnięty przez sprzedaż czy wydobycie.

Dodatkowo, jeśli zarabianie na kryptowalutach ma charakter ciągły, trader lub miner musi zarejestrować działalność gospodarczą, co jak wiemy pociąga za sobą dodatkowe koszty.

Jak uniknąć płacenia podatków


Niepłacenie podatków „od kryptowalut” oznaczałoby działanie poza granicami prawa. Znamy jednak sposoby, by ten przykry obowiązek nie był tak uciążliwy! Warto korzystać z metod tzw. optymalizacji podatkowej.

  • Spółka w Wielkiej Brytanii

Brytyjskim odpowiednikiem polskiej spółki z. o.o. na jest spółka limited. Prowadzenie takiej działalności w Anglii lub Szkocji pozwala na wypłatę11 500 funtów nieopodatkowanego zysku –to według aktualnego kursu ok. 55 000 zł. A wszystko jak najbardziej legalnie, bo w oparciu o Umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania między Wielką Brytanią a Polską.

  • Spółka na Malcie

Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania obowiązuje również między Polską a Maltą. Dzięki założeniu tam działalności gospodarczej można zoptymalizować zysk do 2,5 mln złotych rocznie, wykazując dochód na polskim PIT ze stawkąpodatkową0%.

  • Spółka offshore

Założenie spółki w tzw. rajach podatkowych, czyli w krajach o przyjaznej polityce fiskalnej (tu oficjalna lista Skarbu Państwa) jest często przestrzegane jako działalność w szarej strefie. Niemniej rejestracja firmy np. na Wyspach Marshalla –czy choćby w Teksasie –i przekazanie udziałów w zarząd powierniczy to świetna metoda na oszczędności. Wyklucza bowiem zastosowanie przepisów o Zagranicznych Spółkach Kontrolowanych, a górna granica optymalizowanego podatku nie istnieje.

W Polsce każdy miner lub trader kryptowalut musi zapłacić 19% podatku. Jeśli wykazujesz duże zyski ze sprzedaży wirtualnej waluty, zastanów się więc nad spółką zagraniczną. Będziesz mógł wówczas legalnie zaoszczędzić zarobione pieniądze!

Karolina Kołodziejczyk alterbusiness